ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2021
JUN-2021
Cuplu
BUN

Niki Beach Hotel - locul unde am dormit legănați de mare

După ce ne-am decis să petrecem câteva zile in Samothraki, am inceput imediat să caut cazare.

Stiam deja că pe insulă nu sunt hoteluri luxoase, resorturi de patru sau cinci stele. Oricum, nici nu căutam așa ceva. Doream o cazare liniștită, curată și cât mai aproape de mare.

Deși de obicei, atunci când stăm mai multe zile intr-un loc, preferăm apartamentele sau studiourile, de această dată am optat pentru un hotel.

Am tot căutat pe booking.com, și până la urmă, câștigător a fost Niki Beach Hotel, cu trei stele pe firmament, locație care intrunea o mare parte din condițiile noastre – apropiere de plajă, liniștit, apropiere de taverne și nota 9 pe booking.com.

Am rezervat 7 nopți, o cameră dublă, cu mic dejun. Pentru că era puțin mai ieftin, am optat pentru vederea la grădină a camerei, dar la check-in am avut o surpriză plăcută, primind un up-grade gratuit și o cameră cu vedere la mare.

Fiind situat foarte aproape de port, câteva minute au fost suficiente ca să ajungem după debarcarea de pe ferry.

Hotelul are două intrări, una spre mare iar cealaltă spre oraș. Dispune de parcare proprie, supravegheată.

Niki Beach este un hotel mic, cu 34 de camere dispuse la parter și un etaj.

Ambele intrări ale hotelului conduc intr-un lobby foarte mare. Recepția se află lângă intrarea dinspre oraș, tot aici aflându-se și un bar.

Intrarea dinspre mare conduce la o mică terasă, cu câteva mese, de unde se intră in hotel, de cealaltă parte a lobby-ului. Aici, intr-o parte se află o zonă de relaxare, cu un șemineu, canapea și fotolii, iar de cealaltă parte este locul unde se servește micul dejun.

despre SERVICII

Personalul nu era foarte numeros. La recepție era o singură recepționeră, care venea dimineața și pleca seara. Pde timpul nopții era un paznic. Oricum, avînd in vedere că pe insulă se ajunge doar cu ferry, era greu de crezut ce vine cineva să se cazeze in afara orelor de sosire a acestuia. Mai erau două persoane care serveau micul dejun, o persoană care ingrijea piscina, și cameristele (eu am văzut două). Probabil că mai erau și alte persoane dar eu atât am văzut. Tot personalul a fost foarte amabil, gata oricând să iți fie de ajutor.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Când am sosit la hotel eram deja așteptați de către o recepționeră foarte amabilă. După formalitățile de check in, ne-a dat cardul de la cameră și ne-a urat sejur plăcut. Am avut camera 201 aflată la primul etaj.

Ușile camerelor din lemn masiv, se deschid cu un card.

La intrarea in cameră este un mic hol, cu un cuier pentru haine. In dreapta acestui hol este intrarea in baie iar in față camera propriu zisă.

Camera, nu foarte mare, este mobilată simplu, cu strictul necesar. Un pat din fier forjat, dublu, cu o saltea confortabilă și patru perne. Probabil doar pentru decor, patul este dotat cu perdea subțire pentru țânțari. Deasupra patului era un ventilator bun pentru nopțile călduroase. De o parte și de alta a patului sunt două noptiere, pe care stau două veioze. In fața patului este o oglindă și un mic birou pe care este așezat televizorul. Lângă pat este un dulap pentru haine, foarte incăpător. In acest dulap a fost creat și un spațiu pentru minibar, un fierbător, plicuri de ceai și cafea. Din cauza pandemiei nu era nimic in minibar, dar am dotat noi micul frigider cu bere Fonias și fructe.

In afara celor două veioze de pe noptiere, iluminatul camerei mai este asigurat de două aplice, aflate pe peretele din fața patului.

Fiecare cameră are balcon, dotat cu o măsuță rotundă și două scaune, confecționate din metal.

Dar, oricum ar fi arătat camera, nimic nu ar fi putut egala frumusețea peisajului pe care il vedeam de pe balcon. Marea era la câțiva metri de noi, o simțeam, o auzeam noaptea, o priveam la primele ore ale dimineții, vedeam apusuri de vis.

Ușa de la balcon este prevăzută cu plasă impotriva țânțarilor și cu oblon din lemn. In caz ca soarele bătea prea tare atunci când stăteai pe balcon, puteai să tragi un stor care să te apere de razele puternice.

Baia, este spațioasă, cu cabină de duș, vas de toaletă, uscător de păr, oglindă de perete și una pentru machiaj, consumabile.

Camera este dotată și cu aer coniționat, dar nu a fost nevoie să il pornim.

Prosoapele și lenjeria de pat sunt de culoare albă, foarte curate.

In fiecare zi s-a făcut curat in cameră iar lenjeria și prosoapele au fost schimbate de două ori.

Wi-fi, cu semnal foarte bun, era peste tot in hotel și la piscină.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Micul dejun s-a servit in fiecare zi, intre ora 8 și 11, in holul hotelului, unde erau amenajate câteva mese, toate cu vedere la mare. Dacă doreai, puteai să servești micul dejun și afară, pe terasă. Hotelul participă la un program național numit” Greek breakfast” , motiv pentru care ne-am desfătat cu multe specialități locale. Preparatele erau făcute de o bucătăreasă care ne și servea sau ne explica fiecare fel. Am mâncat:

supă trahanas, făcută din lapte de capră. Se servea cu pâine de casă prăjită și cu brânză feta

kavourmas, făcută din carne de capră. Carnea se sărează, și se gătește lent in propria grăsime. Se condimentează, se așează in borcane, se acoperă cu grasime și se depozitează la loc răcoros pentru a fi consumată in lunile următoare. Ceva asemănător cu carnea la garniță de la noi. Se poate servi cu ouă scrob.

Iaurt de vacă, foarte bun, peste care adăugam un amestec din arpacas, stafide, scorțișoară și nuci, numit Varvara. Peste toate astea adăugam miere.

Plăcintă cu brânză, pâine de casă, lapte proaspăt de vacă, brânză feta

Miere de albine, gemuri de casă din fructe locale,

Erau și feluri tradiționale – cașcaval, mezeluri, măsline, roșii, castraveți, fructe

Ceai făcut din plante de munte – malotira, foarte aromat. Pentru cine dorea, erau și plicuri cu ceai negru sau verde.

După ce mâncam bine, ne relaxam cu o cafea la piscină.

Hotelul nu are restaurant, micul dejun fiind singura masă care se servește aici.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Hotelul se află in Kamariotissa, foarte aproape de multe taverne și cafenele. Până la Chora, capitala insulei sunt 5 Km, iar până la cascade și vathre aproximativ 15 Km. Se ajunge ușor și la Plaja Kipos (aprox. 20 Km) sau Ammos (17 Km). Este o plajă mică chiar in fața hotelului, cu intrare lină in apă, dar cu pietre, ca majoritatea plajelor de pe insulă.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Hotelul dispune și de o piscină, aflată lângă mare. De jur imprejurul piscinei sunt șezlonguri, umberele mari, și patru canapele cu două mese. Este și un pool bar, dar cand am fost noi nu era incă funcțional. La piscină stăteam dimineața, la o cafea, sau seara, ca să privim apusul. Intr-o singură zi, când a bătut vântul foarte tare, am făcut plajă la piscină. Oricum, puteai să stai cu ușurință pe șezlong la piscină, și să faci baie in marea care se afla la câțiva metri.

Câteva magazine mici se afla in imediata apropiere.

Trimis de Mika in 23.06.21 21:57:03
Validat / Publicat: 24.06.21 09:00:49
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 1021 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Terasa și piscina

[24.06.21 08:59:53]

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "Niki Beach Hotel [Kamariotissa, i. SAMOTHRAKI], NORD-EGEENE, alte insule" (nou-creată pe sait)

MikaAUTOR REVIEW
    [24.06.21 09:36:24]

@webmasterX: Este chiar acolo. Mulțumesc!

webmasterPHONE
    [24.06.21 12:03:16]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Aurici
    [30.06.21 17:21:40]

Faină de tot cazarea! Și convenabilă ca preț. Noi am ales Therma în Samothraki dar a fost la concurență cu orașul port, ales de tine. Nu știu cum ar fi fost mai bine că și nouă ne-a plăcut la Therma, dar aș putea să verific pentru că la anu' avem altă nuntă și spiritele sunt încinse rău de tot spre Samothraki.

Mi-a plăcut Niki, o să-l țin minte. Mai ales că are camere multe. Și cred că o să se bucure și soțul pentru că fabrica de bere Fonias e foarte aproape și i-a plăcut mult de tot. La plecare s-a lăsat mașina cu proviziile lui.

MikaAUTOR REVIEW
    [06.07.21 12:44:35]

@Aurici: Ne-ar fi placut și noua in Therma dar cred ca mai mult in Chora as vrea sa stau dacă ar fi să mai mergem. Niki are insă o poziție excelentă, și, dacă mergeți, neapărat să luați camere cu vedere la mare. Și, adevărat, este foarte aproape de fabrica de bere Fonias, din care și noi ne-am luat acasă ceva provizii. Excelentă! Scuze pentru intarzierea răspunsului, am fost cu capul in nori????

Aurici, Mika