ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2021
JUN-2021
Familie
BUN

Libertate

Hai sa incepem cu ceva. Te apuci sa citesti opiniile despre hotel, cauti filmuletele disponibile pe youtube, mergi cu google maps sa vezi resortul, dai cu translate din germana in RO, engleza merge si direct ne-translatata, te mai uiti si pe alte review-uri pe booking, doar doar sa-ti dai seama, o fi potrivit?! , se va plati fresh-ul?! , daca se uita barmanul de la beach bar urat cand voi solicita 2 ayranuri amarate deodata?! , ce ma fac daca nu dau tips la greu in fiecare zi la curatenie?! Etc.

Sper ca s-a inteles in mare ideea, pe AFA review-urile sunt cel putin ciudate, dar nu foarte foarte departe de realitate, probabil depinde de felul de a vedea lucrurile, de bagajul de experienta si de ce nu, de noroc/ perioada / covid sau mai stiu eu ce.

Dar avand in vedere existenta dlui Cristi in spatele tastaturii si comenzilor AFA Travel, nu ne-am problema in nici un moment de ceva negativ legat de cum va fi concediul nostru si cam asa a fost. Deci multumim! ????

In opinia mea, bineinteles subiectiva:

Transport OTP-ANT si retur ok, transport ANT-Hotel si retur ok (de data asta am nimerit un ghid care stia ce sa vorbeasca, cand si cum, chiar am fost impresionat de povestile lui, in cele 45 min de transfer), cazati din prima la ora 10.30, fara atentie, camera ok – standard family cu cele 2 paturi mari, unul mic, o canapea si tot ce mai e pe acolo, land view (racoros – nu a fost nevoie de AC deloc). Ne-au spus ca vor fi bauturile la 1.5 l la primire in minibar, iar ulterior refill se va face doar la apa.

Plusuri:

Curatenie impecabila peste tot

Calitate foarte buna a mancarii, totul a fost proaspat;

Iti furnizau ei masti la intrarea in restaurant (servetele dezinfectante pe masa)

Intrare lina in apa, zona beach-bar ok amenajata (inclusiv un loc umbrit pentru copii)

Topoganele traznet

Restaurantele a la carte (am fost la pescaresc si Flavour, mai exista Downtown si Bacio). Poti face o rezervare gratuita la fiecare/ 1 singura data pe sejur. Exista si unul japonez, cu plata.

Aplicatie pe mobil (pentru rezervari la a la carte, pentru programari la activitatile sportive, etc)

Internet aprox peste tot in resort, inclusiv pe plaja (nu stiu daca e neaparat un lucru bun asta ????)

Facilitatile si zona de joaca pentru copii

Camerista venea sa faca curatenie fix la somnul juniorului, am solicitat schimbare si s-a rezolvat, nu s-a mai intamplat.

GYM-ul cu aparate suficiente

Atmosfera generala din resort

Minusuri

Zona patiseriei nu a fost deschisa decat in ultimele 2 zile

Animatia slaba

Lipsa Gozleme

Piscinele pentru copii cu apa foarte rece

Izolatia dintre camere

Neutru:

Vitamin bar-ul de langa beach bar se platea doar cu cash (nu am inteles de ce nu era legat de sistemul lor, sa platesti la sfarsit, etc)

Toti angajatii (inclusiv pe plaja salvamarii si paznicii) purtau masca

Piscine – nu ma pronunt – nu am folosit

SPA – nu ma pronunt – nu am folosit

Diversificarea mancarii destul de slaba

Angajatii zambesc diferit cand le vorbeste cineva in rusa, dar m-am obisnuit in timp, iar acum cu masca indiferenta totala :D

Destul de agasanti cei cu SPA-ul si masajul, respectiv echipa foto

Plimbarea/ distanta pana la plaja

Atentie! Fanilor UAI ????: Daca ati fost obisnuiti cu abundenta mancarurilor in farfurii si alegerea lor dupa bunul plac, incercati sa va dezobisnuiti, pentru ca noul sistem de servire a schimbat regulile jocului. Bineinteles puteti face ce doriti si sa luati cate farfurii vreti, dar va fi destul de ciudat si greu de convins turcul de schema asta.

Rezumand: Ne-am odihnit, ne-am relaxat, am fost la shopping de textile in Manavgat, am lasat excursia pentru Land of Legends pentru la anul (cand va face cel mic 3 ani), am incasat o viroza de ne-a luat pe toti 3 la rand (banuim noi de la cine, dar trecem peste), per total a fost ce aveam nevoie, un mic rasfat dupa perioada asta de restrictii. Daca am omis ceva, completez bineinteles la cerere ????

Nu ma injurati, am scris review-ul separat si dupaia am vazut noul sistem de aici, nu voi mai detalia la fiecare capitol, promit ca data viitoare ma conformez.

Concedii faine si linistite!

Trimis de callmevaly in 04.07.21 21:14:43
Validat / Publicat: 04.07.21 22:09:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kemer, Lara, Alanya, Bodrum

VIZUALIZĂRI: 4379 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (callmevaly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.07.21 10:25:12]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

mery0179PHONE
[18.07.21 09:37:15]

Salutare. Vin cu o mica completare, eu am fost pe 3 iulie, impreuna cu situl si fetita, se faceau Gozleme vis-a-vis de barul de la plaja. Tot acolo se putea manca la pranz pizza la cuptor de lemne, shaorma, fast food in general, fructe. Au inceput spectacolele, slabute pt gustul nostru, si in fiecare seara erau party la Wunderbar cu diverse tematici. Foaaaarte multi romani, se ocupau in fiecare dimineata sezlongurile la plaja, doar de romani, cu prosoape, am auzit discutii la masa cum ca se trezeau de la 6 pt a le ocupa... jenant desi erau locuri suficiente (a fost singurul lucru pe care l-am resimtit cu prezenta mare a acestora), in rest civilizati. Erau un pic deranjante plata unor fresh-uri, sau diverse servicii cu plata afisate peste tot. Cocktail-rile erau slabute, nimic special, la fel si mancarea, dar ati completat un review bun si nu mai completez. Plaja a fost, clar plusul acestui hotel, este magnifica! Una peste alta ne-am simtit bine, pt ca de fiecare data incercam sa ne bucuram si nu sa ne amaram vacanta cu lucruri care sunt mai putin placute. Mentionez ca noi mergem din 2006 in Turcia, de obicei lantul Stone sau Delphin. Insa este un hotel pe care il recomand, veti avea o vacanta frumoasa!

Yoda
[18.11.21 19:59:25]

@callmevaly: Este suficient de mare parcarea? Are suficiente locuri? Au cumva si prelate la parcare?

Cam cat se merge pana la plaja? Dupa cat vad eu pe Google, de la corpul principal pana la plaja sunt vreo 530 metri, deci cam 7-8 minute?

Camerele standard au doua paturi duble si o canapea?

Cam ce nationalitati erau turistii din hotel?

Multumesc.

callmevalyAUTOR REVIEW
[23.01.22 20:23:04]

@Yoda: Din cate tin minte au o parcare foarte mare, dar nu ma pot pronunta cu siguranta (incercati cu zoom pe google maps)

In mod relaxare, cam 10 minute pana la plaja, pe noi nu ne-a deranjat plimbarea.

Nu se pot numi 2 paturi duble, dar da, 2 paturi si inca unul mai micut. Nu stiu cum sunt celelalte camere.

Cand am fost noi, era o capacitate utilizata de cca. 30%, deci irelevant. Din cate am inteles, rusi si nemti.

Scuze pentru raspunsul intarzaiat! Decizii inspirate va doresc!

Yoda
[23.01.22 20:40:33]

@callmevaly: Ok, multumesc pentru raspunsuri.

Mai am o nelamurire: pe plaja si la intrarea in apa este numai nisip, sau sunt si pietricele?

callmevalyAUTOR REVIEW
[23.01.22 20:49:42]

@Yoda: nisip.

erau si ceva pietricele razlete, dar nederanjante.

callmevaly, mery0179, Yoda
Alte impresii din această RUBRICĂTUI Magic Life Jacaranda Side Resort [Colakli]: