ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2021
JUN-2021
Cuplu
EXCELENT

Am fost oaspeţii Reginei din Karpathos

După cum bine ştiţi, Grecia nu mai este monarhie de peste cincizeci de ani, aşa că insula Karpathos, ca părticică a acesteia, nu are cum să aibă regină, însă noi am dat de Regina Hotel & Studios din Pigadia care ne-a fost casă pentru zece zile şi nouă nopţi. De fapt, am „întâlnit-o” pe booking.com în timp ce periam toate cazările ce îmi fuseseră avansate ca fiind disponibile în a doua jumătate a lunii iunie.

După o documentare sumară, eu ajunsesem la concluzia că cea mai bună bază pentru noi ar fi capitala insulei, fiindcă ne oferea de toate: plajă, port, viaţă mai animată, pleiadă de taverne, posibilităţi de plimbare seara, magazine pentru shopping, ce să mai vorbim, un oraş mediteraneean în toată regula.

Dar şi variantele de cazare erau multe, astfel că am mai aplicat şi alte filtre: anulare gratuită şi plata la proprietar, mic dejun inclus, balcon, spaţiu mai generos, poziţie centrală, după care m-am oprit la Regina, rezervând un studio. Regina mi se părea mie, așa simțind în acea clipă, că le are pe toate, în plus din poze m-a cucerit o frumoasă vedere la mare pentru unele studiouri şi apartamente, care, de la nivelurile superioare, era senzaţională. Iar preţul era de 41 €/noapte, e drept cu reducere de 15% mulţumită statutului meu pe marele site de rezervări. Cazarea aceasta era pentru mine una tipic grecească clasică, pe gustul nostru, punând la dispoziţie un mobilier bleu-albastru încadrat în albul pereţilor, culorile Eladei, ceea ce încântă privirea şi induce, neîndolielnic, ideea de vacanţă relaxantă pe plaiuri elene.

Când am rezervat, am cerut un studio cu seaview oferindu-mă chiar să plătesc suplimentar dacă era cazul, dar mi s-a răspuns politicos că voi primi dacă va exista disponibilitate în acel moment. N-am fost prea încântată de răspuns, dar nici nu m-a afectat cine ştie ce, gândindu-mă că aş fi avut timp să mă orientez la altă cazare, similară, care ar fi fost mai flexibilă şi s-o anulez pe aceasta. Dar, surpriză, a doua zi, am primit un mesaj prin intermediul booking chiar de la managerul hotelului, care mi-a promis că voi avea cazarea dorită, în plus şi-a arătat disponibilitatea de a ne oferi toate informaţiile despre insulă punându-mi alături şi un link cu trimitere la un videoclip mai vechi postat pe youtube despre hotel şi insulă. Atunci am decis că aici ne vom caza, fără niciun dubiu!

Despre Regina Hotel & Studios Karpathos

Adresă: str. Andrea Hioti, nr. 1, Pigadia, insula Karpathos

Website: reginahotel.gr

E-mail: info@reginahotel. gr

Tel. : 0030 22450 22652

Fax: 0030 22450 22652

Regina Hotel este o afacere de familie ca mai peste tot în Grecia, administrată lăudabil de proprietară, la care pun umărul și câțiva angajați foarte dedicați.

Are două stele pe frontispiciu și deţine o clădire însemnată, cu patru etaje, piscină generoasă, bucurându-se de o amplasare bună, aproape de centru şi port, în imediata vecinătate a maiestuoasei biserici Agii Apostoloi, un edificiu important de cult, care veghează parcă atent asupra împrejurimilor. Are 16 studiouri şi 12 apartamente cu dormitor şi cameră de zi, dintre care 8 studiouri şi 6 apartamente sunt poziţionate cu vedere la mare, restul de jumătate, cu vedere la interiorul insulei. Judecând după arhitectură, îți dai ușor seama că este o clădire mai veche din perioada de plin avânt a turismului în insulă, dar starea şi înfăţişarea sa sunt foarte bune, semn că a fost renovată de mai multe ori, cel mai recent anul trecut când nu a fost deschis.

Parterul este ocupat cu recepţia, în stânga se află sala de mese pentru mic-dejun şi bucătăria aferentă, ieşirea spre piscină, în dreapta un lobby generos în care se găsea un televizor imens, un bar drăguţ, camera de bagaje, grupurile sanitare, liftul. Stilul în care este decorat și mobilierul sunt clasice, însă totul este foarte îngrijit și curat, gazda și personalul acordând atenție sporită detaliilor.

