ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.06.2021
MAY-2021
Cuplu
REZONABIL

Restaurant 'Taverna Slănicului' - Slănic Moldova

Am vrut să mergem la Restaurant "Cascada" sau la terasa lui de peste drum. Știam că se află ceva mai sus de Restaurant "Casa Montană" - Păstrăvăria din Slănic Moldova unde fuseserăm cu o seară mai înainte. De la Complex Turistic "Cristal" unde eram cazați și până acolo sunt 4 km. Cerul era cam înnorat, amenințând cu ploaie, iar orele înaintate, așa încât am hotărât să facem apel din nou la taxi - singurul taxi activ atunci în Slănic Moldova. Am învățat de mult că, dacă vrei să guști licorile bahice, nu mergi la restaurant cu mașina ta.

Am ajuns în câteva minute. Încercând să ne hotărâm unde vom servi masa, privind când la Restaurantul "Cascada", când la Terasa "Cascada" de peste drum, la decorurile lor atât de bine încadrate în peisaj, la pădure și la podețul de peste apă, zărim în continuarea terasei o altă locație despre care încă nu auziserăm - Restaurant "Taverna Slănicului". Cum… "când doi se ceartă, al treilea câștigă", iată Taverna Slănicului câștigătoare! Ca aspect, nu se deosebește mult de celelalte. Decoruri tradiționale, mult lemn cu încrustații în stil popular, mese cu bănci lungi și urși modelați în lemn, cocoțați pe buturugi, aliniați în fața intrării.

despre SERVICII

În momentul sosirii noastre, restaurantul era gol în interior, consumatorii preferând terasa acoperită. Nici aici nu era ocupat la capacitatea maximă. Unii veneau, alții plecau. Am văzut mici grupuri - familii, prieteni - poposind aici doar pentru papanași și sucuri sau pentru pizza și bere. Un afiș postat la intrarea în restaurant, m-a amuzat: "Salvați apa! Beți bere! Fiți responsabili! "

Pe terasă sunt trei rânduri de mese de lemn, cu bănci lungi, care pot primi 4 sau 8 persoane.

Personalul este tânăr, atent și operativ. Serviciile au fost foarte bune, iar muzica ambientală plăcută și potrivită ca intensitate. Toaleta este modernă și, bineînțeles, dotată cu material de protecție anticovid.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

La Restaurant "Taverna Slănicului" meniul este diversificat, cu preparate pentru toate gusturile - antreuri, ciorbe, preparate din carne (pui, porc, vită, pește), garnituri, diverse platouri pentru două persoane, deserturi, băuturi alcoolice și nealcoolice (răcoritoare, apă minerală, cafea, vin și tot felul de tării).

Începând cu o carafă din vinul casei și o apă minerală, noi am comandat Piept de pui cu ciuperci și sos de smântână cu mămăliguță și Rulou de pui cu pâine. Fără garnitură, așa cum și-a dorit soțul meu. Ca desert - Papanași cu smântână și dulceață de afine, preferații mei.

Prețuri? Pe nota noastră de plată figurează: Piept de pui cu ciuperci și sos de smântână cu mămăliguță - 25 lei/porția, Rulou de pui - 30 lei/porția, Pâine - 2 lei/buc., Papanași cu smântână și dulceață de afine - 18 lei/porția, Vinul casei - 13 lei/0,5 l, Apă minerală Dorna - 5 lei/0,33 l.

Porțiile au fost mari, cel puțin pentru niște persoane cu apetitul nostru. Preparatele au fost foarte bune. Soțul meu a apreciat pâinea care avea un gust deosebit, iar eu am apreciat în special papanașii, o specialitate pe care o degust ori de câte ori am ocazia.

Mai trebuie să spun că ospătarul ne-a întrebat dacă dorim papanașii la două farfurii. Se știe că e cam greu să faci față de unul singur unei porții întregi, cu doi papanași arătoși. Surpriza a fost că pe fiecare farfurie, alături de papanașul scăldat în sosurile lui dulci, o mână inspirată a conturat inițialele localului - RTS (Restaurant Taverna Slănicului). Frumos și original!

Plata se poate face cash sau cu cardul. De astă dată, am preferat varianta cash.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Locația este frumos amenajată, fiind ornamentată cu sculpturi în lemn înfățișând animale sălbatice, în special urși în mărime naturală, stând pe două picioare.

Decorul (interior și exterior) este rustic, cu ștergare, farfurii decorative și fețe de masă lucrate în stil tradițional.

Împrejurimi? Restaurantul și Terasa "Cascada", șoseaua, pădurea și podețul de peste apă care te îndeamnă la drumeție. Nu era cazul atunci. Cât timp am servit masa fusese o repriză de ploaie, cerul încă mai era înnegurat și cine știe ce ar mai fi urmat? Nici a te întoarce în stațiune la pas, pe șosea, n-ar fi fost prea confortabil. Cu o seară înainte fusese o "alertă de urs", așa încât am acceptat cu bucurie invitația cuiva de a ne duce cu mașina până în vale.

Trimis de iulianic in 13.06.21 11:13:06
Validat / Publicat: 13.06.21 11:45:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SLĂNIC MOLDOVA.

VIZUALIZĂRI: 8324 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Restaurant “Taverna Slănicului” - Slănic Moldova. Pe terasa acoperită.

mprofeanu
[13.06.21 17:52:26]

@iulianic: Un restaruant plăcut, feluri de mâncare ce arată bine și îți fac poftă, prețuri decente, ce să îți mai dorești!? Poate pentru mine o vizită acolo... Mămăliguța cu ciuperci și pui favorita mea iar papanașii la superlativ!!

Să vă fie de bine! ????

iulianicAUTOR REVIEW
[13.06.21 18:58:36]

@mprofeanu: Mulțumim pentru urare!

Într-adevăr, Restaurant “Taverna Slănicului” a fost pentru noi o surpriză. Cu atât mai mult cu cât nici nu știam că există. Noi am plecat spre Restaurant “Cascada” crezând că acolo vom mânca. Alegând localul de alături, nu am greșit. Decorul este agreabil, mâncarea bună, ospătarii amabili și nestresați nefiind prea aglomerat…

Eu n-am reușit să fac față întregii porții de piept de pui cu ciuperci. Cât despre papanași… Am spus de multe ori că îmi place acest desert (cu toate caloriile lui), dar când am văzut că au inclus în design-ul farfuriei și inițialele localului… Am zis că cel care a avut ideea ar fi meritat un bonus.

iulianic, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Slănic Moldova și împrejurimi: