ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.06.2021
MAY-2021
Familie
EXCELENT

O zi frumoasă pe Insula Giftun

Joi, după ce am servit micul dejun, ne-a sunat Medo Fateem de la agenția turistică Bon Voyage și ne-a spus că microbuzul lui a sosit la recepția resortului. Ne-a plăcut cum a decurs excursia de marți la Luxor cu Bon Voyage, de aceea am apelat tot la Medo pentru a vizita insula Giftun. La Medo este de apreciat seriozitatea, punctualitatea și prețurile sub cele ale agențiilor de turism din Hurghada.

Excursia costa 25 euro/persoană, avea durata 8 ore, cu transfer la și de la hotel, servirea mesei de prînz pe vas, băuturi nealcoolice: cola, sprite sau apă plată. Alături de alți aproximativ 20 de turiști români și un cuplu american, eu și fiul meu Mihai ne-am îmbarcat la bordul iahtului El Mansour, într-un mic port turistic din sudul Hurghadei. Cu o parte din ei fusesem cu două zile înainte la Luxor.

Înainte de prima oprire pentru scufundări, instructorul Sherif ne-a făcut instructajul și ne-a pus la dispoziție echipamentul care consta în mască cu tub de respirat, labe și veste de salvare. Noi venisem cu echipamentul nostru, mască integrală și cameră gopro atașată. În plus, eu mi-am luat Nikonul cu obiectivul de kit și un 105mm f2.5 cu focalizare manuală. Marea are o culoare incredibilă și merită imortalizată pe film.

Prima sesiune de snorkeling a fost de grup, Sherif a mers cu grupul la un recif aflat la distanță mare de iaht și i-a ajutat pe cei care nu știau să înoate. L-am remarcat și pe Mahmoud, unul din membrii echipajului, echipat cu o cameră subacvatică cu care-i filma pe cei din grupul nostru. Pentru fotografiile de la suprafață, Mahmoud mai avea o cameră profesională Nikon, pe care folosea un obiectiv cu zoom cu focalizare automată. Sunt convins că în condițiile excelente de iluminare de pe mare, Mahmoud face poze de bună calitate.

Pentru distracție au fost și sărituri de pe puntea vasului, fiul meu Mihai fiind pe punctul să-și piardă masca. Eu m-am scufundat puțin ca să filmez cîțiva corali foarte colorați. A doua sesiune de snorkeling a fost mai scurtă și mult mai aproape de vas. După cele două opriri pentru scufundări, în marea fără pic de valuri, ne-am mutat la primul nivel al iahtului pentru a servi prînzul, în drumul nostru spre insulă. Prima impresie de la distanță despre insula Giftun: un alt deșert pietros, cu mici forme de relief, fără urmă de vegetație, înconjurat de apă.

Iahtul a ancorat, pentru că apa era mică și nu putea ajunge până la mal. Noi am fost transferați într-o barcă cu motor care a acostat în golful Orange, am coborît și ne-am deplasat pe un ponton lung de vreo 200 metri, ajungînd la punctul de pe uscat unde se face controlul de securitate.

Orange Bay mai este cunoscut și ca Maldivele Egiptului pentru că apa are mai întîi culoarea bej deschis, aproape alb și pe măsură ce avansezi spre larg devine turcoaz și albastru închis. Pe o distanță de aproximativ 300 metri apa are o adîncime de o jumătate de metru. Plaja are nisipul alb și foarte fin. Pe o mare porțiune de plajă a fost construit un umbrar din stuf care protejează foarte bine de lumina soarelui. În loc de șezlonguri sunt niște saci mari umpluți cu silicon.

N-am înțeles de ce lumea stă la coadă să-și facă selfie, pe un leagan, un cerc și pe cațiva bolovani. Întrucît acolo s-a construit o terasă în trepte din lemn, cu paliere care se potrivește cu culoarea peisajului. De pe terasă poți cuprinde cu vederea toată insula.

Pe insulă nu bate vîntul și expunerea la soare m-a cam moleșit. La întoarcere, au urmat alte activități antrenante, pentru care doar eu n-am mai avut energia necesară. Adică de plimbări cu banana și cu sofaua. La întoarcere am avut ce-i povesti nevesti-mi care nu s-a încumetat să ne însoțească, rămînînd la umbra copacilor din resort.

Am făcut și un clip: youtu.be/UN4Lknbc7GY

Trimis de vivi2002 in 13.06.21 00:11:24
Validat / Publicat: 13.06.21 10:10:12
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 1251 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vivi2002); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 perspectivă

[13.06.21 10:09:35]

Clipul indicat a fost atașat articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

• Alte impresii din această RUBRICĂOpționale cu plecare din regiunea Hurghada: