ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.06.2021
ÎNSCRIS: 07.03.14
MAY-2021
Prieteni
EXCELENT

Hai (si tu) la Munte Bran!

Dragi prieteni,

Mi-am dat seama zilele trecute ca am lipsit foarte mult timp de pe platforma si stateam sa ma intreb de ce. Stiu ca nu am un talent extraordinar la scris, dar cu toate acestea mereu mi-a facut mereu placere sa impartasesc cu voi experientele mele de calatorii.

Ca sa nu deviez prea mult de la subiect, o sa va povestesc cum am ajuns la Hai la Munte Bran.

Avand in vedere dificultatile cu care ne-am confruntat din cauza pandemiei si regulile care se tot schimbau de la o zi la alta, de anul trecut am inceput sa caut locatii deosebite la noi in tara. Pot sa spun ca asta e un plus pe care pandemia l-a adus din punctul asta de vedere pentru mine. Am reusit sa descopar anumite zone ale Romaniei care m-au surprins foarte placut.

Bine, in Bran am fost de mai multe ori, insa de data aceasta am gasit o cazare care mi s-a parut foarte interesanta. Am observat ca au aparut foarte multe casute A-Shape in ultima vreme si mi-am dorit foarte mult sa ajung si eu la una.

Ce gasesti aici?

Hai la Munte Bran ofera 2 casute, fiecare avand capacitatea de 4 persoane. In partea de jos este baia, bucataria open space cu o canapea extensibila, iar sus este doar un pat cu o priveliste de vis! Merita sa te trezesti dimineata si primul lucru pe care il vezi sa fie natura in toata splendoarea ei.

Bucataria este echipata cu tot ce ai nevoie pentru a petrece cateva zile acolo. Exista plita, cuptor cu microunde si frigider. Nu ne-a lipsit absolut nimic.

Ce conteaza foarte mult atunci cand merg undeva (in special in vremurile astea) este sa fie CURAT. Si a fost impecabil de curat. Toate detaliile au fost pregatite astfel incat totul sa arate superb si sa ne dea un sentiment de bine.

Pe langa faptul ca un perete este complet din sticla, cabana are o terasa foarte frumoasa unde poti sta sa te bucuri de aer curat si de razele soarelui. Este atat de comoda bancuta de pe terasa incat e foarte usor sa adormi daca esti un pic mai obosit si ai nevoie de un power nap.

Ce mai gasesti aici? Liniste, natura, pisicile casei care vin sa-ti tina de urat, o priveliste de vis si deconectare totala de la oras si agitatie.

Cum am ajuns noi aici? Este foarte simplu :).

Cu ocazia implinirii a 30 de ani am cautat o cazare speciala pentru a marca cum trebuie schimbarea prefixului. Hai la Munte Bran a indeplinit toate dorintele pe care le-am avut in ceea ce priveste locatia perfecta.

Tematica week-endului a fost F. R. I. E. N. D. S deoarece eu sunt un mare fan al serialului. Cabana a aratat excelent si am avut suficient loc sa ne distram (fara a face galagie exagerata).

Intr-una din zile am plecat sa descoperim imprejurimile. Prin urmare, am luat-o la pas si am urcat pe un deal. Asa am observat ca de acolo exista traseu catre Vf. Omu. Am ramas datori sa ne intoarcem candva si sa facem acel traseu.

Dar si numai o plimbare pana pe deal merita facuta. Promit :)

Cand am ajuns inapoi, dupa o zi de plimbari, ne-am rasfatat in ciubar. Desi ciubarul de achita separat, merita. Nu am mai avut parte de experienta asta pana acum, dar mi-a placut. Avand in vedere ca eram la munte, seara s-a racit destul de tare afara si noi fiind in ciubar unde era cald si bine am putut admira apusul soarelui si muntele care ne veghea. Am ras, am povestit si ne-am simtit excelent impreuna.

In concluzie

Un weekend (cel putin) aici o sa va ofere tot ce aveti nevoie. Costul cabanei la momentul actual este 700 lei/noapte, minim 2 nopti. Acest cost include liniste, peisaje superbe si deconectare de la viata de zi cu zi.

Pentru a intra in legatura cu ei, ii gasiti pe pe FB

P. S: Singurul mic incovenient este faptul ca de la strada principala de unde faceti dreapta sau stanga (depinde din ce parte veniti) este o portiune de 3 km de drum neasfaltat. Trebuie sa aveti grija la urcare din acest motiv. Noi am mers foarte incet din cauza gropilor si a faptului ca strada e destul de ingusta. Insa destinatia finala merita :).

Chiar in colt este un restaurant numit "La Cristi". Acela este un bun reper ca sa nu ratati intrarea pe strada neasfaltata. De altfel, noi aici am si mancat intr-o zi si mancarea a fost foarte buna.

P. S 2: La cabana este un meniu si am inteles ca se poate comanda de la un restaurant si ei livreaza direct la cabana. Insa nu pot sa ma pronunt in privinta asta pentru ca noi nu am folosit serviciile respective.

Recomand cu drag Hai la Munte Bran!

despre SERVICII

Gazda foarte ok, nu am avut probleme de comunicare deloc. Si a fost receptiv la tot ce am intrebat si am cerut.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Foarte curat si atat patul, cat si canapeaua extensibile sunt comode.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

O plimbare in natura prin jurul cabanei o sa va incarce sigur bateriile.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

La 3 km de cabana, se ajunge practic in statiune si acolo aveti multe variante de a petrece timpul liber.

Trimis de AleDia in 03.06.21 11:17:31
Validat / Publicat: 03.06.21 13:03:21

VIZUALIZĂRI: 1198 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AleDia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 21900 PMA (din 19 voturi)

[03.06.21 13:02:41]

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "Cabanele Hai la Munte Bran [Poarta], BRAN" (nou-creată pe sait)

AleDiaAUTOR REVIEW
[03.06.21 16:25:15]

@webmasterX: Da, este ok ????

[03.06.21 18:06:29]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

k-lator
[03.06.21 23:10:02]

@AleDia: Felicitări atât pentru sărbătorirea frumoasei vârste cât și pentru alegerea acestei cazări. Locul arată chic, foarte modern și curat, iar hot tabul dintre căsuțe probabil că îi sporește atracția.

Înțeleg touși că, în cazul în care sunt 4 persoane într-o căsuță, spațiul de dormit este împărțit în așa fel încât doar cei de la etaj sunt norocoșii cu confortul. La parter, în afară de faptul că se doarme pe canapeaua extensibilă, aceasta este plasată într-un open space cu bucătăria și drumul către baie! În cazul acesta, mai potrivită ar fi pentru persoanele aceleiași familii, nu?

Anyway, mie mi-a plăcut sălașul ăsta și dacă te-ai distrat & simțit bine, este tot ce contează pentru un sejur reușit. Bravo!... și pentru că ai shareuit cu noi experiența

Toate cele bune!

AleDiaAUTOR REVIEW
[04.06.21 08:17:21]

@k-lator: Multumesc frumos pentru urari! Da, totul este practic un open space, iar cei care dorm sus sunt privilegiati si daca vor sa ajunga la baie trec pe langa cei care dorm pe canapea. Este intr-adevar mai potrivita pentru cupluri sau familii. Dar si canapeaua este confortabila. Noi am fost un mic grup de prieteni si ne-am inteles de dinainte in ceea ce priveste aranjamentul de dormit.

AleDia, k-lator