ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2021
JUN-2021
Familie
EXCELENT

Rodica Apartment Sibiu – o cazare pe care o recomand cu drag

Voi începe povestirea despre concediul de anul acesta cu o cazare care mie mi s-a părut cea mai bună din tot concediul, din toate punctele de vedere. Condițiile au fost excelente, prețul decent – 120 lei/noapte (asta era la final de iunie; nu ştiu, dar e posibil ca în iulie-august să fie alt preț).

Atunci când călătorim, indiferent dacă este în țară sau în străinătate, nouă nu ne plac hotelurile mari, indiferent de cât de confortabile ar fi acestea. Mi se pare că hotelurile mari au un aer impersonal și rece, care nu e deloc pe placul meu. În același timp nu-mi plac nici apartamentele de bloc date în regim hotelier. Vin de la bloc și mă duc în alt bloc… Nu, merci! Oricum, decât cameră de hotel, mai bine apartament la bloc, dar, dacă pot, evit. Caut în general pensiuni mai micuțe, dar cochete. Chestie de gust, deci nu dați cu pietre.

Rodica Apartment mi-a atras atenția pentru că se află într-o vilă, la parter. Vila se află în partea de sud a Sibiului, într-un cartier de case/vile elegant și liniștit, pe strada Bahluiului nr. 8. Nu știu câți cunosc acest lucru, dar Bahluiul este râul care străbate municipiul Iași, așa că, din prima, am zis: aici e ceva predestinare la mijloc. Și chiar a fost, în sensul că ne-am simțit extraordinar.

O altă cerință pe care trebuie s-o îndeplinească o cazare în cazul nostru, este să aibă loc de parcare, adică să nu încep să caut parcare prin cartier și, din neștiință, să parchez pe locul obișnuit al vreunui vecin, care ulterior, plin de „bunăvoință” , să-mi producă ceva daune la mașină. Aici mașina se putea pune chiar în fața porții. Era un fel de intrând pe trotuar, între copaci și plante ornamentale, astfel încât mașina stătea foarte bine, fără să încurce circulația nici pe trotuar, nici pe stradă.

Ceea ce mie mi s-a părut cel mai frumos a fost grădina plină de trandafiri din fața vilei, unde am găsit o masă cu scaune și umbrelă. Aici ne-am petrecut diminețile și serile, înconjurați de parfumul trandafirilor. Câteodată veneau și animăluțele mai sus amintite să ne țină de urât. Pentru noi, veniți de la bloc, a fost o adevărată încântare. La prânz era un pic cam cald, chiar cu umbrelă, pentru că am prins noi niște zile mai calde, dar seara și dimineața e superb. Deși afară era foarte cald peste zi, în vilă era o atmosferă plăcută și răcoroasă și chiar dacă nu există aer condiționat, cred că nici nu e nevoie, ba chiar noaptea ne înveleam cu un fel de pilote ușoare de vară.

În concluzie, recomand cu drag această cazare în cazul în care treceți prin Sibiu.

despre SERVICII

Doamna Rodica, proprietara apartamentului, este o persoană foarte drăguță, cumsecade și discretă. Ne-a ajutat cu toate informațiile de care am avut nevoie și în fiecare dimineață ne oferea cafea și fursecuri din partea casei, lăsate discret, ca să nu ne deranjeze, pe holul vilei, pe o măsuță la intrarea în apartament. În fiecare zi ne lua gunoiul și ne schimba prosoapele. Doamna are doi cățeluși mici foarte cuminți și drăgălași, o pisică și doi motani, cu care ne-am împrietenit. Preferatul nostru era un motan mare, pufos și portocaliu pe care l-am botezat ad-hoc Garfield, pentru că semăna cu personajul din desenele animate. În realitate, îl chema altfel, cred că Tommy, dar pentru noi tot Garfield a rămas.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Apartamentul este foarte elegant și decorat cu mult bun gust. Are două camere mari, bucătărie, toaletă și duș (sunt două încăperi diferite: una cu toaletă și chiuvetă și una cu două cabine de duș și chiuvetă, ambele cu geam). În cazul nostru am fost doar noi doi, dar apartamentul poate fi folosit foarte comod și de o familie cu doi copii, deoarece în sufragerie există o canapea care se întinde și se obține un pat dublu destul de lat, iar în dormitor sunt două paturi separate. Tot în dormitor este un dulap foarte mare și încăpător. Ambele camere sunt dotate cu televizoare LCD mari, spre bucuria soțului, pentru că eram în timpul Campionatului European de fotbal. Pozele de pe Booking sunt conforme cu realitatea, ba chiar aș spune că în realitate arată mai bine decât în poze.

Bucătăria este foarte frumos amenajată, cu un joc de culori în negru și crem, și este dotată cu de toate. Are un frigider mare cu congelator separat, aragaz cu 4 ochiuri și cuptor, hotă, cuptor cu microunde, prăjitor de pâine, cafetieră etc. Am găsit inclusiv fier de călcat. Există Wi-Fi și funcționează excelent, atât în apartament, cât și în grădină.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Până în Centrul Vechi am făcut cam 25 de minute pe jos. O parte de drum se merge prin Parcul Arini, deci se merge pe la umbră, prin natură, ceea ce nouă ne-a convenit de minune. După ce se termină parcul, cam în 10 minute ești în Centrul Vechi. Până la Muzeul Astra am mers de asemenea pe jos, tot cam 25 de minute pe jos. Grădina Zoologică e tot în direcția Muzeului Astra și e chiar mai aproape, cam 15 minute pe jos.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Am văzut în apropiere o terasă, Rubin cred că se chema, unde se putea bea o cafea, un suc, o bere, dar noi am preferat terasa noastră cu trandafiri de la doamna Rodica. De asemenea, chiar în colț, pe Calea Dumbrăvii, un bulevard mare din apropiere, am văzut un minimarket; n-am intrat, pentru că noi, fiind la începutul excursiei, aveam cam de toate.

Trimis de RoxanaGRS in 21.07.21 11:16:18
Validat / Publicat: 21.07.21 12:38:16
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SIBIU

VIZUALIZĂRI: 638 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RoxanaGRS); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Intrarea în vilă. Seara acele globuri de pe alee luminau multicolor

[21.07.21 12:37:47]

Bună recomandarea

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Apartamente în regim hotelier, SIBIU" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

MioritikPHONE
[22.07.21 15:52:37]

Arată bine.

Am avut o poveste întreagă cu Bahluiul. Îmi plăcea cum sună, excentric, așa. Întâi am crezut că Bahlui e o localitate. Bahlui și Mununa - și asta, tot excentric - scria pe telefonul meu când am mers la peșteră Ghețarul de la Scărișoara din cătunul Casa de Piatră din Apuseni, ultimul de sus, cu doar vreo 15 case locuite, după cătunul Mununa. Am rămas cu obsesie pe numele ăsta, tot la fel cum am rămas cu obsesie pe Bahlui. Până la urmă m-am uitat pe net. Am văzut că e râu, nu localitate. Am ținut musai să îl văd. Nu-i departe de Palatul Culturii, printre case, prin spate, total sistematizat și cu betoane pe maluri, nu pământ, nu iarbă. Avea și graffiti pe pereți, în vecinătate, după un pod de beton. E foarte urban cât străbate orașul.

RoxanaGRSAUTOR REVIEW
[22.07.21 16:30:34]

@Mioritica: Mulțumesc pentru vizită și vot.

Acum despre Bahlui ce să zic? Eu, și ca mine mulți ieșeni, îl considerăm urât. Adică nu e ca la Timișoara, unde sunt vaporașe pe Bega sau ca la Oradea, unde Crișul are egrete pe margini și înoată pești în el. E urât, dar e urâtul nostru. Acum e drept că în ultima vreme l-au mai aranjat.

Mioritik, RoxanaGRS
Alte impresii din această RUBRICĂApartamente în regim hotelier: