ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2010
DIN: Arad
ÎNSCRIS: 26.09.08
JUL-2010

La plimbare prin Arad

avand in vedere ca un alt rewiev de al meu a starnit ceva controverse revin la o promisiune mai veche de a scrie cateva randuri despre acest oras cu atasamentul firesc al oricarui om fata de locul in care intamplarea a facut sa deschida ochii catre lume.

ca un scurt istoric trebuie sa precizez ca asezarea este atestata in documente din anul 1078 iar apoi in "cronica pictata de la viena" din anul 1131 sa apara din nou. de altfel in judet mai sunt asezari atestate din acea epoca cum ar fi manastirea bodrog aflata de asemenea in apropierea muresului precum si localitatea Siria amintita sub numele de "villa vinum".

sa revin, se pare ca localitatea arad apare ca un centru de negot pentru plutasii care vin pe valea muresului cu sare din ardeal si negustorii de peste care intemeiaza prima vatra a localitatii care va deveni orasul arad.

dupa 1550 orasul va fi ocupat de turci pana 1687 cand orasul intra sub dominatie habsburgica si apoi austro-ungara. aceasta din urma are cel mai mare rol in dezvoltarea orasului si isi lasa amprenta cel mai pregnant asupra lui. titlul de "oras liber regesc" contribuie la dezvoltarea economica a orasului. pe langa numeroasele bresle apare si marea industrie.

renumite erau fabrica de mobila lengyel, uzinele de automobile si avioane care au fost produse la arad de la inceputul secolului XX. in acest rastimp in arad au venit valuri succesive de colonisti incepand cu sarbii apoi etnicii germani si mai apoi maghiarii, un fapt care da aradului un aer cosmopolit si face din el un model de convietuire.

un rol foarte important il are aradul in infaptuirea marii uniri, in acest oras a fost pregatita de patriotii romani, in frunte cu vasile goldis, unirea de la alba iulia din 1 dec. 1918.

un alt punct de interes in istoria aradului ar fi construirea cetatii aradului intre anii 1698 - 1701 considerata in epoca una din cele mai importante fortificatii militare in stil vauban. acest obiectiv a slujit scopuri militare pana anul acesta cand cetatea a intrat in patrimoniu public si sunt planuri pentru reconversia ei.

aceasta este istoria... dar cred ca mai mult intereseaza prezentul. dincolo de greutatile de zi cu zi cred ca aradul este un oras placut si linistit, cu o viata artistica destul de activa, pentru amatorii de teatru si muzica. pentru tineri sunt cluburi si diverse facilitati de face sport de la fotbal si baschet pana la canotaj si tenis. aradul are doua universitati cu o viata academica destul de activa. in fine este un oras cu perspective bune si depinde de noi sa le valorificam.

asadar va invit ca la o trecere prin acest oras sa va faceti doua trei ore pentru o scurta plimbare pe malul muresului, pentru un moment de odihna la o terasa de pe centru sau pur si simplu la cascat gura prin oras pentru a intra putin in atmosfera locului.

pentru a preintampina alte comentarii vehemente m-am ferit sa folosesc expresii de genul "cel mai" sau "mai frumos ca... " nu am pretentia ca am cuprins tot, dar e un inceput si se mai pot face completari. imaginile au fost surprinse intr-o seara de duminica la o plimbarica scurta.

Trimis de petrus95 in 04.07.10 21:33:02

VIZUALIZĂRI: 3003 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (petrus95); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 biserica sarbeasca - centrul religios al comunitatii ortodoxe sarbe de rit vechi

mirelutza
[04.07.10 22:23:32]

Te admir si te respect pentru cum si cat iti iubesti orasul! Nu am mai avut rabdare pana la SB.

[05.07.10 00:34:57]

mutat la 'O zi in Arad', rubrica in care vom aduna toate recomandarile "de calatorie" despre acest oras si - eventual - imprejurimile sale.

Sters rubrica noua definita de autor.

magdalena
[08.07.10 07:27:47]

Spune-mi ce poate face un bucurestean seara prin Arad?

mirelutza
[08.07.10 09:44:13]

abia acum am reusit sa vad pozele cu Aradul... ; e clar, eu am mers pe la periferie... ; ingenioasa initiativa cu trenuletul prin oras in weekend, in rest cladirile pozate de tine sunt exact pe gustul meu adica - vechi si pline de istorie... ; trebuie sa revin si sa fi ghidul meu, draga petrus.

abbilbal*
[09.07.10 20:15:29]

Am revenit cu plăcere în Arad, chiar dacă această revenire este doar virtuală. Pentru review şi fotografiile ataşate de la mine primeşti un maximum de punctaj. Sunt unele imagini de care nu-mi aduc aminte, deci pentru mine sunt în premieră.

Să ai parte de zile faine şi liniştite în bătrânul oraş de pe Mureş.

abbilbal*
[09.07.10 20:23:21]

Meştere am o rugăminte. La reviewul lui Petruş mi s-a înregistrat ecoul pe bandă rulantă. Te rog fă o intervenţie chirurgicală. Mulţam fain pe4ntru ajutor.

monicutza
[02.08.10 10:42:06]

In septembrie vin si eu la Arad, pentru o competitie sportiva. Dupa ce am citit review-ul lui Petrus, tareee imi doresc sa am putin timp sa vizitez orasul, din poze si din descriere, cred ca merita.

monicutza
[02.08.10 13:55:37]

Petrus, te rog, imi poti recomanda pensiuni sau hoteluri de 2-3 stele din Arad, mai aproape de Sala Sporturilor Victoria? Eu am fost la Arad acum multi multi ani, nu prea mai stiu multe din Arad si un sfat ar fi foarte util. Mai ales ca venim in grup mare mare ... Multumesc!

abbilbal*, magdalena, mirelutza, monicutza
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Arad: