ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.06.2021
EXCELENT

la PMM* = 32 USD

Cel mai tare din sejurul prin Ethiopia

Cel mai tare din sejurul prin Ethiopia

După drumul lung de aproximativ 16 ore, după cele două nopți dormite sub cerul liber, după noaptea petrecută la motelul de minus o stea, a venit vremea să ne răsfățăm pentru două nopți, la hotelul Delano de patru stele, din Bahir Dar. Până la sfârșit acesta s-a dovedit cel mai bun spațiu de cazare din sejurul nostru etiopian.

Acest hotel este situat în localitatea Bahir Dar. Aceasta nu era inclusă inițial în planul excursiei, dar războiul intern ne-a obligat să renunțăm la zona Tigray. Astfel s-a găsit o soluție de compromis și s-a ales acest oraș.

Am ajuns seara pe la ora 20-21 la hotel! Am primit rapid cheile de la camere. Noi am avut o cameră twin superioară cu două paturi de câte o persoană! Paturile erau mari, așternuturile foarte curate, iar salteaua extrem de confortabilă! De multă vreme nu am mai dormit atât de bine. Am uitat să precizez că pe paturi aveam prosoape în formă de inimioară!!! Occident curat! De fapt Orient!!!

Camera era medie ca și dimensiune. Pe jos aveam parchet, iar la ferestre perdea și draperie. Bonus aveam și un mini balcon de unde puteam lesne admira priveliștea. Chiar aveam ce vedea, deoarece vis a vis de hotel se afla stadionul olimic din Bahir Dar. Se juca fotbal ori volley se alerga era o atmosferă relaxantă. Evident a doua zi dimineața am fost acaparat de meciul de volley.

Dar să revenim! Lângă pat aveam o noptieră cu o veioză și două aplice. Un birou, două scaune plus o măsuță și un sifonier întregeau mobilierul! După foarte multă vreme puteam să despachetez bagajele! Bucuriile simple fac toți banii!

Ca și aparatură aveam aer condiționat, televizor LCD și un mini frigider. Clasic pentru standardul afișat! Bonus aveam ceai și un încălzitor de apă!

Baia era mare. Gresie și faianță plus o cabină de duș plus toaleta erau la locul lor. Aveam apă caldă de la un boiler ce atârna pe-acolo!!! Prosoapele erau curate, iar produsele de igienă erau atât csuficiente, cât și calitative! Evident nu am avut ce reproșa!

Aveam și internet care mergea bine, iar dimineața ni s-a făcut iar o curățenie lună în cameră!

Să coborâm la recepție. Aceasta era destul de mare și frumos aranjată! Era deservită în permanență de minim doi recepționeri foarte amabili și mereu cu zâmbetul pe buze! Dacă aș fi vrut să închiriez loco o cameră m-ar fi costat doar 800 de birr. 80 de lei pe noapte camera, cred că este cea mai ieftină întâlnită de mine, la un hotel de patru stele.

Prin zona de lobby mai era o tanti care făcea cafea tradițională etiopiană, cu tot aranjamentul cu ierburi aromatice, specifice zonei!

Barul era deschis non stop, iar restaurantul doar pe timpul zilei. Nu am mâncat la restaurant decât dimineața. Aveam micul dejun inclus, dar nu era ceva wow. Omleta era punctul maxim de atracție de la micul dejun, iar aceasta era preparată la cerere de un bucătar în stitul pole-pole. În rest cafea ceva gem cu unt plus mâncăruri tradiționale ethiopiene, pe care nu pot să le înghit așa de dimineață. Sucul de fructe era cam prea mult îndoit cu apă, în schimb cafeaua era demențială așa cum a fost peste tot în această țară. Plus ceva fructe exotice!

În fața hotelului erau și locuri de parcare, iar la intrare existau chiar și majordomi. Nu cred că mai trebuie să menționez că regulile anti covid erau respectate cu strictețe.

Chiar lipit de hotel mai era un corp de clădire în renovare, dar nu ne-a deranjat acest lcru. Schelele de lemn fară podea erau la locul lor, dar activitatea lipsea spre norocul nostru.

Una peste alta m-am simțit foarte bine la acest hotel, situat foarte convenabil în centrul orașului Bahir Dar, unde am petrecut doar două nopți. Doar două nopți, dar mi-am putut încărca bateriile.

despre SERVICII

Servicii foarte bune, nu am nimic de reproșat!

despre CAMERE & COND. CAZARE

Condiții de cazare excelente dat fiind zona în care ne aflam și comparația cu restul hotelurilor întâlnite!

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Dimineața așa și așa, cam sărăcuță oferta. În schimb prânzul ori cina servite în stil a la carte de foarte bună calitate!

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Situat foarte central în orasul Bahir Dar, chiar vis a vis de stadionul olimpic din localitate!

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

M-am simtit foarte bine la acest hotel. Mai oferea și serviciul de masaj, da n-am apelat la așa ceva. cu toate că ar fi prins tare bine!

Trimis de robert in 18.06.21 14:27:00
Validat / Publicat: 18.06.21 14:49:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AFRICA [alte locuri].

VIZUALIZĂRI: 359 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 paturile noastre
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 32.00 USD pe cameră

robertAUTOR REVIEW
    [18.06.21 14:39:07]

rog https://www.youtube.com/watch?v=XqeKtqUN2BQ&list=RDXqeKtqUN2BQ&start_radio=1

mersi frumos!

[18.06.21 14:48:06]

Mutat în rubrica "Delano Hotel [Bahir Dar], [ALTE ZONE]" (nou-creată pe sait)

adrianaglogoPHONE
    [18.06.21 15:39:05]

@robert: Da, super cazare, cred ca nu iti mai venea sa pleci de acolo

robertPHONEAUTOR REVIEW
    [18.06.21 16:35:35]

@adrianaglogo: chiar și așa!

Rodel
    [18.06.21 16:51:44]

În sfârșit, ai avut parte de o cazare bună! Deci se poate și pe acolo!

[18.06.21 17:15:21]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

robertAUTOR REVIEW
    [18.06.21 18:17:51]

@Rodel: evident că se poate, da la alți bani! Am mai avut cazări bune în Lalibela și în Addis Ababa, dar aceasta din Bahir Dar a fost cea mai tare. Patru stele adevărate, ca și prin Europa!

În special în Addis Ababa mai erau hoteluri faine!

Mulțumesc frumos pentru vizită si pentru comentariu! Toate bune!

doinafil
    [18.06.21 23:45:55]

Cu așa cazare, te-ai „scos” pentru ce ai pătimit la hotelul ăla care arăta „vai mama lui!” , dar nu numai acolo, în aventura ta etiopiană.

Arată ca la europeni, iar despre micul dejun, ce să spun?! Când am văzut primele două poze, unde apar mai mult dulciuri, mi-am spus: „cam subțirel” , însă, văzând ce poze au urmat mi-am dat seama de contrariul, adică mi s-a părut cam prea mult. Parcă semăna a dejun în toată regula.

Să-ți fie de bine și... încă odată te felicit pentru spiritul tău de aventură!

adrianaglogo, doinafil, robert, Rodel