ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2021
ÎNSCRIS: 17.07.14
JUN-2021
Cuplu
EXCELENT

Am tras cu pistolul în poligon!

INTRO

Wow, am ajuns și eu aici. Un review aniversar pentru mine. Review-ul cu numărul... 100!

Fiind un review aniversar și fiind la un pas să devin "PARTENER" AFA, am decis ca acest review să fie unul mai special, mai deosebit, atât pentru mine cât și (sper eu), pentru voi! De ce spun asta? Pentru că din câte văd, nu există un alt review despre mers/tras la poligon, pe am fost acolo.

Cu această ocazie, mi-am schimbat și user-name-ul într-unul mai prietenos.

CONTEXT

Treaba asta cu mersul la poligon mi se fixase pe creieraș, nu de foarte mult timp dar suficient cât să am impulsul de a trece peste bariera aia gen "băi totuși tragi cu pistol real, cu muniție letală".

Mai căutasem eu poligoane prin București, găsisem 2-3 dar impulsul nu era suficient de mare. Acum fiind în ultimele zile de concediu, rămânând doar eu cu "ea", am simțit nevoia de a face ceva mai special, mai ieșit din comun. Acum serios vorbind... nu faci așa ceva în fiecare zi (deși ai putea). Câte persoane cunoști care să fi tras cu un pistol sau o pușcă? ... La fel și eu... nu prea. Doar cine lucrează în poliție, datorită naturii locului de muncă, în rest... poate 1-2-3%? Cine știe.

PREMEDITAREA

Într-una din dimineți ies afară din camera unde eram cazați și sun la Ultra Armory din Brașov, asta ca să fac o surpriză. Mai căutasem zilele trecute poligon, găsisem acest poligon dar încă nu sunasem să văd ce și cum. Bun. Sun, răspunde un domn... spune că acolo se merge doar pe bază de rezervare și mai are 1 singur loc pentru ziua respectivă, la ora 16:00. A rămas că hotărâm la fața locului ce pistol și calibru alegem.

Petrecem prima parte a zilei la Zoo Brașov pentru care voi face un review. Apoi mâncăm ceva și mergem spre locație. "Ea" încă nu știa unde mergem. Aproape de destinație îi spun... "Mergem la poligon... tragem cu pistolul! ". A rămas mască, nu se aștepta.

LOCAȚIA

Poligonul se află la marginea Brașovului, zona industrială Zizinului. O zonă unde sunt multe depozite și firme. Am ajuns ușor setând pe waze destinația.

Brasov, Str. Zizinului Nr. 109 BIS

Tel mob: 0760.785.842

email: office@arme-poligon.ro

arme-poligon.ro

INTRIGA

Am ajuns, am parcat... am văzut firma cu Ultra Amory, deci am ajuns bine. Cioc cioc...

Ne deschide ușa un domn echipat ca de trupe speciale... vestă, pistol, tag cu INSTRUCTOR pe vestă. Ne poftește în interior și ne întreabă dacă am mai fost la poligon. Evident am fost sinceri și am spus că nu. Ulterior aflăm că domnul instructor se numește Sorin și practică meseria asta de când se știe. Un om cu o experiență bogată care te poate învăța fără probleme, cele mai elementare lucruri referitoare la arme dar și cele mai complexe.

Ne cere buletinele pentru formalități apoi ne roagă să completăm 2 coli. Una parcă pentru procesarea datelor personale (tâmpenia de GDPR) și una pentru acceptarea riscurilor implicate în trasul cu pistolul... îmi aduc aminte că scria acolo că te poți răni tu, îi poți râni pe alții din jur sau poți face infarct, poate surveni decesul, poți să te rănești la mâini, brațe, etc. Practic aici deja realizezi bine de tot că nu este o joacă și lucrurile devin cât se poate de serioase! Toată distracția se plătește la final pentru că au fost multe cazuri când oamenii veniți acolo nu au respectat indicațiile instructorului și au fost dați afară.

Chestia asta cu RESPECTAREA INSTRUCȚIUNILOR INSTRUCTORULUI ți se repetă de zeci de ori. Faci exact ce spune el!

CÂT COSTĂ?

Calibru de 22 = 3 lei/ bucata

Calibru 9x17,9x18,9x19,7. 65,22 MAG = 5 lei/ bucata

Calibru 7.62,38 SP, 357 MAG., 45 ACP = 6 lei/ bucata

Ținta costă 5 lei și o puteți păstra la final. Se poate închiria și o linie de tragere dacă dețineți armă și muniție propie, cu 100 lei / oră.

Există un minim de 20 gloanțe ce trebuiesc plătite! Limita superioară depinde de voi... dacă vă simțiti în stare puteți trage și 200.

Tarifele / glonț includ închirierea liniei de tragere + instructajul + instructorul.

PE LINIA DE TRAGERE

Intrăm împreună cu domnul instructor, la linia de tragere. Urmează instructajul. Ni se explică totul de la A la Z cu un calm ieșit din comun. Pentru noi este prima dată, pentru domnul Sorin... a suta mia oară poate... Ni se spune cum trebuie să poziționăm corpul, picioarele, mâinile, palmele. Cum trebuie să ținem arma în repaos, în timpul tragerii, cum apăsăm trăgaciul, cum luăm degetul de pe el, cum facem pauză dacă simțim că nu putem trage glonț după glonț.

Foarte foarte multă informație dar domnul instructor este răbdător! Nu ai înțeles ceva? Întrebi și mai bine își mai explică o dată, altfel există risc de accidentări.

Pe toată perioada tragerii, OBLIGATORIU se vor purta căștile. Ochelarii doar dacă simțiți nevoia. Dar fără căști există riscul să vă fie afectat auzul. Cu ele puse, zgomotul este redus cu cel puțin 70%. Cum am zis... nu e de joacă aici, nu e ca în filme, e treabă serioasă!

Buuuuun, urmează punctul culminant. La recomandarea domnului instructor, încercăm prima dată cu calibrul 9x19. Este mai mare decât cel de 22LR. Ni s-a spus că la cel de 22 nu prea simți că tragi. Nu poți să zici că ai tras cu adevărat cu pistolul, cu cel de 22 pentru că la 22 reculul este minim. În schimb la 9x19... simți că tragi cu pistolul!

Ca și pistol am primit un Glock 17 și un Glock 19. În ciuda numerotării, Glock 17 este mai mare ca 19. Eu am folosit 17, ea 19.

Prima dată tragem amândoi câte un foc pentru ca domnul instructor să se asigure că am înțeles ce ni s-a explicat și putem continua. Totul ok după prima tragere.

Urmează apoi 9 gloanțe pentru fiecare. Senzația este WOW... adrenalină pură. Palmele transpiră, mâinile parcă tremură ușor. Încet încet golim încărcătorul.

După ultimul glonț, sare și manșonul. După ce sare, eliberăm încărcătorul și ne asigurăm că nu avem glonț pe țeavă sau în încărcător. Apoi punem jos pistolul și încărcătorul, cu fața spre linia de tragere!

Urmează apoi restul de 10 gloanțe. Se pare că am nimerit ambii ținta, chiar în centru, zona de 10 puncte, atât de la 15 metri cât și de la 25. Puteți alegere singuri dacă vreți să trageți de la 15-25 sau chiar 50 metri!

CONCLUZII

O experiență inedită, palpitantă, care îți umple fiecare venișoară cu adrenalină. Chiar dacă nu faci așa ceva zilnic, am promis că vom reveni în poligonul de tragere. Experiența este foarte foarte tare. Poate par prea entuziasmat dar credeți-mă că e ce trebuie!

Toata experiența a durat cam o oră. Oră în care am fost doar noi 2 cu domnul instructor. Mi s-a spus că înainte era zarvă mare pe aici, toate liniile de tragere erau ocupate dar de când cu guviduș vieții, s-au modificat regulile. Dar asta nu este neapărat ceva nasol. În felul acesta experiența devine și mai captivantă.

Costul total a fost de (40 cartușe x 5 lei) + (2 ținte x 5 lei) = 210 RON.

Vă invit să vizualizați pozele de la poligon, făcute cu acordul domnului instructor! M-a rugat să nu pun poze cu dânsul așa că îi voi respecta cerința. Poze cu noi trăgând nu pun, nu suntem așa fotogenici... ???? Dar pun cu țintele ca să ne lăudăm și noi!

Din partea domnului instructor am primit un review pozitiv. Deși a fost prima dată când am tras, peste 90-95% din gloanțe au nimerit țintele, iar o mare parte din ele (mai ales la mine) au fost orientate spre centrul acesteia.

Nu uitați să sunați înainte pentru programare! Nu mergeți direct la locație pentru că sunt șanse mari să fie ocupat și să fi mers degeaba.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Locație perfectă pentru așa ceva... zonă industrială plină de depozite.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Adrenalină pură!!! Așa senzație mai rar!

Trimis de ⭐ValentinB_88⭐ in 07.07.21 11:36:24
Validat / Publicat: 07.07.21 12:21:56
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BRAȘOV

VIZUALIZĂRI: 2070 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P15 Poligon Ultra Armory Brașov

[07.07.21 12:19:52]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "La pas prin Brașov, BRAȘOV" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

liviu49
[07.07.21 14:52:46]

Surprinzatoare aceasta distractie!

Ca unul care am facut armata, iar in toata armata am tras doar 4 cartuse, mari si late, nu cred ca ar avea cineva curaj sa-mi dea un pistol pe mana, fara a risca sa gauresc peretii sau mai stiu eu ce. Poate daca tintele ar fi poze cu niste politicieni dragi mie.

Si unde pui ca in armata am fost, aproape un an, purtator de pistol (evident incarcat cu cartuse adevarate) cand mergeam in delegatie la Timisoara, Arad, Oradea, cu rolele filmelor care rulau la cinematograful din unitate.

Numai bine si calatorii placute!

liviu49
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Brașov: