ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.06.2021
ÎNSCRIS: 24.05.13
MAY-2021
Familie
EXCELENT

Foarte bine, abia așteptăm să revenim

Am ales Pensiunea Maria Boroica după ce am citit părerile bune de aici, amfostacolo.ro.

Drumul nostru a fost din Suceava, trecând prin Gura Humorului, Ciocănești, Borșa. Drum foarte bun, în unele locuri după Cârlibaba se simte lipsa a două benzi pe sensul de urcare mai ales, dar e și munte, deci cu atât mai greu de modificat acum.

Prima impresie... A fost de liniște. Pensiunea este la începutul satului (comunei?), iar copilul mă întreba în ce pustietate le duc, văzând doar verde, puține mașini pe drum...

Prima dată am vizitat laboratorul, ne-a luat nea Petrică în primire să ne arate de unde iese apa de foc pe care aveam apoi s-o reîntâlnim la mese.

Edit: Că poate sunteți interesați, se poate plăti și cu vouchere de vacanță, și pe hârtie și în format electronic/card de vacanță. Noi am plătit cu tichete Sodexo.

despre SERVICII

Foarte amabili toți, foarte ospitaliere gazdele. După ce am ajuns și am cărat bagajul sus în cameră, am fost invitați la o horincă, o cafea, o afânată, să ne dregem.

Avem doar cuvinte de laudă pentru toți cei de acolo cu care am interacționat: doamna Maria, domnul Florin, nea Petrică, doamna lui nea Petrică, buna din deal. Toți oameni buni, calzi, primitori. Ne-am simțit bine veniți.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Foarte mulțumiți am fost și de curățenie. Camera foarte ok, am avut și căldură (deși era sfârșit de mai, nopțile am simțit nevoia unui mic impuls la încălzire, poate și din cauză că eram între munți). Am dormit bine, patul mare; am vrut cameră triplă pentru 2 adulți și un copil, am primit una, cu pat mare, chiar mare, și un pat de o persoană.

Baia super ok. Ne-am uitat un pic mai mult la cabina de duș până i-am dat de cap, recunosc... Geam la baie, l-am rabatat pentru a da afară umiditatea de după dușuri.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Am mâncat și în sala de mese din corpul original al pensiunii, și în foișor. Nu s-ar fi supărat gazdele, cred, nici dacă am fi vrut să mâncăm pe terasa corpului nou, sau în sala de mese de acolo.

Foarte bună mâncarea, practic nu am avut nici un fel care să nu ne fi plăcut. Totul făcut în casă, se cunoștea. Nu aș menționa prețurile, că nu știu când (și dacă...) veți citi părerile mele și poate nu mai sunt valabile aceleași sume. Însă din punctul nostru de vedere a fost foarte bine cât am dat, doi adulți și un copil, cazați în cameră triplă și cu demipensiune/două mese pe zi, micul dejun și cina.

Pe lângă așezarea bună a pensiunii, mâncarea este punctul forte. Și multă... frate, multă mâncare. Multă dar bună. Iar cafeaua, dar mai important horinca și afinata erau prezente la discreție.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Foișorul este probabil piesa de rezistență în sezonul mai cald. Am văzut acolo și tv și sistem audio, noi nu le-am folosit. Am văzut și un grătar într-o parte, probabil e montat și pus în funcțiune dacă trebuie, nouă nu ne-a trebuit.

Am scris că pensiunea e în marginea Poienilor Izei. Nouă ne-a plăcut liniștea, și ne-au făcut bine plimbările spre centru, după cinele copioase de la pensiune.

Pensiunea e bine poziționată pentru a ajunge la punctele de atracție cunoscute din zonă, gen mănăstirea Bârsana, Sighet, mocănița, Săpânța, cascadă etc.

Pe jos am ajuns la biserica veche, de lemn, din Poienile Izei. Veche de sute de ani, dar închisă, normal, la ora 21 când am ajuns noi acolo.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Din poze, doar din poze știu că ar fi și o piscină gonflabilă dar mare. Copiilor, poate și adulților, le va prinde bine o scurtă vizită în gospodăria pensiunii, care e peste drum. Au acolo vaci, porci, păsări, cățelul Scooby, iepurași, porumbei. Nea Petrică a fost gazda noastră aici în gospodărie.

Adulților le-ar prinde bine o vizită la laborator, să vadă unde se întâmplă magia...

Trimis de eugen.sv in 02.06.21 10:54:24
Validat / Publicat: 02.06.21 11:14:59
  • A fost prima sa vizită/vacanță în POIENILE IZEI

VIZUALIZĂRI: 995 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eugen.sv); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P36 Papanaș! Bun bun!

webmasterX [02.06.21 11:02:11] »

Odată cu primul review încărcat, @negue: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

webmasterscris / TELEFON [02.06.21 11:26:46] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Safta Radu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [02.06.21 15:39:30] »

Salutare!

Bun review-ul tău, cu fotografii pe măsură. Mă bucur că proprietarii acestei pensiuni au rămas așa cum i-am cunoscut și noi (vezi impresii), amabili și primitori.

Din păcate nu am văzut laboratorul, nea Petrică era prea ocupat ca să mai stea și de noi, pleca dimineața la prima oră și ajungea seara târziu, dar în schimb am beneficiat din plin de produsele acestuia, aveai chef să troznești ceva, nu era problemă, găseai horincă și afinată în sala de mese, în foișor, peste tot.

Am fost și noi la buna, am stat la taclale în locuința sa din vârful dealului, este o femeie înțeleaptă, ne-a dat multe sfaturi bune, pentru noi a fost o adevărată lecție de viață.

Toate cele bune!

eugen.sv [02.06.21 15:48:34] »

@Safta Radu: Mulțumesc de aprecieri!

Într-adevăr era la discreție, cu păhăruțele peste tot la îndemână. Noi am cumpărat pentru acasă niște horincă și afinată, dar soției s-ar părea că nu îi face bine combinația de tărie cu tratament. Rămâne să mă... sacrific eu. Chiar acum mă duc să îmi pun un păhărel să mă chinui un pic ????

Multă sănătate!

eugen.sv [02.06.21 16:43:44] »

@webmasterX: Mulțumesc!

O sugestie, dacă se poate, eu pe Facebook îi văd cei mai activi, iar site propriu nu au. Poate ați putea pune pagina lor de fb, https://www.facebook.com/Pensiunea-Maria-Boroica-1020363157990301, drept pagină oficială?

Le-am trimis și un mesaj să îi rog să-mi aducă aminte câte stele (margarete de fapt, nu?) au. Revin când îmi răspund, ca să completați și asta.

eugen.sv [02.06.21 18:32:41] »

@webmaster: Nu mai pot modifica, dacă vreți să adăugați informația că primesc și tichete de vacanță de la toate 3 firmele, și carduri de vacanță de orice fel.

Iar pentru clasificare, mi-au răspuns că are 3*.

eugen.sv, Safta Radu
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Maria Boroica: