ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2021
ÎNSCRIS: 26.03.14
JUN-2021
Familie
BUN

Villa Amalia, un loc liniștit pentru o vacanță relaxantă

Aceia dintre voi de s-au ostenit să-mi citească cel mai recent review, dedicat orașului Agios Nikolaos vezi impresii, și-au închipuit probabil că acesta a fost gazda sejurului nostru cretan de o săptămână din iunie 2021.

Ei bine, dragii moșului babei, v-am păcălit! ????

Ho, nu dați cu pietre, că glumesc (pe jumătate)... ???? N-am stat în Agios Nikolaos, ci în imediata sa apropiere.

Dar să o iau cu începutul.

După ce am decis să vizităm partea de est a Cretei și am achiziționat biletele de avion, soluția zonei Agios Nikolaos drept loc de cazare s-a impus aproape de la sine atât datorită ofertei turistice a localității, cât și a poziției sale avantajoase față de alte obiective pe care doream să le vizitez - și despre care, în caz că vă făceați griji ????, aflați că vă voi bombarda cu reviewuri și poze în zilele care urmează.

Inițial am fost tentată să caut un hotel sau o vilă cu self-catering chiar în buricul târgului, și în această idee am și făcut o rezervare pe site-ul booking.com. După care, stând eu și cugetând adânc, înclinată fiind din născare spre meditații filosofice ????, mi-am zis că purtatul măștii anti-coronaviriene pe holul de recepție și în lift, ca și eventualele înghiontiri cu alți oaspeți poate neimunizați prin spațiile comune nu ar fi fost de natură să-mi inducă acea bună dispoziție indispensabilă în vacanțe. Drept care am anulat rezervarea și am pornit să caut o variantă mai retrasă și mai intimă.

Și salvarea a venit de pe site-ul airbnb.com, pe care l-am mai folosit cu succes în ultimii ani. Pe site, alegerea mea apare sub denumirea Villa AMALIA #2 Quiet place for relaxing holidays, ce sintetizează la perfecție spiritul locului, motiv pentru care am preluat-o ca titlu al reviewului, scăpând astfel de chinurile născocirii unei formule introductive cât mai atractive pentru eventualii cititori. ????

În caz că vă întrebați (ca și mine) ce e cu acel #2, săpând mai mult pe airbnb am înțeles că proprietarii vilei au postat sub numerele 1 și 3 celelalte apartamente închiriate.

Dar unde se află vila asta?

Răspuns: pe drumul spre Elounda. Venind dinspre Heraklion pe E75 (New National Road), se ajunge la o intersecție semnalizată cu semafor unde se bifurcă trei drumuri: în față este intrarea în Agios Nikolaos, la dreapta E75 continuă spre Sitia, iar în stânga pornește șoseaua secundară ce șerpuiește de-a lungul țărmului, ducând spre stațiunea Elounda. Și după mai puțin de doi kilometri, pe partea stângă, vizavi de Primavera Paradise Apartments, se ivește o alee având în față două tomberoane și în dreapta, plasată (prea) discret, o plăcuță cu denumirea „Villa Amalia” deasupra căsuței poștale.

Nu am aflat nici până în ziua de azi altă adresă a sa decât „Road Ag. Nikolaos-Elounda” , însă de la gazdă am primit imediat după rezervare indicații precise pe care le-am salvat pe telefon, ajungând la destinație fără nicio problemă.

Așadar:

Coordonate GPS: 35.212632,25.708945

+35° 12' 45.48", +25° 42' 32.20"

Trebuie să vă spun că în afara scorului de 4,81 din 5 rezultat din 32 de recenzii (eu i-am acordat maximum de puncte), a prețului de 250 euro/7 nopți, ca și a facilităților oferite de acești bani, la votul meu de încredere a contribuit în mod hotărâtor descrierea postată de Elena, proprietăreasa, pe site-ul airbnb: „Pentru cei neatrași de o vacanță ' sterilă' într-un hotel și care preferă o căsuță înconjurată de o grădină cu bougainvillea și iasomie, cu camere curate și gazde prietenoase și amabile, acesta este locul ideal! Casa ta departe de casă!”

Pe bune, nici eu n-aș fi putut s-o spun mai bine! ????

Acum, revenind la chestiuni de ordin practic, rezervarea (făcută în luna aprilie) prevedea plata integrală sau cu avans 50% și anulare gratuită și rambursare integrală până cu 14 zile înainte de check-in, după care primești înapoi 50% din sumă. N-am avut motive să recurg la astfel de gesturi disperate..., însă din experiențele mele din anul pandemic 2020 am tras concluzia că pe airbnb banii îți sunt returnați, în caz de Doamne ferește! , mintenaș și fără discuții, așa cum am pățit de vreo două ori cu site-ul booking.

De reținut!

Și acum voi încerca să vă prezint vila după modestele mele posibilități.

Este situată chiar pe șosea, pe care am văzut și stații de autobuz - presupun că vehiculul respectiv circulă între Agios Nikolaos și Elounda sau Plaka, că în altă parte n-ar avea unde, însă nu m-am interesat de orar și tarife. Oricum, recomandabil e să închiriezi mașină dacă vrei să te cazezi aici.

Marea e foarte aproape, se și vede de pe terase, iar plaja Havania (bine organizată dar cu pietriș) se află practic peste drum, la vreo 250 m, numai că drumul ocolește nițel, asta dacă nu vrei să o iei pe răgălie prin curțile caselor particulare, vilelor de închiriat și hotelurilor situate în prima linie de la malul mării și să riști să fii luat drept infractor! ???? Iar vizavi de plajă e Taverna Olga, pe care am testat-o - detalii într-un alt review.

Alte stabilimente utile, de genul magazinelor, nu se află prin preajmă, ceea ce poate fi un mare minus. Nu și pentru noi, căci aprovizionarea ne-am făcut-o zilnic din supermarketurile din oraș și în ziua de miercuri din piața agroalimentară.

Aleea care urcă din șosea spre vilă e suficient de abruptă cât să pună la încercare abilitățile șoferului, iar spațiul de parcare pietruit a fost conceput pentru 4-5 mașini, ceea ce implică câteva manevre relativ complicate.

Da, dar și când ajungi, ce de verdeață te întâmpină, ce decor colorat și răcoros, ce parfumuri naturale! ???????????? Un lămâi și un rodiu în parcare, copaci și tufișuri nenumărate de plante neidentificabile de către o necunoscătoare în ale botanicii, așa ca mine, în afară de florile de hârtie și de iasomia menționate de proprietăreasă. Toate excelent întreținute și udate zilnic cu mare sârg de către soțul Elenei.

Vila e cocoțată pe un delușor și dispusă, în consecință, în trepte: la primul nivel e parcarea, după care urmează cele două nivele cu apartamente, cele dinspre stradă fiind prevăzute cu logii cu arcade.

Noi nu am locuit într-unul dintr-acestea, așa că nu ne-am bucurat de vedere directă spre mare, ci spre... un zid înecat în flori, la care se accede pe scări, ocolind clădirea către aleea pietruită de pe care se deschide ușa noastră. Eram unicii deținători temporari ai spațiului din spatele vilei: v-am spus eu că am optat pentru intimitate!

Dacă vă imaginați că am regretat absența panoramelor marine și i-am invidiat pe oaspeții găzduiți în apartamentele cu arcade, aflați că n-am dus dorul mării, căci priveliștea Golfului Mirabello ⛵putea fi admirată în voie de pe două terase cu chioșcuri situate la nivele diferite, ambele prevăzute cu masă, canapea/balansoar și scaune, ambele înconjurate de ghivece și de plante agățătoare. Mi-a plăcut la nebunie! Iar lui Adrian i-a plăcut grătarul din curte, unde a fript pești de câteva ori.

Ah, era să uit! Și ce greșeală ar fi fost din partea mea, o iubitoare de animale! ???? În tariful de cazare sunt incluși și cei doi câini ținuți într-un țarc mare, care ne lătrau (cu simpatie!) de fiecare dată când soseam, precum și cele patru pisici nesimțite ce bântuiau de colo-colo toată ziua și toată noaptea - pot depune mărturie fiindcă sufăr de insomnie... De câteva ori, când am uitat ușa deschisă, au îndrăznit, obraznicele! , să se strecoare înăuntru, de am fost nevoiți să le alungăm cu vorbe drăgălașe preluate din limbajul universal al șutuirii motănești. ????

Așaaa!

Deci, cum vă spuneam, spatele vilei ne-a aparținut în totalitate. Și într-un fel, a fost mai bine: nu numai că am scăpat de zgomotul traficului, dar și de soarele care bate aproape toată ziua în apartamentele cu arcade cu vedere înspre est. Așa, pe aleea noastră razele nu se infiltrau printre plantele agățătoare de pe zid decât vreo două ore, cam între 2-4 p. m. Iar umbra de care am avut parte a fost o adevărată binefacere, căci a fost al naibii de cald.

Pe aleea noastră am găsit o masă cu două scaune din răchită și sfoara pe care ne-am atârnat la uscat costumele de baie ude cu ajutorul cârligelor puse la dispoziție de gazdă (le-am cărat degeaba pe ale mele de acasă). Și un balansoar pe care nu am avut curajul să-l încerc, de teamă să nu-l distrug sub povara kilogramelor mele... ???????????? Evident, a fost locul unde am luat masa, am citit, am butonat pe telefon (semnalul de internet - parolat - a fost excelent) și am fumat (numai eu).

Intrarea în apartament se face direct în livingul spațios, echipat cu două canapele, din care una lungă și lată, motiv pentru care apreciez că în apartament se pot caza nu numai doi adulți, ci trei, sau doi adulți și doi copii. În afara canapelelor, livingul mai cuprindea un fotoliu, o etajeră pe care am găsit televizorul cam mic în diametru (dacă ar fi să cârcotesc!) și o măsuță pe care gazda așezase o mapă cu foi de prezentare a orașului Agios Nikolaos și a obiectivelor din împrejurimi. Am apreciat atenția acordată nevoilor turistului, cât și bunul gust în alegerea tablouașelor ce decorau pereții.

Și la același capitol al micilor detalii utile, notez prezența a două umbrele de plajă, a mesei și fierului de călcat.

Cât despre aerul condiționat, montat deasupra ușii din living, l-am folosit după prânz pentru o răcorire cât de cât, căci de dormit, noi nu dormim niciodată cu el pus în funcțiune. Și dacă tot a venit vorba de răcorire, un mic minus pentru obloanele din dormitor și living, care țineau umbră dar nu lăsau aerul să pătrundă. Neavând plase de țânțari la geamuri, în primele nopți am lăsat obloanele închise și geamurile deschise, de teama țânțarilor ????, după care am riscat și am deschis obloanele. Ce-i drept, în dormitor am găsit un dispozitiv de luptă împotriva acestor insecte scârboase și suficiente lame pentru o săptămână, dar câțiva țânțari tot au reușit să se furișeze înăuntru și să ne dea de furcă.

În dreapta livingului se află dormitorul. Ocupă un spațiu relativ restrâns, dar astfel gândit, încât să fie funcțional, și include un pat matrimonial mărișor, cu așternuturi impecabile și saltea de foarte bună calitate, un șifonier încăpător, cu spații suficiente de depozitare și umerașe, plus multe prosoape, perne și pernițe de rezervă pentru comoditatea șezuturilor ???? pe scaunele din rafie din curte. Alt detaliu binevenit!

De o parte și de alta a patului sunt noptiere deservite de veioze iar deasupra patului, un raft plin cu cărți în limba engleză, în mare majoritate romane polițiste și thrillere de autori cunoscuți. Super idee! În fine, mobilierul era completat de un birou și o oglindă tip „bust” .

În stânga livingului, bucătăria deschisă este echipată corespunzător cu toate cele de trebuință pentru prepararea meselor: un frigider mare, o masă cu patru scaune și un dulap plin cu veselă, tacâmuri, oale și tigăi. Plita electrică avea cuptor și patru ochiuri și am beneficiat și de un filtru de cafea și cană fierbător. Proprietăreasa ne-a lăsat și sare, zahăr, detergent și bureți de vase, precum și o mică atenție: toast și pliculețe cu gem și miere și o butelcuță cu raki - spre bucuria lui Adrian ???? -, iar în frigider am găsit o sticlă cu apă plată rece.

Din bucătărie se pătrunde în baia îndeajuns de spațioasă, cu cadă, mașină de spălat și gemuleț. Aici am avut la dispoziție suluri de hârtie igienică, câte două prosoape pe cap de locuitor, uscător de păr, săpunele, geluri de duș și șamponele, plus tot felul de produse de curățenie, în mod cert folosite din plin, căci totul în apartament strălucea, pur și simplu.

Și „de vină” pentru toate acestea a fost proprietăreasa - Elena - o doamnă de vreo 60 de ani foarte drăguță și amabilă, cu care m-am întreținut îndelung într-o după-amiază, dânsa fiind o excelentă vorbitoare de limba engleză. Ceea ce se explică prin faptul că a lucrat într-un mare hotel din Agios Nikolaos, iar vila e postată pe site-ul de rezervări din 2011, așa încât a acumulat în timp multă experiență în tratamentul acordat turiștilor. Comunicarea noastră a decurs exemplar după rezervare, informațiile pe care mi le-a oferit s-au dovedit sută la sută corecte și mi-a sărit în ajutor cu printarea check-inului la zborul de întoarcere.

Efharisto, Elena! ????

Cu partea de public relations am înțeles că e sprijinită de fiul ei, Manos, un tânăr simpatic, la fel de bun vorbitor de engleză ca și mama sa, și un pasionat de istorie care m-a surprins cu interesul și cunoștințele despre România și Peninsula Balcanică, în general. Și cu el am avut o conversație de durată și extrem de plăcută.

Nu mă miră deloc că ambii sunt cotați drept „supergazde” pe site-ul airbnb. Le acord un 10 (zece) cu felicitări!

Și un BIG BIG 10 pentru absolut tot ce pune la bătaie Villa Amalia spre satisfacția oaspeților.

O recomand din inimă și cu tot dragul! ????

despre SERVICII

Excelentă comunicare cu proprietarii, atitudine foarte amabilă din partea lor

despre CAMERE & COND. CAZARE

Apartament spațios, bine întreținut și echipat. Mici neajunsuri legate de lipsa plaselor de țânțari

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Fiind o cazare cu self-catering, îi acord un 10 soțului meu Adrian, masterchef!!!

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Vila e amplasată la mică distanță de orașul Agios Nikolaos și la cca. 250 m de cea mai apropiată plajă, într-un cadru natural deosebit, într-o grădină plină de pomi, tufișuri și flori

Trimis de Carmen Ion in 04.07.21 19:48:16
Validat / Publicat: 04.07.21 22:31:07
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 606 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Vedere superbă spre Golful Mirabello de pe terasa de la nivelul 2

webmaster26 [04.07.21 22:30:53] »

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate.

Mutat în rubrica "Villa Amalia 2 [Katsikia, Agios Nikolaos], LASITHI" (nou-creată pe sait)

Carmen Ionscris / TELEFON CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [04.07.21 22:44:06] »

@webmaster26: Mulțumesc

crismisscris / TELEFON [04.07.21 22:49:09] »

@Carmen Ion: Excelent, Carmen! Felicitări pentru alegere!

webmaster [04.07.21 22:58:14] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

nicole33 [04.07.21 23:07:51] »

@Carmen Ion:

Felicitări pentru articol şi pentru alegerea inspirată a cazării!

Ceva de genul acesta mi-aş fi dorit şi eu anul trecut, indiferent de ţară.

Puţin cam ciudat.

Sunt absolut convinsă că prestaţia lui Adrian a fost la înălţime şi exact pe gustul tău

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [05.07.21 07:47:41] »

@crismis: Mersi frumos, Cristina.

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [05.07.21 08:01:50] »

@nicole33: Mersi pentru aprecieri - și eu cred că am făcut o alegere bună.

Cu abilitățile culinare ale soțului (căci ale mele sunt inexistente) m-am lăudat de multe ori pe AFA - sunt o mare norocoasă!

N-am înțeles ce anume ți se pare ciudat: faptul că în baie se pătrunde prin bucătărie? N-am idee de ce a fost proiectată în acest fel clădirea, știu doar că gemulețul de la baie nu dădea în spatele vilei, ca restul ferestrelor, ci în laterala opusă scările pe care urcam spre apartament.

Rodel [05.07.21 15:37:33] »

Dacă vila are câini și pisici, alegerea a fost, din punctul meu de vedere, perfectă!

Trecând peste acest aspect, imaginile spun totul despre cazare! Având mașină, n-a fost greu să ajungeți în Agios Nikolaos și nici în alte părți.

Felicitări pentru impresii și poze! Mi s-a făcut dor de Grecia!

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [05.07.21 18:21:55] »

@Rodel: Știu că ești o iubitoare de animale, la fel ca mine, dar recunosc că la Villa Amalia m-a impresionat mai mult flora decât fauna... Fiecare colțișor din grădină era frumos amenajat și bine îngrijit, copacii umbreau locul și florile degajau un parfum deosebit.

Mie mi-e dor de Grecia tot timpul, chiar și când sunt acolo...

Mulțumesc pentru vizită, ecou și vot.

nicole33 [07.07.21 06:45:17] »

@Carmen Ion:

Într-adevăr, eşti tare norocoasă şi da, ştiam deja că Adrian este şef în bucătărie şi că o face foarte bine.

Nu am mai întâlnit până acum o asemenea împărţire a încăperilor. Îmi pare ciudat să treci prin bucătărie pentru a merge la baie.

Carmen Ion, crismis, Rodel