ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.06.2021
Business
BUN

încărcat de pe telefon!

Restaurant Callatis, Mangalia

La Callatis am mâncat deja de 3 ori săptămâna asta. Merg în port? Trec pe la Callatis după. Trec pe la geamie? Iar Callatis. Mai fac o excursie? Încă un Callatis. E așa prietenos restaurantul ăsta că mă simt chiar ca acasă. Bisnis cu experiență, că doar e litoral. Personal așa echilibrat că mai bine nici nu se putea. Nici nu te încurcă, nici nu te sufocă. Vine fix când trebuie și pleacă fix când trebuie. La câți ani de experiență au în spate, nu e de mirare. Doar e litoral, sunt localnici și pentru ei turiștii sunt ca oile pentru cioban: pe toate drumurile și tot timpul. Știu ce au de făcut, preparatele sunt proaspete și aduse calde, micii sunt făcuți la comandă (3 lei jumate bucata) și îi primești aproape fierbinți, salata bulgărească (15 lei) e fix ce trebuie + design, brânza e tăvălită prin nu-ș ce ierburi aromate și prețurile sunt omenoase.

Nu se vede marea de pe terasa lor dar e ok. Se află lângă poșta veche (cum i se spune în sat) care acum este Profi - market-ul ăla de alimente. Dacă traversezi și mergi pe strada Oituz imediat ajungi la geamia Esmahan Sultan, cu povestea ei, apoi, pe aceeași parte Sanatoriul Balnear apoi imediat portul.

Terasa se află pe un soclu înalt pe lângă care se plimbă pietonii pe trotuar.

Au și linie de autoservire și parcă au un spațiu alocat pe terasă pentru asta, în colț dar terasa principală e deservită de ospătari.

Mereu m-am simțit bine la ei.

despre SERVICII

Fix ce trebuie, oameni prietenoși și profesioniști,

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mi-a plăcut orice am mâncat la ei, proaspăt, cald,

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Nah, e terasă dar la șosea. Trafic, zgomot, în rest amenajări drăguțe și ambient plăcut.

Trimis de Mioritik in 18.06.21 23:24:58
Validat / Publicat: 19.06.21 00:33:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MANGALIA.

VIZUALIZĂRI: 3199 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 restaurant Callatis, Mangalia

Yoda
[19.06.21 12:42:10]

@Mioritic: Cand eram eu copil si mergeam cu parintii la Mangalia, aici era un mare restaurant cu autoservire. La pranz erau cozi de cate o ora, iar gasirea unui loc la o masa pe care sa-ti inghesui tava era o mare realizare.

Acum arata foarte decent si preturile sunt foarte mici.

nicole33
[19.06.21 13:47:38]

@Mioritic:

Foarte bună recomandarea ta!

Nu ştiam acest restaurant. Mâncarea arată bine, iar preţurile sunt absolut de bun simţ, lucru rar întâlnit la noi pe litoral.

Am fost o singură dată cazată în Mangalia în urmă cu vreo cincisprezece ani la un hotel cu circuit închis şi de mâncat mâncam tot acolo, totul foarte proaspăt şi la preţuri fără concurenţă, astfel că nu am simţit nevoia să caut alte locuri de mâncat, cu excepţia îngheţatei turceşti excelente pe care o căutam mereu când aveam drum în zonă.

Am reţinut şi acest restaurant.

Să vă fie de bine!

[19.06.21 15:44:41]

@Yoda: Litoralul nu mai e ce a fost.

Peste tot sunt prețuri mai mici decât în trecut. Ori crapă, ori se adaptează.

Și, da, locul e drăguț.

[19.06.21 15:49:02]

@nicole33: Noi avem cazare în Saturn ????

Dar turbez să stau într-un loc. Zilnic fac turul Mangaliei. Aș putea să-i fac harta. În nord nu merg că e boring: ce să vizitez? Hoteluri, dughene, plaje. Toate la fel.

Dar Saturn e incredibil. Într-o seară ascultam concert la pian la pizzeria din față hotelului. Mai super ca în Vamă. Că acum manelele s-au mutat în Vamă.

nicole33
[19.06.21 15:56:48]

@Mioritic:

Vacanţă plăcută în continuare, vreme bună şi să ne mai povesteşti!

[19.06.21 18:07:30]

@nicole33: ????

Mulțumim,

Vremea e minunată. Plouă zilnic.

Mioritik, Yoda
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Mangalia?: