ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2021
JUL-2021
Familie
EXCELENT

Un resort bun. Recomand.

Am revenit in Thassos dupa vreo 11-12 ani... si nu imi pare rau deloc. Am stat la acest hotel vreo 8 zile, avand un pachet cu demipensiune si am fost, in termeni generali, foarte multumiti.

Ca introducere, trebuie sa mentionez ca am renuntat la litoralul romanesc... definitiv. Daca esti cat de cat obiectiv si nu ai un copil foarte mic sau alte probleme care sa te impiedice sa calatoresti cu masina un pic mai mult, nu ai ce sa cauti la noi pe litoral in sezon. Decat daca esti neinformat, ai facut rost de bani nemunciti sau ai alte interese. Imi fac morala singur, am fost prea mult timp un sustinator al litoralului nostru, dar s-a pus capac anul trecut... Sa ajungi sa ceri 200-250 de euro pe noapte in mizeria noastra de litoral a devenit o practica mult prea larg intalnita, iar eu, daca vreau sa ma cazez undeva cat de cat convenabil, ar fi trebuit sa platesc suma aceasta. Ori... nu sunt totusi nebun. Atat am platit pe noapte la Marina Bay Sands si nu vreau sa o fac la Phoenicia, Vega sau, mai trist, Hacienda del Mar din Olimp de exemplu, ultimul, cel putin, o gluma sinistra...

Dar, revenind la Thassos Grand, am ajus aici dupa un drum de vreo 9 ore cu masina, parcurs noaptea, ok, aproximativ la 10 dimineata. Resortul se afla cam la 40 de minute de port si este izolat. Pe jos nu puteti merge de acolo decat poate in zona Aliki, dar tot faceti vreo 45 de minute... deci sa aveti in atentie acest lucru. Ca localizare, este intr-un golf superb, intre stanci, cobori din sosea destul de mult cu masina, o panta care uneori are peste 45 de grade. Dar accesul este facil, totul e amenajat extraordinar. La accesul in resort este o bariera si un paznic care nu permite trecerea decat a persoanelor cazate aici.

Corpurile de cladire sunt micute, cu aspect terasat, nu au mai mult de 1 etaj, ceea ce creeaza intimitate si confort. Capacitatea de cazare e tare bine armonizata cu teritoriul aflat la dispozitie, ceea ce inseamna aglomeratie zero, atat prin resort, cat si la restaurante sau pe plaja. Noi am stat in corpul din stanga receptiei, acolo unde se afla si restaurantul principal, insa nici restul corpurilor nu erau departe de acesta, maxim la 5 minute de mers pe jos, lejer. Daca aveai probleme de mobilitate, oricand puteai chema o masinuta de golf care sa te transporte. Peisagistica impecabila, flori, mobilier stradal etc, foarte frumos.

Camerele sunt foarte mari, toate au o canapea extensibila care se poate face pat, peste care e pusa o saltea suplimentara din spuma cu memorie, ceea ce este un mare plus pentru cine doarme pe ea. Patul matrimonial e mare, cu saltea foarte confortabila. In rest, gresie de calitate pe jos (care imita parchetul), camerele de la parter au deschidere catre o gradina semi-privata cu sezlonguri, celelalte au balcon. In rest, toate dotarile unui complex de 5 stele, AC, TV, minibar, curatenie facuta la cerere (in contextul pandemiei) dar foarte prompt si temeinic, cosmetice de baie bune, halate, Accesul se face cu cartela, iar prosoape sunt oferite din abundenta, atat in camera, cat si piscina sau plaja.

Restaurantele. Este unul principal destinat micului dejun si cinei, in stil bufet suedez si o taverna a la carte – Dionisos. Astfel, micul dejun care dura de la 7-10.30, era destul de variat, avea multe fructe, din categorii diferite, se respectau regulile antiCOVID si era mereu lejer sa gasesti o masa. Se debarasa rapid, ospatarii erau foarte amabili. Diversitatea mancarii la MD era buna, as zice, dar daca ar fi sa mentionez si cateva aspecte negative, acestea ar fi: cafeaua de slaba calitate si lipsa statilor de gatit live. Insa nimic insurmontabil, un espresso bun la bar costa 2.5 euro... daca nu ti se parea ok cel oferit pe parcursul mesei (cazul nostru, de altfel). In rest, gaseai tot ce vrei, mai putin sucuri fresh. La fel stateau lucrurile si la cina, care era tot bufet suedez, incepea la ora 19, diversitate foarte buna, mancare ok, inclusiv pentru copii. Bauturile se plateau separat, inclusiv apa.

Plaja si piscina. Plaja e frumoasa, apa limpede, sezlonguri gratuite, umbrele, insa la intrarea in apa sunt pietre. Apoi, la 4-10 m devine cu nisip, nefiind foarte adanca. Insa nu e chiar confortabil sa intri in apa din cauza pietrelor mari. Se compenseaza cu privelistea insa. Piscina are vreo 3 sectiuni, inclusiv pentru copii. Avea o apa calda, era preferata de multa lume, curata si supravegheata permanent de un angajat al hotelului. Nu aveai voie cu saltele in piscina, ceea ce mi se pare de bun simt.

In general, turistii erau educati, iar majoritatea erau cu copii mai mici sau mai mari. Bineinteles ca 60% sau mai mult erau romani. Preturile erau destul de mari, specifice unui astfel de complex, dar nu exagerate: 4 eur o bere la draft, 2.4 eur o cafea, 4 eur un suc etc. Gasiti toate preturile pe siteul hotelului, la sectiunea restaurate, ca sa va faceti o idee.

Recomand acest resort, merita, mai ales in comparatie cu ce gasim in Romania. Este un raport calitate-pret bun: turistii primesc ceea ce au platit.

Trimis de rentea in 11.07.21 16:45:00
Validat / Publicat: 11.07.21 18:13:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2009 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rentea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂThassos Grand Resort [Agios Ioannis]: