ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2021
Familie
BUN

încărcat de pe telefon!

Vacanta relaxanta la Phoenicia

Am ales anul acesta sa mergem in Olimp dupa ce am vazut ca in Mamaia s-a cam stricat treaba.

Am ajuns in jur de ora 10 si am parcat imediat pe un loc disponibil gasit in parcare.

despre SERVICII

Personalul este ok, la receptie au gasit imediat rezervarea si ne-au dat niste cartonase cu care am putut merge la piscina sau plaja pana la 15 cand am facut check-inul.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera este mica, deh asa e structura hotelului. Daca ai doi copii, camera standard din hotelul Amfiteatru nu este suficienta. Camera este dotata cu o mica canapea extensibila, pe care a dormit copilul de 7 ani.

In rest pot sa spun ca spre deosebire de alte camere aici sunt suficiente prize, becuri, televizorul este suficient de mare.

Ca minusuri as spune curatenia in camere care se face pe repede inainte si baia care este functionala dar fff mica.

Mie una mi-a placut ca usa nu avea inchidere cu cartela pt ca am putut lasa obiecte la incarcat sau aerul conditionat sa mearga. De asemenea nu sunt plase la geamuri.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Despre masa pot sa spun ca mancarea a fost ff buna. Sunt multe produse cu specific turcesc deci daca nu-ti plac astfel de mancaruri nu iti va placea mancarea.

Pentru copii amintesc ciorba de vacuta, de pui, supa crema de legume cu crutoane, friptura la tava cu sos, gratar de pui, ciocanele, piure, paste, pizza, cartofi prajiti, cartofi la cuptor, budinca de paste cu branza, legume sote.

Alte mancaruri la pranz sau seara au fost:bors de peste, somon la cuptor, vita la wok cu legume si ceapa, mici la gratar, scoici, lasagna, bulgur, orez basmati, paste cu fructe de mare, orez cu stafife si scortisoara, pui cu sos curry, berbecut si miel la tava, legume la gratar, ciuperci sote etc.

Un mare minus il dau capitolului desert pt ca este acelasi zilnic: mini eclere si amandina. Exista si o zona de fursecuri si baclava.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja este foarte aproape si sezlonguri sunt suficiente deci nu este inghesuiala cine prinde sezlong cine nu.

Luni cand am ajuns erau ff multe alge ceea ce m-a cam dezamagit dar incepand cu ziua de marti in fiecare dimineata erau curatate.

Intrarea in apa este lina dar apa se adanceste destul de repede. Avand in vedere ca e golf si nu sunt valuri copiii s-au jucat linistiti in apa.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Dintre facilitatile hotelului sunt dezamagita de aquaparcul pt copii. Apa este sloi in piscina copiiilor iar multe din dotarile aquaparcului sunt ruginite si destul de periculoase-pare mai mult o improvizatie.

In rest piscinele curate si ok, dimineata este aquagim si concursuri pt copii la piscina si pe plaja.

Programul pt copii seara este de la 20 la 21 iar masa de la 19 la 21, deci la 19 esti fugarit sa ajungi la masa. Aici s-ar putea poate face ceva, fie pus de la 18 la 19 programul copiilor fie mutata ora de masa.

Pt adulti gazda este Andrei Duban. Programul este slabut pt adulti, melodii din 1900 toamna si niste dansatoare amatoare care fac si ele o incercare de show.

In complex totul este ff scump: o inghetata pe bat 10 lei, un gin cu apa tonica 25, un nestea de 250 ml 10 lei, un frappe 25 lei.

Una peste alta as recomanda acest hotel numai daca luati cu early booking (noi am platit 4900 lei pt doi adulti si un copil de 7 ani)

Trimis de Silvia Mady in 24.07.21 07:09:14
Validat / Publicat: 24.07.21 08:35:05
  • A fost prima sa vizită/vacanță în NEPTUN / OLIMP

VIZUALIZĂRI: 2529 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Silvia Mady); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[24.07.21 08:33:31]

@ux121179: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... =104095&hid=827.

„Numele utilizator” alocat automat de către program (la primul review încărcat) - ux121179 - este, pare-se, confuzant, derutant pentru unii utilizatori. Când ai timp, îl poți schimba într-o formă mai „umană” (de ex „popescu2020”) - folosind butonul schimbă username de aici

[24.07.21 16:03:01]

@Silvia Mady: Mulțumiri pentru schimbarea username.

Mulțumiri, deasemenea, pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

[26.07.21 11:02:48]

Buna ziua, pe data de 31 iulie vom merge si noi tot la hotel AMFITEATRUsi avem ca si dvs AI, as dori sa ne spuneti daca sunt incluse si bauturile?

Si daca puteti oferi mai multe detalii despre acestea (ce tipuri de bauturi sunt incluse? suc, bere, vin, cocktail uri), am inteles ca anul trecut bauturile erau din gama pepsi la sticla de sticla, dar incepand de anul acesta au aparut dozatoarele iar calitatea nu mai este aceasi...

va intrebam ptr ca am vazut mai multe comentarii nu prea ok si suntem un pic dezamagiti in privinta asta.

Va multumim frumos!

Silvia MadyPHONEAUTOR REVIEW
[27.07.21 06:21:06]

@tene: Bauturile sunt incluse in timpul mesei: din gama pepsi la dozator: pepsi, fanta, sprite, mirinda, lipton ice tea si cappy de portocale. Despre calitatea sucurilor nu as putea sa va spun pt ca nu consum.

Bauturi alcoolice erau vin alb, roze, rosu foarte bune, wiskey jamieson, vodka absolut, bere.

Tot la barul unde se comandau bauturile alcoolice erau si sucuri la cutie din gama santal (de mere, portocale, coacaze). Acestea erau pt cocktailuri dar sunt sigura ca se putea lua si simplu pt copii.

Apa imbuteliata Borsec si Bucovina, plata si minerala. Apa se putea lua si in camera sau pe plaja. Vacanta placuta!

[27.07.21 07:58:58]

Scuze de intervenție. O singura precizare am despre acest hotel la care a stat un prieten în aceasta vară... Hai sa nu mai spunem ca are servicii all inclusive când exista 3 mese principale și cam atât. Sa nu oferi o apa între mese... O inghetata la cei mici nu vorbim de băuturi alcoolice sau răcoritoare. Și totul sa înceapă de la 10 lei...

Un hotel pe sistem pensiune completa e conceptul la care ar trebuii catalogat...

[27.07.21 08:51:25]

@Silvia Mady: Multumesc frumos ptr raspuns, da sunt suficiente din punctul meu de vedere, acum sa fim realisti... acestea sunt serviciile care sunt oferite pe tot litoralul romanesc, chiar daca preturile sunt foarte mari ptr cat se ofera, trebuie sa apreciem faptul ca mai sunt oameni care vor sa dezvolte turismul si incearca sa mai schimbe cate ceva...

[27.07.21 09:17:16]

@m liviu*: De acord cu dvs, dar vreau sa va spun ca la HOTEL EUROPA din EFORIE NORD (4 stele!!) in acelasi regim ALL INCLUSIVE (spun ei), nu se ofera decat apa plata la sticla de 2litri in timpul mesei, doar atat!!! APA la ALL INCLUSIVE... asa inteleg ei conceptul acesta... ????????????, deci se poate si mai rau...

iar vizavi de preturi va spun ca la acelasi hotel preturile ptr un suc de 0.33 porneste de la 15 lei, o inghetata minim 15 lei, o cafea 12 lei, un frappe 25 lei,

in concluzie nu avem ce face, acestea sunt preturile la un hotel decent de pe litoralul romanesc... vrem mai ieftin si mai bine trebuie sa ne gasim in alta parte!

[27.07.21 09:42:55]

@m liviu*: Nu puteti face o comparatie intre sistemul ULTA ALL INCLUSIVE din TURCIA si sistemul all inclusive din Romania, stiu foarte bine ce spuneti, am avut o perioada de 5 ani consecutiv in care am mers in ANTALYA (ROYAL HOLIDAY, DELPHIN IMPERIAL, ROYAL WINGS-LARA, ADAM&EVA, MAX ROYAL BELEK) si stiu ce inseamna turismul, serviciile si conditiile din resorturile turcesti, in opinia mea sunt nr 1 in lume din acest punct de vedere (ospitalitate, respect, calitate), dar din cand in cand mai revenim si la turismul autohton si incercam sa vedem ce sa mai schimbat... o zi buna si vacante placute si reusite in viitor!

[27.07.21 10:14:51]

@tene: Nu am încercat sa fac comparații... Nu poți de altfel sa compari ultra all inclusive cu păcăleala de all inclusive de la noi. Raportat calitate preț eu nu am ce sa caut pe litoralul romanesc la asa zisul all inclusive.

Dar am o problema legata de conceptul hotelului. Nu te poți lauda ca ai all inclusive și tu sa oferi doar 3 mese principale incluzând și băuturi sau mai rău cum a fost precizat faptul ca la hotel Europa din Eforie ofereau doar apa plata la 2 l. În rest nimic...

De preturi nu mai vorbesti... Comparativ cu cele de pe Coasta de Azur... Cum preciza un prieten...

nrs †
[27.07.21 10:24:34]

@tene:

din pacate asta e principiul cu care ne multumim: "fura dar si face ceva", de aceea suntem cum suntem! daca sunt altii mai hoti nu inseamna ca cei ce fura mai putin nu sunt hoti (de fapt asta este furt din buzunarul turistului)

[27.07.21 10:37:37]

Pentru cei care urmează sa meargă acolo sunt foarte importante aceste date. Poate unii au alte așteptări mai mari de la a. i.romanesc. Este de apreciat faptul ca s-a prezentat realitatea și nu povesti pentru preamarirea litoralului nostru.

M'Liviu, Silvia Mady, tene
Alte impresii din această RUBRICĂPhoenicia Blue View Hotel (ex Panoramic-Amfiteatru-Belvedere) [Olimp]: