ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2021
BUN

încărcat de pe telefon!

O experienta superba în Krk

Salutare tuturor,

Proaspăt întors din Croația, insula Krk, am decis după acest sejur sa va povestesc și sa aduc mai multe informații despre aceasta minunata insula, unde romanii nu prea ajung. La rândul meu am cautat informații, dar am găsit puține, motiv pentru care cred ca este oportun sa contribui cu experienta mea.

La destinația Krk Croația am ajuns pe ultima suta de metri, deoarece inițial vroiam sa merge în Corfu, dar Grecia era pe lista galbena și nu prea erau speranțe la acea vreme sa treacă pe lista verde, și copilul avea nevoie de test, în Bulgaria am mai fost și știam despre ce era vorba, litoralul romanesc era exclus, și am rămas la varianta de Kotor din Muntenegru. Ulterior a întrat și Croația pe lista verde, condiții bune de întrare și pentru copii, și am zis... asta e alegerea noastră.

Drumul pentru noi a însemnat cca 1500 km, parcurși în doua etape, cu o mica escala de o noapte la Budapesta, unde am văzut și noi cam ce se putea vedea într-o seara. Nu o sa descriu drumul pentru ca difera în funcție de zona de unde plecați, dar de la Sibiu pana aproape de Krk, cu excepția unei porțiuni de cca 20 km din România, soseaua este numai la profil de autostrada.

Vigneta pentru Ungaria am cumpărat pe Hugo pentru o luna. La vama România Ungaria, în afara de actele uzuale nu ne-a mai cerut absolut nimic. În 20 de min am trecut. Pentru Croația am completat înainte formularul de pe entercroatia și am încărcat toate documentele necesare, iar în 15 min am trecut vama.

De la vama pana în Krk sunt 2 porți de plata pe autostrada. Preturile pentru autostrăzi sunt piperate fata de Grecia de exemplu. Pentru cele doua porți pana în Krk am plătit 61 kuna, respectiv 44 kuna.

La capitolul cazare am ales stațiunea Njivice, Hotel Magal. Din Njivice pana la orice plaja de pe insula făceam cam 30 de min cu mașina, deci destul de la îndemână.

Hotelul este relativ ok, are parcare, un lucru bun pentru Croația, unde parcarea chiar costa de te ustura în unele locuri. Noi am avut demipensiune și băuturi incluse sau mai pe înțelesul tuturor All inclusiv fara prânz. Condițiile de cazare sunt decente, se vede ca hotelul este unul vechi dar modernizat în mare parte. Noi nu suntem genul cu mari pretenții, dar era curat. Camerele mari, cu pat dublu mare și o canapea, baia cu cabina de dus, curata.

Restaurantul oferea mic dejun și cina în sistem bufet, dar nu era foarte ofertant în feluri de mâncare. Nu mureai de foame, dar nici nu puteai spune ca ai mâncat divers. Mâncarea în rest era proaspătă și gustoasa.

Wi fi era groaznic.

Parcarea într-o prima faza a sejurului a fost ok și suficienta, apoi pe măsură ce a început sa se aglemereze a devenit insuficienta.

Pe noi acest sejur ne-a costat 600 de euro pentru 8 nopți cu demipensiune și băuturi, pentru 2 adulți și un copil. Un preț bun pentru Croația, zic eu.

Krk este o insula moderna și cu un grad de civilizație ridicat, aici se vede și contribuția germanilor. Majoritatea plajelor sunt cu pietre și pietricele, puține sunt cu nisip. Apa este extrem de limpede și calda și valurile sunt extrem de mici sau chiar ai putea spune ca nu exista.

Trimis de adrian153 in 13.07.21 08:04:26
Validat / Publicat: 13.07.21 08:48:47
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAȚIA

VIZUALIZĂRI: 2653 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrian153); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[13.07.21 08:48:14]

Mutat în rubrica "Aminess Magal Hotel [Njivice], KRK [insula]" (nou-creată pe sait)

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE (CAMERE) a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea / camera - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

webmasterPHONE
[13.07.21 09:14:27]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

• SOCIALs

• pagină generată în 0.051001071929932 sec