Piscina este mărişoară, foarte curată, cu finisajele bine puse la punct, are adâncime progresivă până la 2,60 m, dar și o porțiune cu apă mică dedicată copiilor, separată de rest. Barul care deservește piscina dă în interior către bucătăria situată la parter, iar de jur-împrejur piscina poate fi înconjurată de șezlonguri, prosoapele necesare fiind asigurate separat de hotel.

Pentru cele două stele ale sale, hotelul are o mulțime de facilități oferind servicii foarte bune, într-o gamă variată, așa încât este în stare să satisfacă și clienții mai pretențioși.

Experiența noastră

Înainte cu trei zile de a sosi în insulă, am luat legătura pe e-mail cu managerul hotelului, cel care-mi răspunsese atât de amabil cu ceva luni mai devreme, pentru a mă lămuri cum ajungem de la aeroport la hotel, cu transportul public sau hotelul pune la dispoziție vreun vehicul, având în vedere că aeroportul se află la 12 km sud de capitală. A fost foarte drăguț, mi-a aranjat un transfer cu taxi-ul, după ce m-am convins că nu ne mai puteam baza pe autobuze la acea oră. Bine am făcut fiindcă oricum pierdeam autobuzul din cauza faptului că am întârziat mult cu plecarea din aeroport în condițiile în care bagajul meu de cală se rătăcise și n-a fost de găsit în acea seară, trebuind să încheiem formalitățile necesare demarării căutării.

Tot pe e-mail, mi-a comunicat cum se numește șoferul și, la cererea mea, cam cât ar costa cursa. În plus, mi-a mai trimis un ghid despre tavernele și cafenelele recomandate, precum și despre locurile și plajele care ar trebui vizitate atunci când turistul se află pentru prima dată în Karpathos. Apoi, și-a cerut scuze că pe perioada sejurului nostru nu ne vom vedea fiindcă era plecat în Germania, dar mi-a scris să nu ezit să-l contactez dacă mai am nevoie.

Am sosit seara la hotel, în jur de orele 21,00 și eram așteptați, așa cum fuseserăm și la aeroport, ni s-a făcut rapid check-in, apoi am fost conduși la studioul nostru de la etajul al treilea. Arăta exact ca-n fotografiile expuse pe booking sau pe website-ul propriu, totul era impecabil, priveliștea la mare splendidă, așa încât supărarea mi s-a risipit ca prin farmec.

Desigur că toată atenția este polarizată de vedeta incontestabilă a cazării: balconul și a sa excelentă vedere frontală la mare/golf până la satele de munte dimprejur. Balconul conține mobilier de exterior cu masă și scaune de plastic (în culori de albastru și alb) și nu este mic deloc. Cred că în balcon ne-am petrecut majoritatea timpului când eram pe acasă și acesta îmi lipsește cel mai mult, fiindcă ne atrăgea ca un magnet: aici ne beam cafeaua la primele ore sau după-amiezele, de aici am prins vreo două răsărituri și mai multe apusuri, aici rămâneam cu privirea pierdută în zare într-o relaxare totală, de aici ne uitam pe străzi la mersul lucrurilor din capitală, atât cât intra în raza noastră vizuală.

Camera, destul de spațioasă în opinia mea, este zugrăvită în alb-crem luminos și odihnitor, iar mobilierul cu piese suficiente și foarte utile, este simplu, dar de efect, căci tonurile de albastru mai închis sau mai deschis ale acestuia îți amintesc instantaneu că te afli în Grecia. Aceasta cuprinde zona de dormitor și zona de chicinetă între care se află o masă cu patru scaune, ba chiar și o mică zonă de socializare judecând după cele două scaune stil fotoliu și măsuța joasă dintre acestea.

Dormitorul constă în paturile unite ce apar ca unul matrimonial, de dimensiune și confort considerabile, încadrate de noptiere deasupra cărora aveam lămpile de citit. Tot aici pot adăuga și toaleta cu oglindă și taburet, uscătorul de păr agățat lângă oglindă și dulapul de haine în trei uși, foarte încăpător care conține și seif. Până şi tâmplăria, perdeaua, draperia şi păturile sunt tot albastre, ceea ce nu face decât să accentueze caracterul grecesc al încăperii.

Chicineta se desfășura în linie, pe peretele din stânga de cum se intră în studio imediat după măsuța de bagaje, și este reprezentată de mobilier cu sertare, chiuvetă, plită de gătit, frigider. Frigiderul de mărime potrivită a fost motivul principal pentru care am optat pentru cazare cu chicinetă fiindcă mă săturasem de minibarul avut în multe locații. Am fi vrut să putem ține și pepene și înghețată, etc., să avem la dispoziție o farfurie, ceva, sau vreun cuțit/tacâm în cameră. Ne-am bucurat de toate acestea, în plus aveam și alte elemente de veselă, chiar și cratiță, oală, ibric, dar au rămas nemișcate, cu excepția ceștilor de cafea și a paharelor de sticlă.

Zona de socializare avea și televizor LCD cu ecran bun, dovedindu-și utilitatea în special pentru soț care urmărea în puținul timp petrecut în casă, crâmpeie de meciuri ale Euro 2020.

Baia, obișnuită, nu iese cu nimic din comun, obiectele sanitare, deși nu noi, sunt perfect funcționale, la fel și instalațiile, curățenia este trăsătura de bază. Cădița de duș nu are perdeluță sau cabină, n-a fost rău, fiindcă se usca foarte repede podeaua, chiar dacă la început nu mă prea împăcam cu ideea, deși mai întâlnisem genul acesta, nu era pentru prima dată.

Ce mi s-a părut mie foarte drăguț a fost că din baie, de pe fereastra deloc mică, aveam aceeași priveliște superbă la mare, așa încât în timp ce te spălai îți mai aruncai un ochi la frumosul peisaj, mai cu seamă că stătea deschisă permanent.

Curăţenia temeinic făcută şi întreţinută a fost nota generală în care se prezintă toate spaţiile ce ţin de hotel, peste tot se vede atenţia acordată, nimic nu este lăsat la voia întâmplării. Prosoapele se schimbau la două zile, iar lenjeria la trei zile, însă la cerere era posibil chiar în fiecare zi. Consumabilele primite au fost de tipul flaconașelor de șampon/gel de duș, a săpunelelor, hârtiei igienice, burețel de vase, detergent aferent.

Am găsit suficiente prize în studio, ceea ce e un aspect deloc de neglijat, având în vedere nevoile pentru a încărca telefoanele, bateriile externe, acumulatorii pentru camera foto.

Micul-dejun era servit zilnic între 08,00-10,00, la parter, în „colţul” rezervat special, lângă ieşirea spre piscină. Consta din produse proaspete clasice: două feluri de șuncă, salam, cașcaval, brânză feta, roșii, castraveți, ouă fierte, măsline, etc. La acestea se adăugau unt, miere, dulceață de mai multe feluri, iaurt grecesc, pâine de câteva feluri (apropos, nu cred să fi mâncat o pâine integrală atât de gustoasă ca aici), diferite cereale, produse de patiserie dulce sau sărată, fructe, ceva prăjituri. Gama oferită nu era foarte largă, dar era suficientă pentru a avea un mic-dejun gustos și variat, dacă nu ești din cale-afară de pretențios. În plus, aveai posibilitatea de a nu repeta preparatele mereu, evitând plictiseala. De băut aveam cafea la filtru, cafea solubilă, ceai, lapte, sucuri de fructe, nelipsita apă. Lăudabilă mi s-a părut preocuparea de a aduce ceva nou în fiecare dimineaţă pentru combaterea monotoniei, precum și inițiativa proprietarei de a introduce în panoplie plăcinta cu mere sau brânză gătită de ea însăși.

La primul mic-dejun am fost întâmpinaţi nu primind salutul obişnuit Kalimera, ci Bună Dimineaţa, şi am făcut ochii mari. Proprietara, Kiria Popy, o femeie distinsă, trecută de 60 ani, care se ţinea foarte bine în ciuda faptului că rămăsese văduvă de vara trecută, ne-a explicat imediat cu zâmbetul pe buze că ştie câteva cuvinte în română mulţumită fiicei sale cele mijlocii care studiase Stomatologia la Bucureşti, ba chiar fusese și ea în capitala noastră de câteva ori la fiica sa.

Evi (Evdokia), o doamnă deosebită, fâșneață și isteață foc era persoana de bază de la Regina, ea era şi recepţioner, și director, de fapt făcea de toate mai puțin pe femeia de serviciu care era separat. Era o vorbitoare foarte bună de engleză, extrem de prietenoasă, amabilă, binevoitoare, o adevărată plăcere să socializezi cu ea. Și-a arătat permanent disponibilitatea de a ne ajuta dacă am fi avut nevoie şi ne-a intermediat închirierea maşinii, acţiune de care am fost foarte mulţumiţi. În plus, era un ghid excelent al insulei dând recomandări pertinente despre diverse aspecte. De fapt, surprinzător, în Karpathos, n-am întâlnit persoană care să nu rupă ceva engleză, chiar şi în satele de munte unde n-aş fi crezut că bătrâneii şi mămăiţele cu care ne întâlneam s-ar descurca în limba lui Shakespeare.

Aş mai spune că ne-au prins două cutremure pe când eram în cameră, unul într-o seară pe la orele 20,00, slab şi foarte scurt, celălalt după miezul nopţii, pe la ora 01,14 mai intens, care a durat mai mult. Am tras o spaimă zdravănă, atât noi, cât şi ceilalţi turişti din hotel. Kiria Popy a venit într-un suflet să se asigure că totul este ok, că nimeni n-a păţit nimic.

Concluzie

Regina a fost cazarea perfectă care ne-a intrat la suflet imediat atât datorită condițiilor şi serviciilor foarte bune oferite, cât și oamenilor de calitate cu care am interacționat. Am ales-o bazându-mă pe feeling și s-a dovedit că am avut fler, deoarece am primit neașteptat de mult față de ceea ce credeam inițial că ni se cuvine. Am avut o şedere minunată la Regina, ne-am ataşat atât de tare de ea și de oamenii săi că la final ne-am făcut reciproc mici daruri, în semn de preţuire. Oricum, Regina era faimoasă în insulă, toţi cei care ne întrebau unde stăm atunci când auzeau de ea, adoptau o atitudine de consideraţie, era clar că Regina noastră era un reper pentru Karpathos. Şi o „regină” se respectă şi trebuie respectată! ;)

Vă rog, atașați, următorul videoclip: youtube

Trimis de irinad in 10.07.21 13:24:52
Validat / Publicat: 10.07.21 14:33:06
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 393 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Biserica Agii Apostoloi, vecina noastră

[10.07.21 14:32:37]

Excelentă și această recomandare

Mutat în rubrica "Regina Studios & Hotel [Karpathos Town, i. Karpathos], DODECANESE, alte insule" (nou-creată pe sait)

[10.07.21 14:45:41]

@webmasterX: Da, poziţionare perfectă! Mă bucur că ţi-a plăcut şi ţie Regina noastră! Mulţumesc pentru ataşarea videoclipului!

[10.07.21 14:50:31]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[10.07.21 14:57:21]

@webmaster: Mulţumesc frumos!

maryka CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[10.07.21 17:46:20]

„Regina” a fost la mare înălțime, ai făcut din nou o alegere deșteaptă și foarte faină. Și mai ales bună la preț. Eu tocmai „bookisesc” ceva cazări, dar pur și simplu parcă ar fi explodat prețurile pentru luna august, luate acum-nu acolo, dar oricum... De aceea spun, ați avut un preț super decent.

Este exact stilul de loc care îmi place și mie, curat, simplu și frumos și cu oameni de treabă. Contează enorm. Iar dacă mai pui la socoteală și balconul cu minunata priveliște, dapă-i și răsăritul, este ideal. Voi ține minte locul acesta pentru că tare îmi doresc să ajung cândva acolo!

Te pup cu drag, weekend fain îți doresc!

[10.07.21 19:35:45]

@maryka: Mă gândeam eu că-ţi va plăcea şi ţie Regina noastră cu tot cu privelişte! E o cazare tipic grecească, clasică, nimic complicat, dar de efect. Însă, cel mai mult a contat interacţiunea cu oamenii de acolo, pe de o parte doamnele prezente ce ne-au făcut şederea foarte agreabilă, pe de alta, managerul datorită căruia m-am decis să rezerv acolo. E drept că grecii, în bună măsură, ştiu să facă turism şi asta se vede mai ales acum când au interesul să recupereze din pierderile de anul trecut.

Preţul a fost bun, recunosc, mai întâi prin prisma faptului că am rezervat încă de la finele lui februarie, dar şi a unui discount aplicat de booking.com, aşa încât rezultatul a venit în avantajul nostru.

Mulţumesc frumos pentru vizită, aprecieri, ecou! Te îmbrăţişez cu drag şi-ţi doresc spor la "bookisit"!

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[10.07.21 19:56:53]

@irinad: Jos pălăria pentru Regină.

Și ție pentru alegerea făcută!

[10.07.21 20:15:06]

@Carmen Ion: Mulţumesc frumos, Carmen! Sunt încântată că Regina noastră este şi pe gustul tău.

Carmen Ion, irinad, maryka