ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2021
JUN-2021
Familie
BUN

La ZoO Târgu-Mureș, un loc frumos, plin cu animale simpatice

Revin și aici. Am mai scris un review aici și văd eu că a mai scris cineva un review negatic aici. Drept urmare mă simt nevoit să revin cu update.

Păi dacă și la Zoo Târgu Mureș e cu nasoale... eu mă las de călătorit și mă apuc de... nu știu. De altceva. Într-adevăr ursul era traumatizat săracul... stătea în piscina de lângă gard cu... curul în sus și mai avea puțin și adormea. ???? La fel și elefanții de exemplu, care au sute de metri pătrați la dispoziție. Stresați rău.

Aveți loc de parcare pe platoul de lângă zoo. Sunt sute de locuri deci nu veți avea probleme. Ca să ajungeți la zoo mai mergeți pe jos 10-15 minute pe aleea pe unde circula înainte celebrul tramvai, desființat de ani de zile (nu știu din ce cauză). Până la casa de bilete aveți pe stânga multe tarabe și tonete cu... dulciuri, sucuri, prăjituri, etc. Toate la prețuri speciale de... turiști. Adică 5-6 lei sucul sau apa la 500 ML. Se știe.

Ajungem la Tîrgu Mureș, a doua Grădină Zoologică vizitată acest concediu, prima fiind Zoo_Rădăuți.

TARIFE

Prețul biletului

Copii (între 2-12 ani), pensionari

5 lei

Grupuri de copii organizate, mai mulți de 10 (pe copil)

2.5 lei

Elevi și studenți (până la 35 ani)

10 lei

Bilet familial - 2 adulți și 3 până la 5 copii

50 lei

Abonament anual - copii, pensioanri

30 lei

Abonament anula - elevi și studenți (până la 35 ani)

60 lei

Abonament anual - adulți

120 lei

Persoane cu handicap accentuat și grav / persoane cu dizabilități

Gratuit

CE ANIMALE GĂSIM AICI???

Ca să nu scap ceva, notez toate animalele ce se regăsesc în grădina zoologică, conform panoului de la intrare

-pavilionul de maimuțe

-struți

-păsări de pradă

-reptile

-păsări exotice

-pești

-elefanți, cerb axis

-girafă (nu am văzut-o de data asta), zebre, antilope

-lame, capra alpină

-bizon american

-bizon

-zimbru

-cerb carpatin

-muflon, cerb lopătar

-măgar, capre domestice

-urs brun, câine dingo, lup

-pecari gulerat

-cămile, bivoli, ponei

-păsări de baltă

-coati

-paviani

-porcușor de guinea, iepuri tengerimalac

-păsări de curte

-rațe

-canguri, emu

DIVERSE... DISCUȚII

Îmi mențin părerea cum că este cea mai frumoasă grădină zoologică din România. Însă ar necesita niște modernizări... de exemplu majoritatea pavilioanelor, sunt vechi, cu calorifere de 30 de ani, geamuri vechi, etc.

Toaletele au rămas la fel de... infecte precum data trecută. Administratorul ar trebui să acorde o atenție mai sporită acestui aspect. Au mai montat niște toalete așa zis ecologice care erau ceva mai curate, dar cele fixe sunt sub orice critică. Mici, înghesuite și murdare.

Din cauza acestei lipse de investiții voi acorda nota 9 acum, nu 10 ca data trecută. Taxa nu este nici prea mică, nici prea mare. Noi am dat 50 lei pentru 2 adulți, 1 pensionar și 1 copil. Bani zic eu că vin destul de mulți. Într-adevăr costurile sunt mari dar cum alte grădini zoologice fac investiții, deși sunt mai mici (de ex Sibiu, sau Brașov unde am fost din nou concediul acesta și voi face review separat) așa pot face și cei din Tg Mureș.

CONCLUZII

Am vizitat cam toate grădinile zoologice importante din România (Sibiu, Brașov, București, Oradea, etc) și pot spune că cea din Tg Mureș este cea mai mare/frumoasă, bine organizată. Dar necesită niște investiții urgente pentru buna desfășurare a vizitelor turiștilor.

Trimis de ⭐ValentinB_88⭐ in 04.07.21 18:24:34
Validat / Publicat: 04.07.21 22:15:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU MUREȘ.

VIZUALIZĂRI: 1953 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Grădina zoo Tîrgu Mureş