ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2021
JUL-2021
Prieteni
EXCELENT

Un prânz la Popasul turistic Diana, Belciugatele

Exact cu două săptămâni în urmă mi se făcuse poftă să mănânc un peşte. Cum sunt singură dar am ˝încă˝ prieteni, am dat câteva telefoane să-i provoc. Asi! Unii că e pra cald, alţii că le e lene sau din principiu că vara n-au încredere în peşte. Aşa a început aventura mea în jurul locuinţei în care sunt vreo opt restaurante şi terase, unele în Agora Floreasca. Am preferat Bistromar Sea Food situat chiar în piaţă dar preţul berii 15 lei/ doză m-a răcorit şi m-a determinat să cer mâncarea pentru acasă- un somon la plită 51 lei- iar bere am luat de la supermarket cu 3 lei/ doză. De ce v-am făcut trimitere la un restaurant despre care am scris de curând? Pentru că gândul şi pofta de peşte încolţeşte ca un bob de grâu. Acum câteva zile m-am pomenit cu un telefon de la unii dintre prieteni, că de data asta, ei au poftă de peşte şi să mergem să mâncăm la Belciugatele. Vrei calule ovăz? La cât de mult stau în casă şi cât voi mai sta dacă vine Delta peste noi, sigur că am acceptat deşi fusesem acolo cu soţul şi cu aceeaşi prieteni în febr. 2016. ˝Iarna nu-i ca vara˝ a spus un clasic în viaţă şi hai să merg! pentru că data trecută ne simţisem (mâncasem) foarte bine.

Despre drum nu vă mai scriu pentru că este descris în cele nouă reviewuri postate pe Amfostacolo. Impresiile, ca în toate saiturile care se respectă sunt amestecate dar majoritatea foarte bune. După ce am străbătut oraşul şi încă vreo 20 km până în Belciugatele într-o aglomeraţie infernală (dar ceva mai mică decât la drumul de întoarcere) am ajuns la destinaţie, pe malul unui lac. Nu înainte de a ne aminti de statuia- testament a primarului Dinei Petre care a păstorit comuna şapte mandate şi din umila leafă de edil a lăsat moştenire celor două fete Eliza şi Diana două complexe de toată frumuseţea care le poartă numele. Cum la Eliza care are şi piscină nu mai erau locuri- deşi eram în timpul săptmânii, - am mai mers 2-300m şi am ajuns la Popasul Turistic Diana.

Este situat pe un lac, afluent al râului Moştiştea şi ideea originală pe care n-o remarcasem cu ocazia vizitei noastre din iarna anului 2016, sunt mesele amplasate pe terasele şi pontonul de deasupra luciului apei. Cum masa era aşezată chiar la marginea lacului, raţele care se plimbau nestingherite făceau coadă la firimiturile de pâine pe care le aruncam. Pe malul de vis a vis erau pescari care dădeau la undiţă. Am fost asiguraţi că peştele provine din sursă proprie. Aşa o fi!

Erau doar şase-şapte mese ocupate aşa că până a venit mâncarea comandată, am admirat decoraţiunile terasei. Lambriuri de lemn vopsite în maroniu, mese şi scaune la fel, multă vegetaţie coborând ca ghirlande din tavan, toate acestea concurau la titlul de rustic. Cu toată briza de la lac mergea şi aerul condiţionat aşa că prima impresie a fost bună. Şi a doua, pentru că chelneriţa ne-a adus în pas alergător bere de la gheaţă.

În privinţa mâncării, am cam avut de aşteptat dar nici nu eram grăbiţi, nici nu ne era foarte foame pe căldura aceea, plus că eram ocupaţi să hrănim raţele.

La început am comandat o porţie de icre de ştiucă cu ceapă roşie alături (15 lei), apoi noi cucoanele am aşteptat saramura de crap cu mămăliguţă şi ardei iute (29 lei) iar prietenul a servit un borş cu o bucată enormă de crap în el (14 lei). Ca băutură eu am servit bere fără alcool (Ursus 9 lei), prietena bere normală şi şoferul 1l. de apă minerală. Ştiu că nu se potriveşte peştele cu îngheţata dar ne-am comandat asortată şi a fost foarte bună (20 lei) În total a costat cu bacşiş cu tot 165 lei ceeace zic eu că a fost foarte convenabil. Totul a fost foarte bun, porţiile mari, numai la timpul de aşteptare au fost deficitari. E posibil să se fi făcut o reducere de personal în timpul pandemiei.

La ieşire am admirat orătăniile care trăseseră la locul de odihnă, am citit panourile cu prezentarea lor, ne-am plimbat puţin prin parc şi astfel am încheiat o zi reuşită.

despre SERVICII

Am aşteptat destul de mult mâncarea comandată

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Atât saramura de crap cât şi borşul de peşte au fost delicioase

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Locaţie frumoasă în apropierea Bucureştiului

Trimis de Michi in 24.07.21 17:31:25
Validat / Publicat: 24.07.21 18:19:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 2163 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Locul de dormit al raţelor şi panouri descriptive

doinafil
[24.07.21 21:50:16]

Ce poftă mi-ai făcut, mama Michi, cu saramura aia de crap! Atât ea cât și înghețata, din care aș mânca non stop (chiar și noaptea, jur!) arată într-un maaaaaare fel!

Noi plecăm în august pe litoralul nostru și abia aștept să mănânc o saramură de crap de Dunăre! Mihai râde de mine: „- vii la Mare să mănânci crap de Dunăre, în loc să ceri pește din Marea Neagră?!

Ce să fac dacă eu prefer crapul?! Pot să am în față farfurii cu somon, cu șalău, cu tot felul de sofisticării din fructe de mare, EU tot la CRAP mă opresc! Îl consider „regele” , chiar dacă are ceva oase!

Felicitări și... să vă fie de bine!

doinafil
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în împrejurimile Bucureştiului?: