ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.06.2021
3 AD. + 1 COPII
EXCELENT

Propunere traseu 10 zile prin Moldova, Bucovina, Transilvania

INTRO

Fiind mereu în căutare de noi destinații dar dorind să revenim cu fiecare ocazie la cele ce ne-au impresionat în trecut, am pregătit un circuit pentru anul acesta. În principiu suntem destul de disciplinați când vine vorba de concediu. Deși ne-am fi dorit să fie în altă țară pentru anul acesta, din cauza situației incerte care se schimbă de la o săptămâna la alta (sau două) pentru cele mai populare destinații turistice, se pare că îl vom petrece tot în România.

Prilej numai bun pentru o porție nouă de reîncărcat bateriile, după aproximativ 10 luni de la escapada anterioară. Deși nu suntem străini pentru majoritatea locurilor unde vom ajunge, multe dintre ele reușesc să ne impresioneze de fiecare dată.

Acesta este un traseu propus, pe care noi ne dorim sa îl parcurgem spre sfârșitul lunii.

TRASEUL... cu plecare din București

Ziua 1

Bucuresti - Iași 6 H (~400 km) - CAZARE 1 NOAPTE in IASI

De vizitat in IASI

1. Palatul Culturii

2. Palas Mall

3. Biserica „Sf. Nicolae Domnesc”

4. Manastirea Sfintii 3 Ierarhi

5. Catedrala Mitropolitana

6. Parc Copou

7. Gradina Botanica Iasi (10 lei adult, 3 lei pensionar)

8. Manastirea Cetatuia

Ziua 2

Iasi – Radauti 4 H (237 km) - CAZARE 4 NOPTI IN RADAUTI

De vizitat in drum spre Radauti:

1. Manastirea Varatec

2. Manastirea Agapia

3. Muzeu Ion Creanga

4. Muzeul Cetatea Neamţ Târgu Neamţ

– adulţi: 24 lei/pers.

– preşcolari şi elevi: 6 lei/pers.

Ziua 3

Program de voie... relaxare

Ziua 5

Radauti – Mocanita Moldovita - 2H, 110km

De vizitat:

1. Mocanita Moldovita Huțulca (cred ca inca este problema cu bolovanul pe linie...)

Tarife dus - intors:

35 lei adulti

20 lei copil

durata parcurgere: 3 ore (daca traseul este complet)

2. Manastirea Moldovita

3. Manastirea Sucevita

Ziua 6

Radauti - Bistrita via Transrarau 4H, 207 km > CAZARE 1 NOAPTE BISTRITA

Ziua 7

Bistrita – Sibiu 4H / 211km > CAZARE 2 NOPTI IN SIBIU

De vizitat:

Zoo Tg. Mures (2h, 91km din Bistrita)

Cetatea Medias (1,5h, 65 km din Tg Mures)

Ziua 8

De vizitat:

1. Alba Iulia (cetatea Amba Carolina)

2. Deva (cetatea Devei)

Tarif telecabina*:

20 lei dus intors adulti

10 lei copii, elevi, studenti, pensionar

* NU STIU DACA ESTE DESCHISA ACUM! ANUL TRECUT ERA INCHISA DIN CAUZA PANDEMIEI. NOI AM MERS CU MASINA PE DRUMUL DIN PARTEA STANGA, PANA IN CAPAT, APOI PE JOS.

3. Apoi Hunedoara (castelul Huniazilor)

TAXE VIZITARE

Biletul include vizitarea

Muzeului Castelul Corvinilor

Casa Breslelor

Expozitia de protoistorie

Adulți – 35 lei

Elev – 7 Lei (pe baza de carnetului de elev vizat pe anul în curs)

Student – 7 Lei (pe baza legitimației de student vizată pe anul în curs)

Pensionari – 17 Lei (pe baza de cupon de pensie)

Taxa Foto – 5 Lei

Taxa Video – 15 Lei

Taxa Ghidaj – 35 Lei: limba română, 65 lei: limbă străină (engleză/franceză/maghiară)

Taxa Album Foto/Operator – 120 Lei/ora

Taze pentru grupuri:

Grup organizat: minim 20 de persoane;

– Adulti – 27 lei/pers.

– Pensionari – 12 lei/pers.

– Elevi/Studenţi – 5 lei/pers.

Acces gratuit:

copilul cu handicap și persoana care îl însoțește

adultul cu handicap grav sau accentuat și persoana care îl însoțește

copiii preșcolari

organizații care au ca unica activitate acordarea gratuita de servicii sociale

Ziua 9

De vizitat

1. Castelul Bran

2. Cetatea Râșnov

________________________

Sper că v-a ajutat cât de cât, măcar orientativ. Voi reveni cu impresii despre obiective și cazări, dupa parcurgerea lor.

Am atașat și poze cu o parte din trasee și obiective

După calculele mele traseul sare de 2000 km deci pentru o medie de 6% veți alimenta de 650-700 lei. Pentru cazări tarifele pot varia foarte mult în funcție de numărul de persoane și de locurile alese.

Trimis de ⭐ValentinB_88⭐ in 09.06.21 15:52:02
Validat / Publicat: 09.06.21 17:00:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PRIN şi PENTRU ROMÂNIA.

VIZUALIZĂRI: 3767 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Traseu ziua 7
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[09.06.21 16:58:45]

Apreciem bunele intenții -- însă... reviews-urile, impresiile se scriu LA ÎNTOARCEREA din sejur...

Pentru că e păcat de munca depusă în compunerea acestei sugestii - și în speranța că poate fi eventual util și altora - am decis să publicăm textul - în regim hors-concours” (fără „votul site-ului”; se poate vota doar simbolic, +/-1pma) - și FĂRĂ NOTE.

[09.06.21 18:46:38]

@Maskatu: Programul primelor două zile este muuult prea aglomerat, după părerea mea. De exemplu, Grădina Botanică din Iași cere numai ea 3-4 ore, oricât de repede te-ai mișca. Și, dacă tot se face atâta drum, chiar nu văd rostul pentru care cineva s-ar fugări pe acolo.

Mănăstirea Cetățuia este la marginea sudică a orașului, nu se poate face în ziua de plecare către Rădăuți, doar traficul din Iași v-ar mânca o oră degeaba. Eventual, în cea de venire, dacă se alege drumul prin Bârlad-Vaslui, nu cel european. Pont: călugării au un vin grozav, întrebați pe acolo. Dar sunteți cu mașina... Nu-i nimic, dau și take-away! Și Mănăstirile Galata, Frumoasa și Hlincea sunt în 2-3 km de Cetățuia.

Dacă imi permit un sfat, stați două zile în Iași. Și documentați puțin vizita. Dacă tot mergeți la Humulești, de ce să nu vedeți întâi Bojdeuca lui Creangă din Iași? etcșamd.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
[09.06.21 20:23:53]

@gpopa: Salut! Multumesc de sfaturi.

Intr-adevar prima zi este aglomerata. Defapt Iasi era mai mult pentru cazare, ca sa nu conduc prima zi pana la Radauti (desi nu mai era mult). Vom incerca sa plecam cat mai devreme prima zi, sa ajungem in iasi pana dupa-masa si sa vizitam ce putem pana seara.

Ziua a doua, zic eu ca este destul de echilibrata daca plecam la 9 cel tarziu din Iasi.

Multumesc pentru sfaturi. Incerc sa tin cont. In principiu cazarile deja sunt arvunite (rezervate) si nu prea mai pot suferi modificari. In caz de forta majora, mai tai 1 obiectiv de pe lista.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
adsoPHONE
[09.06.21 23:14:12]

@Maskatu: ei, daca aveti o intreaga dupa amiaza si taiati un obiectiv de pe lista, atunci e bine.

[11.06.21 09:10:08]

@Maskatu: Felicitari pentru frumoasa intentie de a strabate o mare parte din frumusetile tarii!

Ca vechi mergator pe drumurile din Moldova si mai ales Bucovina mi-as permite cateva sugestii.

Pentru vizitarea manastirilor din Neamt, mai ales cu baza din Radauti, e prea putin o singura zi. Noi anul trecut in aproape doua zile am putut vizita in prima zi doar Varatec, Agapia, Humulesti. A doua zi am plecat spre Gura Humorului si pana la ora 16, plecand de acasa (Pipirig) la ora 8 am putut vedea doar manastirea Sihastria, Gradina Zoologica Dragos Voda, cetatea Neamtului. La Agapia ar fi bine de vizitat casa memoriala Alexandru Vlahuta, muzeul Vivant, langa manastire. La Sihastria e obligatoriu de vizitat casa celui care a spus ca " Va astept la Poarta Raiului si Manc-av-ar Raiul " si care este inmormanta la loc de cinste in cimitirul manastirii. Este vorba de parintele Ilie Cleopa.

Daca ajungeti la salina Cacica, aveti grija ca se coboara cam doua sute de trepte, care vor trebui urcate apoi pentru a iesi din salina. Iar de la salina, in drum spre Suceava va sugerez sa treceti prin satul Arbore unde veti vedea cea de-a cincea biserica pictata in exterior aflata in patrimoniul Unesco.

In ziua a cincea, de la Moldovita puteti merge la Herghelia de la Lucina unde copilul se va bucura de o plimbare cu calul sau cu trasura.

Hai ca m-am intins la vorba prea mult, dar e o zona prea frumoasa, cu prea multe lucruri de vazut.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
QvadratvusPHONE
[11.06.21 15:23:20]

Distanțe mari de parcurs în partea a doua, prea aglomerat în prima parte. Poate există totuși soluții de echilibrare.

[11.06.21 15:34:28]

Sibiu - Alba - Deva - Hunedoara - Sibiu, cu câte un obiectiv major în fiecare dintre cele trei orașe vizitate, e practic imposibil. Dar autorul articolului doar ne informează ce va face, nu cere sfaturi. Poate va reuși. Nu putem decât să îi urăm Mult succes!

Nasshu
[11.06.21 16:06:28]

@gpopa:

Nu e deloc imposibil.

Sibiu- Alba = 1h

Alba - Deva - 1h

Deva - Hunedoara - 30'

Hunedoara -Sibiu - 2h

Total 4,30 pe drum. Plecat la 8 dimineata intors la 8 seara in Sibiu inseamna ca mai raman 7h30' pentur 3 obiective deci 2 h / obiectiv + 1 ora si ceva pentu masa.

E obositor, dar nu imposibil!

[11.06.21 16:19:03]

@Nasshu: Știți, desigur, poanta clasică Radio Erevan, anii 1980:

Se poate construi comunismul în Elveția? Da, se poate, dar ar fi păcat.

Se poate vizita Alba Carolina în 2 ore? Se poate și în jumătate de oră, desigur. Cineva se sacrifică: duce familia cu mașina la Poarta I, familia străbate cetatea la picior cu pas viu, iar șoferul îi așteaptă cu mașina dincolo, la Poarta IV. Consemn: fără multe poze, că Deva așteaptă.

L.E. Mi-e teamă că numai să ieși din Sibiu îți ia bună parte din acea primă oră. Dvs. spuneți cât se face între orașe, dar orientarea prin localități mănâncă, și ea, timp. Mai ales dacă nu cunoști acele localități.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[11.06.21 17:23:00]

Nu vreau să par râcos, dar eu in ziua a treia, de la Rădăuți aș urca până la Putna (mânăstire, chilia lui Danii Sihastrul, dealul Crucii, Sihăstria Putnei, apoi aș coborâ la Margina, Solca abatere la Arbore, Humor, Voroneț. După aceea aș merge la Suceava, apoi direct la Rădăuți. Nu înțeleg de ce trebuie făcut ocolul la Dorohoi.

In altă ordine de idei, văd că aveți și un copil cu voi. Dacă este mai mic (4-6 ani) s-ar putea să vă strice ordinea de zi. Noi am fost anul trecut cu o fetiță de 4 ani care ne=a anulat multe din planurile inițiale. Nu uitați de copil!

Numai bine și călătorii plăcute!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[13.06.21 09:21:08]

@liviu49: Nu esti râcos deloc. Chiar ma bucur ca v-ai facut timp si ati citit ce am scris. Ocolul la Dorohoi este pentru a vizita niste rude. Nu neaparat in scop turistic. De aceea nici nu l-am notat in text. Cred ca a scapat pe harta.

Intr-adevar Manastirile din Moldova trebuiesc "absorbite", nu doar vazute in fuga. Majoritatea Manastirilor sau a obiectivelor in general, 90% au mai fost vazute de noi, cel putin o data. Salina Cacica este trecuta pe lista dar cred ca o vom abandonat. Am mai fost o data acolo si mirosea foarte tare a petrol, sau ceva de genul acesta... Fiind cu cea mica, am evita astfel de locuri. Cred ca mirosea asa de urat din cauza faptului ca inca se mai exploata sare de acolo. Dar vorbesc de acum mai multi ani. Multumesc si pentru celelalte sfaturi. Voi analiza cu atentie sa vad ce mai pot include.

@Qvadratvus: In prima zi intentionam sa plecam la 5-6 din Bucuresti. La 12-1 vom fi la Iasi. Ne putem odihni 1-2 ore apoi avem pana diseara timp sa vizitam ce am scris pe acolo.

@Nasshu: Referitor la Sibiu, Alba, Deva, Hunedoara, mergem frecvent aici de aproape 10 ani. Cunoastem aceste obiective destul de bine. Intr-adevar cetatea Alba Iulia de exemplu trebuie parcursa o zi intreaga pentru a explora toata laturile dar noi o stiam deja, asa ca frecventam zonele cele mai "preferate". Fiind cazati in Sibiu, ajungem foarte rapid spre Alba, Deva sau Hunedoara, mai ales daca pleci de dimineata. Se poate vizita Si castelul Huniazilor + cetatea Devei intr-o zi, apoi in alta zi Cetatea Alba Carolina (de exemplu). Nu trebuie facut fix la fel ca acolo. Orice traseu poate suferi modificari si ajustari, chiar si in timp real in functie de factorii prezenti atunci...

@gpopa: asa cum am scris mai sus, nu suntem straini acestor locuri. Sibiul este unul dintre orasele mele favorite, mai ales in perioada iernii cand are loc Targul de Craciun din Sibiu.

[13.06.21 10:35:32]

@Maskatu: Anul trecut am incercat sa vizitam salina, dar din cauza mirosuluii am iesit in cea mai mare viteza. Chiar si nepotica nu a mai facut mofturi la urcatul pe scari.

Daca nu ai fost la Sihastria, merita vizitata mai ales pentru parintele Cleopa, sau pentru amintirile placute din filmul BD la munte si la mare. Filmarile au fost facute chiar in manastire.

Daca cea mica (eu si acum le spun baietilor mei "cei mici " desi au peste 40 de ani) nu a vazut gradina zoologica de la Dragos Voda e mare pacat sa nu o vada. O gradina zoologica in mijlocul padurii, cu animale aproape in libertate, e mai rar de vazut.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
[13.06.21 21:38:16]

@liviu49: Ahaaaam. Deci nici acum nu au scapat de mirosul acela. Clar taiem acest obiectiv de pe lista. Multumesc pentru update.

[15.06.21 14:22:33]

Ultima partea a traseului a suferit o modificare, in sensul in care vom petrece mai mult timp in Moieciu. Ceva activitati/ obiective cu plecare din Moieciu, ce imi puteti recomanda?

De vazut am mai vazut prin apropiere Bran/Castel, Cetatea Rasnov, Cheile Gradistei, apoi mai departe pe la Brasov, cetatea Rupea sau cetatea Feldioara, cetatea Fagaras.

Ce ar mai fi prin jur la mers cu masina (dus) de maxim 1-2 ore?

Multumesc

[15.06.21 14:48:45]

@Maskatu: Evident ca eu nu pot recomanda altceva decat drumetii pe munte. Se poate merge in satul Pestera, la pestera Liliecilor, iar dupa aceea, cu masina pana casa Folea, iar de acolo, la dreapta o poteca larga va va conduce pe sub munte pana deasupra manastirii Pestera, pe care o puteti vizita, apoi prin Magura poteca va conduce la hotel Nobilis, de unde va intoarceti la casa Folea.

Daca nu va dor picioarele, pe langa casa Ema, unde am petrecut un miniconcediu, puteti ajunge in satul Sirnea, primul sat turistic din Romania si unde veti gasi casa unui admirator al naturii din Romania, Charley Ottley.

In Moieciu mai sunt mai multe trasee locale de drumetie, toate usoare si care au mai fost descrise pe AFA de @tata123, @dan&ema.

La Rasnov, in apropierea cetatii, pentru copil este parcul Dinoland, care este interesant pentru cei mici.

Mai puteti incerca o drumetie cu masina si apoi pe jos cat va tim picioarele la pestera Dambovicioara, prin cheile Dambovocioarei. Tot cu masina puteti ajunge si in satul Sirnea de care v-am vorbit mai sus.

Solutii pentru toate varstele, preocuparile si toate picioarele se gasesc destule!

Numai bine si calatorii placute!

PS. Am uitat sa va sugerez o vizita la cetatea Prejmer, in apropierea Brasovului , sau la Harman in aceasi zona .

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
[16.06.21 10:19:10]

Multumesc de ajutor. Voi reverifica traseul si voi adauga ce se mai poate.

Am mai descoperit ca nu trecusem Colibita, care se afla spre Bistrita, si la care nu am mai fost niciodata. Din poze pare de vis, sunt sigur ca si in realitate este asa.

liviu49, ⭐ValentinB_88⭐
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă România: