ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2021
ÎNSCRIS: 18.04.16
JUN-2021
Cuplu
BUN

Masd Mediterraneo Hotel Apartamentos Spa — un hotel de 4,5 (!) stele...

Salutare, tuturor și bine v-am regăsit!

Am scris un review despre călătoria în Castelldefels-Spania, lângă Barcelona, așa încât vreau sa completez cele spuse aici (...) cu câteva cuvinte despre locația în care am fost cazați, așa cum ne sugerează tuturor Admin-ul „Am Fost Acolo” . Am ajuns dimineaţa, în jur de ora 10.00 cu taxi-ul, după circa 12-15 minute de mers de la El Prat, la Masd Mediterraneo Hotel Apartamentos Spa. Nu a fost o problemă să facem check-in-ul mai devreme. Cartelele de acces în cameră se puteau folosi și pentru a chema lift-ul cât și pentru deschiderea porții de acces pe proprietate. Așa o fi fost și înainte? (de pandemie?). Nu știu, însă nu e relevant acest lucru...

Ne-a întâmpinat o cameră spațioasă, curată, renovată recent, cu mobilier în culoare albă, iluminată discret. Pozele sunt relevante, cred; am stat la etajul 1 (111) cu vedere spre piscină și plaja/marea aflate la circa 100-150 m, în față. Camerele de pe acest palier (110-115), de fapt toate de pe toate cele patru paliere, au vedere la mare. Sunt și camere cu vedere parțială spre mare, cele din stânga corpului central.

Camera în care am locuit temporar are o bucătărioară (open space) dotată cu "de toate": chiuvetă, tacâmuri, căni, farfurii, frigider, plită electrică, cuptor cu microunde și un minibar cu trei scaune. Minibar-ul este ideal pentru a servi cafeaua dimineața sau pentru a lua micul dejun (copios!) pregătit de voi (noi nu l-am avut inclus și nici nu am văzut pe cineva servindu-l pe terasa restaurantului, pe toată perioada șederii noastre). Se poate însă comanda în cameră la 8-12 euro de persoană. Revin la cameră: pat matrimonial, o terasă generoasă şi o baie curată și destul de spațioasă. Am optat, conform indicațiilor Booking.com pentru a nu se interveni în camera de către personalul de serviciu; ne-am asumat acest lucru și ne-am "gospodărit" singuri. A fost ok, dată fiind conjunctura. Am comandat dar am și pregătit micul dejun în cameră. Trebuie să anunțați recepția seara, pentru dimineața, dacă îl doriți servit în cameră.

Cum spuneam, camera este spațioasă și foarte bine iluminată, natural. Geamurile sunt mari, ziua nu se poate vedea din exterior în cameră chiar dacă perdeaua sau jaluzelele nu sunt trase. Ca fapt divers, jaluzelele sunt “sănătoase” și au acționare electrică.

Nu am folosit aerul condiționat și asta nu neapărat din motive de protecție antiCOVID, pur și simplu nu a fost nevoie… Există un seif pentru depozitarea lucrurilor de valoare sau a laptop-ului. Hotelul are și parcare proprie pentru cei care vin cu mașina proprie/inchiriată (16 euro/zi).

Personalul de la recepție a fost amabil și receptiv la solicitările noastre (puține, ce-i drept!).

La recepție, în hol cât și în lift se oferă gel dezinfectant pentru mâini. A fost obligatorie purtarea măștii de protecție atât în interior cât și în exterior. Nu am văzut măsuri suplimentare de igienizare a șezlong-urilor sau al saltelelor din baldachinele de la piscină, noi nu le-am folosit. Nici facilitățile centrului SPA nu le-am folosit; cred că nici nu erau disponibile. Apa din piscină era curată și asta și datorită faptului că hotelul nu era ocupat decât în mică măsură.

Nu am băut decât apa minerală îmbuteliată, nu am folosit apa de la chiuvetă pentru băut. Cu toate că am văzut afișe că, chiar și apa de pe faleză este potabilă... E mult mai convenabil să cumpărați apa minerală de la minimarket-ul din apropiere (MAMBO) (4,2 euro pentru 6 x 1,5 litri la minimarket față de 3 euro pentru 1,5 litri la terase sau 1,65 euro pentru 0,5 litri la automatul de la intrarea în hotel). Situația este similară și la… bere. Opțiuni de dejun/cină găsiți în review-ul despre călătorie…

Una peste alta, am petrecut un sejur minunat la Masd Mediterraneo Hotel Apartamentos Spa din Castelldefels. Hotelul își merită cele 4 stele de pe frontispiciu. Chiar și o jumătate (de stea) în plus!

La bune condiții va doresc!

Trimis de malganis in 23.06.21 23:05:31
Validat / Publicat: 24.06.21 09:12:08
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 840 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (malganis); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Vedere din exterior
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20100 PMA (din 16 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 59.00 EUR pe cameră

[24.06.21 09:11:42]

Bună și această recomandare

Mutat în rubrica "Masd Mediterraneo Hotel Apartments Spa, CASTELLDEFELS" (nou-creată pe sait)

[24.06.21 12:13:46]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

• INFO: Membrii AmFostAcolo beneficiază de oferte speciale pentru această destinaţie - Solicită o ofertă personalizată