ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2021
JUL-2021
Solo
EXCELENT

Muzeul Copilăriei în Comunism

Continuare de aici și de aici.

Când avem de ales între diverse opțiuni, ce principiu ne conduce: „Viața e scurtă, începe cu desertul” sau” Cine nu papă ciorăpelul, nu primește mohair” ?

Mi-am pus această întrebare încercând să decid o ordine de prezentare a celor patru muzee care au rămas din Casa Muzeelor. Și mi-am dat seama că, în cazul meu (și a majorității cunoscuților), setările din fabrică impun a doua opțiune. Probabil, motivul fiind educația primită în primii ani de viață. Așa că încep cu

MUZEUL COPILĂRIEI ÎN COMUNISM

Este al doilea de acest gen pe care îl vizitez, după expoziția Comunismul în Dobrogea de la Muzeul de Istorie Națională și Arheologie din Constanța, pe care am văzut-o acum doi ani. E foarte posibil să mai fie destule prin țară, pentru că o astfel de colecție este relativ ușor de constituit. Iar muzeele dedicate vieții cotidiene din trecutul nu prea îndepărtat atrag public, trezind amintiri și nostalgii.

Cel de față se află la etajul al II-lea al Casei Muzeelor din Iași, în capătul aripii stângi a clădirii. Ocupă doar două săli, ce-i drept ambele mari. Este realizat în parteneriat cu Uniunea Sindicatelor Libere din Învățământul Preuniversitar Iași, care înțeleg că a căutat prin tot județul mobilier școlar care nu mai era folosit, manuale și publicații de pe vremea celor care acum au cel puțin vârsta mea, hărți, planșe și, bineînțeles, portretul Tovarășului.

Prima sală este dedicată casei în care creștea copilul anilor 70-80. Citez de pe un panou din muzeu: vom regăsi diverse obiecte familiare și familiale. Comunismul românesc a însemnat, pe lângă atâtea lucruri dramatice pe care „istoria mare” le consemnează, și o încercare cotidiană de creare a „omului nou” încă din primele momente ale existenței individului. Iar muzeul de față își propune să marcheze, printr-o serie de exponate din epocă, tocmai această „istorie mică” .

Cum se intră, pe dreapta, sunt două vitrine în care vedem un oracol, un ierbar, un insectar, clasoare și plicuri de timbre. Începând din stânga, este prezentat apartamentul (era să spun al părinților mei) tipic al acelei epoci: întâi holul de la intrare, cu aparatul telefonic pentru montarea căruia se stătea la rând mai mult decât pentru Dacia. Apoi, camera copiilor cu jocurile, păpușile, rechizitele și cărțile pe care le-am avut și eu.

Urmează baia, cu dotările standard; mi s-a părut excesiv să văd două suluri de hârtie igienică, asta era rația pentru o lungă perioadă. Și sufrageria, dotată cu marile minuni ale tehnicii: televizorul cu mileul și peștele, picapul și discurile de vinil, aparatul radio rusesc, care mergea doar pe unde lungi și medii, că scurtele și ultrascurtele erau puternic bruiate, proiectorul și cutiuțele cu filme. De asemenea, vedem bibelouri, cărți, cutia cu poze și valori.

A doua încăpere recreează atmosferă unei săli de clasă. Din punct de vedere vizual, e o reușită. Tovarășa profesoară este, cum intrăm, în stânga, cu catalogul deschis pe catedră. În dreapta e tabla, alături de care găsim însemnele clasei și pe cele ale școlii, orice pionier trebuind, nu-i așa, să le cinstească.

Deasupra, portretul Conducătorului Suprem, încadrat de tablouri cu steagul țării și cu cel al Partidului. Băncile sunt numeroase, că pe atunci nu se punea problema că o clasă trebuie să aibă cel mult 25 de elevi. Pe bănci, manuale de pe care am învățat și eu. Atenție: sunt obiecte de patrimoniu, nu e voie să le atingeți sau, Doamne ferește, să le răsfoiți; doi tineri au fost certați de doamna care supraveghea. (Oricum, a fost amuzant să ascult, mut, comentariile acestor tineri!) Dulapul din spatele clasei, cu materialul didactic necesar. Bineînțeles, inclusiv Gazeta Matematică, bau-bau-ul oricărui elev.

De-a lungul pereților, manechine în costume de pionier, de șoim al patriei și în uniformă școlară. Pe pereți, găsim hărți, planșe, tablouri cu personalități istorice, dar și planșe mobilizatoare: După noi nu se mătură, Munca patriotică în curtea școlii, Copiii muncesc și, drept răsplată, A venit Moș Gerilă.

Expoziția Școlii Populare de Arte

Scările care te aduc la etaj sunt poziționate pe centrul clădirii. Cum ajungi, pe mâna stângă sunt birouri; muzeul este pe dreapta, în capăt. Sălile de până acolo sunt ocupate (vorba vine, că fiecare conține câte două-trei obiecte) de o expoziție a Școlii Populare de Arte „Titel Popovici” din Iași scoaladearteiasi.ro. Am atașat câteva poze și din această expoziție.

Trimis de adso in 26.07.21 11:14:45
Validat / Publicat: 26.07.21 11:43:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în IAȘI.

VIZUALIZĂRI: 1291 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adso); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 Sufrageria

tata123 🔱 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [27.07.21 09:16:01] »

@gpopa: Asemenea expoziții de obiecte/jucării/fotografii care ne amintesc viața sub regimul comunist au avut loc de-a lungul timpului în București și alte orașe mari ale țării. În Capitală există și câteva „muzee” private care ne arată cum se trăia în comunism - apartamente de bloc amenajate în stilul anilor ' 70-' 89 (există pachete de vizitare care includ chiar și degustarea unui prânz/cine cu mâncăruri specifice epocii).

Multe din obiectele prezente în fotografiile tale le-am avut și noi pe acasă, le-am utilizat, ne-am jucat cu ele etc. Mai am și acum pe acasă câteva „mostre” drept amintire: cărți de povești cu frumoase ilustrații, câteva bibelouri, cutiuțe cu diafilme, clasoare cu timbre, o muzicuță și niște jucării de cauciuc. ????

Numai bine!

adso [27.07.21 09:29:55] »

@tata123: Am citit și eu despre respectivele apartamente, despre unul din Militari am găsit și un film pe ProTV. Am mai văzut un articol despre altul din Timișoara, și erau și poze care mi-au plăcut.

Chiar nu înțeleg de ce nu există mai multe - astfel de colecții se pot aduna relativ ușor. O idee ar fi ca rețelele de mall-uri să preia o asemenea expoziție, bine concepută, și să o plimbe prin toată țara. Sigur ar atrage lumea.

Ce are muzeul de la Iași și nu am mai văzut în altă parte e sala de clasă, reconstituită profesionist. Doar pentru asta și tot merită o vizită.

Michi [28.07.21 08:21:28] »

@gpopa: Acum am descoperit serialul tău despre muzeele din Iaşi. După ce am rămas singură, înaintea pandemiei îmi propusesem să-mi reţin o cameră la hotel şi să văd Iaşiul, Palatul Culturii fiind obiectivul principal dar şi copou, Trei Ierarhi, muzee. Au trecut doi ani şi acum nu mai e posibil. Vizitasem, adică trecusem cu soţul prin Iasi în 2014 oprindu-ne mai puţin de o zi, după Cucuteni, Ruginoasa, Miclăuşeni, Mirceşti şi în drum spre nordul ţării.Nu am vizitat tot ce ne propusesem. Mi-a plăcut atât de mult atmosfera liniştită, patriarhală încât ne hotărâsem să revenim. Cât despre reviewul de mai sus, m-a emoţionat pentru că toate obiectele pomenite au făcut parte din viaţa mea şi în boxă mai am un picup, un magnetofon Tesla, un aparat de proiecţie diapozitive, o râşniţă de cafea de bronz şi un fier de călcat cu cărbuni. Nu le-am aruncat pentru că după o generaţie vor reprezenta curiozităţi.

adso [28.07.21 10:15:12] »

@Michi: Vă mulțumesc pentru atenția pe care a-ți acordat-o acestei serii - care nu e gata.

După părerea mea, muzeele nu reprezintă punctul principal de interes al unei vizite la Iași. Sunt atâtea lucruri de văzut, încât un turist de week-end nici nu ajunge să intre în ele.

Demersul meu e o, să-i zicem, ambiție personală de a lăsa aici o descriere a lor, pentru uzul celor interesați - puțini, sunt conștient de asta. Și, dacă îmi voi duce la capăt intenția, poate trimit măcar o persoană pe acolo. Dacă nu, asta e, rămân cu munca.

Michi [28.07.21 13:30:01] »

@gpopa: Înafară de altruismul că ce scrii poate fi util altcuiva, trebuie să ţii seama şi de satisfacţia personală pe care o ai când scrii. Sistematizezi, alegi poze- practic faci o a doua excursie. Pe vremea când scriam mult, iubeam fiecare review ca pe un nou născut. La vârsta şi comorbidităţile pe care le am (cine naiba a inventat şi termenul ăsta? , zi-le domle boli!) nu mai pot merge nicăieri, deşi aşi mai vrea şi totuşi mai găsesc câte ceva să scriu. Citesc când şi când, mai scriu câte un ecou sau pun o poză pe FB de pe unde am fost, asta e, trebuie să ai înţelepciunea să accepţi situaţia.

mprofeanu [28.07.21 21:21:45] »

@gpopa: Interesant și acest muzeu, ne aduce aminte de istoria recentă trăită și de mine. Văzând pozele îmi dau seama că am păstrat foarte puține amintiri palpabile din vremea comunistă.

adso [28.07.21 21:34:53] »

@mprofeanu: Da, este interesant. Zilele astea am citit mai mult despre astfel de muzee și mi-am amintit că mai văzusem unul în Constanța. Mai mult decât interesante sunt, însă, necesare.

Mulțumesc pentru ecou!

webmaster [01.10.21 18:15:14] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Casa Muzeelor / grup 5 muzee ieșene» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: [Alte] Muzee în Iași]

adso, Michi, mprofeanu, tata123 🔱