ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.06.2021
DEZASTRU

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător

Cel mai prost sejur la Turci la 5*

Cazarea am ales-o prin agentia din Constanta cu avion si transfer din Antalya la hotel, hotel de 5 stele cu allinclusiv

despre SERVICII

Personalul a fost amabil cu exceptia unui barman care considera"norma" de bautura pentru un pahar de 20mg, pana a trebuit sa reclam la un sef de sala "norma"stabilita de barman.

Mi-a creat impresia ca personalul a fost instruit sa ofere cat mai mica portia din cea ce serveau.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camerele erau renovate de curand, moderne, curate

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

In primele 2 zile pana a venit reprezentantul tour operatorului nu exista carne la mesele incluse. Numai dupa ce am reclamat la ghid au inceput sa introduca carne la mese.

Exemplu: gratar cu spinari de pui, mici si hamburgheri congelati sau stavrid congelat si la felurile de mancare gatite carne de pui (piept) sfasiat in fibre mici un singur fel sau portii de pui din diverse parti ale puilor preparate la cuptor cu legume.

Au lipsit cu desavarsire inghetata, pepenele. Ca fructe erau portocale taiate in felii, mere si pere.

In rest invariabil 2 feluri se supe (de asa zis pui cu orez si una de legume), pitzza si un gen de lipie. Ca salate era destul de variate cu 3 sortimente de branza, masline.

La desert erau multe prajituri din care nu am mancat si in fiecare seara baclavale turcesti, relativ bune.

Masa nu avea nimic de a face cu conceptul de allinclusiv cu care eram obisnuit la turci, desi hotelul era incadrat la 5*.

APA era la pahare din plastic sigilate de... 100ml si gaseai numai la masa cate o doza de persoana. Din alte locuri nu puteai procura apa.

Eu am facut rezervare pe 11 noiembrie 2019 pentru 2020, insa din cauza pandemiei Covid-19, m-a obligat si m-a reprogramat pentru 2021 in acesi perioada, numai ca eu am platit 429 eur / persoana iar cei care au rezervat in 2021 au platit 250eur pentru acelasi hotel, aceasi perioada si aceleasi conditii.

Vazand ce mare reducere au facut, faptul ca mi-a cerut test PCR (eram vaccinat cu ambele doze) si in plus ma pastea si carantina 14 zile la intoarcere in tara daca nu aveam un test covid facut cu 72 de ore inainte de sosire in tara, am solicitat sa mi se restituie banii inapoi. Mi s-a spus ca sunt sub contract si penalizarea este de 100% in traducerea pierdeam 858 eur. Mi s-a parut o mare minciuna faptul ca daca esti vaccinat POTI CIRCULA LIBER.

Aceasta a fost trista mea experienta cu allinclusiv la 5* dupa ce am fost de 8 ori la hoteluri de 5* in Turcia. Pana nu vor reveni la cea ce stiu despre ei nu voi mai sustine turismul din Turcia, cat de frumoasa ar fi ea.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja era ingusta cu pietre si alge la mal, pe care o curatau periodic. Hotelul nu a fost ocupat la capacitatea maximasi poate din acesta cauza gaseai locuri pe sezlonguri.

Pentru Turisti care nu plateau avion si transfer a fost un fel de "Litoralul pentru toti" varianta Turceasca si invadase hotelul care poate chiar era convenabil sub aspectul raportului calitate pret (aprox. maxim 150 eur allinclusiv la 5*) comparativ cu mine.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Aveau 2 animatoare care se straduiau sa pigmenteze atmosfera in hotel la piscins sau seara la amfiteatru de spectacole.

In rest nu ai ce face.

Trimis de Mihai56 in 02.06.21 10:20:02
Validat / Publicat: 02.06.21 11:22:18

VIZUALIZĂRI: 3691 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihai56); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P26 Friptura de specialitatea hotelului"spinari de pui la gratar"si rosii cu,codite!

[02.06.21 11:22:02]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Land Of Paradise Beach Hotel [Avsalar], ALANYA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

Review-ul este o dublură (identică) a celui de aici. Autorul ne-a comunicat că a fost la Land of Paradise (și nu la Hotel Acar) - dublura de la Acar Hotel va fi ștearsă.

Pe viitor, când se mai întâmplă să încărcați greșit un review, în rubrica unui alt hotel: rog NU DUBLAȚI impresiile — scrieți-ne „l-am încărcat greșit aici, rog mutați la hotel Y” - e o mutare FOARTE SIMPLĂ.

[02.06.21 12:36:52]

dupa ce am fost de 8 ori la hoteluri de 5* in Turcia

La care alte hoteluri ați mai fost?

[02.06.21 22:24:15]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[02.06.21 23:57:05]

@Mihai56:

De ce ai acceptat reprogramarea pentru 2021 şi nu ai solicitat reprogramare tot în 2020 la sfârşit de septembrie sau chiar octombrie? Măcar scăpai de plata testelor covid, pentru că anul trecut s-a intrat liber în Turcia, fără test fără nimic.

Fals!

România nu a cerut test covid celor complet vaccinaţi + 10 zile şi nici nu i-a băgat în carantină la întoarcerea din Turcia. Altele or fi motivele pentru care te-ai testat şi înainte de întoarcerea în ţară.

=

Şi pe mine mă interesează la ce alte hoteluri din Turcia ai fost înainte.

MihaiclwPHONE
[03.06.21 13:49:49]

@nicole33: Buna

Faptul ca mi-a pus stampila pe declarația completata în avion"KARANTINA" nu este "fals", pentru ca eu m-am întors pe 29 mai și acum sunt în carantina 14 zile pt ca nu sunt vaccinat și nici nu am făcut tes tul în Turcia cu 72 de ore înainte de a ajunge în tara.

Nasshu
[03.06.21 14:39:03]

@Mihaiclw:

pai ori esti vaccinat ori nu, ca in cuprinsul review-ului spui

Sau nu trecusera cele 14 zile?!!! Intreb pentru ca nu inteleg. Daca erai vaccinat si aveai min 14 zile de la rapel, la intoarcerea din Romania din orice tara (verde,galbena,rosie) nu mai intrai in carantina.

k-lator
[03.06.21 16:28:53]

@Nasshu: Cred că odată era vaccinat, când semnează cu user @Mihai56, iar altădată nevaccinat, sub userul @Mihaiclw !!!

[03.06.21 17:51:01]

@Mihai56, @Mihaiclw: te rugăm să alegi unul dintre cele 2 conturi, nu le poți folosi pe amândouă

- scrie-ne pe care dintre ele îl preferi -- pe cel deschis pe email yahoo sau pe cel deschis pe gmail?

- celălalt va fi închis

MihaiclwPHONE
[03.06.21 17:53:36]

@webmaster: Va rog sa ma iertați. Rămâne contul pe Yahoo.com.

Multumesc

[03.06.21 18:05:56]

@Mihai56: Ok.

Contul „Mihaiclw” a fost în consecință închis.

Se poate continua pe contul deschis pe email yahoo - „Mihai56

[03.06.21 18:13:35]

@k-lator:

Cred că odată era vaccinat, când semnează cu user @Mihai56, iar altădată nevaccinat, sub userul @Mihaiclw!!!

Ai dreptate!

De fapt, totul este o mare confuzie în cazul acestui user.

Întâi încarcă acelaşi articol la două hoteluri diferite, deşi a fost cazat la unul singur.

Apoi declară că este vaccinat cu ambele doze, dar că a fost băgat în carantină la întoarcerea în România.

Cireaşa de pe tort a fost când mi-a răspuns un alt Mihai, cel mai probabil un cont dublură al celui care a scris articolul, susţinând că NU ar fi vaccinat.

Bine că măcar unele din pozele postate sunt chiar de la hotelul reclamat.

[03.06.21 18:21:54]

@Nasshu:

Sau nu trecusera cele 14 zile?!!! Intreb pentru ca nu inteleg. Daca erai vaccinat si aveai min 14 zile de la rapel, la intoarcerea din Romania din orice tara (verde, galbena, rosie) nu mai intrai in carantina.

Nici eu nu am înţeles faza cu "uite vaccinul nu e vaccinul" , dar nici nu intenţionez să-mi mai bat capul cu propriile contraziceri ale userului.

România este mai generoasă decât alte ţări şi cere doar 10 (zece) zile de la rapel/doza unică pentru a considera că o persoană a fost imunizată şi merită a fi exceptată de măsura carantinei sau de obligativitatea unui test PCR negativ la întoarcerea din străinătate.

În cazul lui Mihai, autorul, dacă s-a vaccinat cu ambele doze cum a declarat iniţial în textul articolului, probabilitatea să nu fi trecut cele 10 zile este redusă, cât timp 8 zile a petrecut doar în vacanţa turcească reclamată mai sus. Habar nu am cum a reuşit să intre în carantină.

[03.06.21 18:28:31]

@Mihai56:

Dacă până acum ai fost norocos alegând hoteluri ieftine din care te-ai întors mulţumit, pentru că altfel nu ai fi revenit în Turcia de alte opt ori, pe viitor încearcă să nu mai rezervi hoteluri la care cazarea+masa all inclusive timp de o săptămână costă mai puţin decât biletul de avion şi aşa vei evita surprize precum cea de mai sus.

Mihai56PHONEAUTOR REVIEW
[03.06.21 19:05:05]

@nicole33: Nicole33 nu ai înțeles nimic din experienta pe care am dorit sa o spun și altora.

EU AM PLĂTIT 429€/persoana în noiembrie 2019 pentru 2020. Nu vânez "preturi ieftine"și un preț de 429€/persoana în luna mai nu este un pret ieftin.

Ieftin a fost în 2021 când pentru aceleași servicii s-a cerut și plătit de alți oaspeți 250€ - NU EU AM BENEFICIAT DE ACEST PREȚ IEFTIN.

Eu am "beneficiat" de aceleași servicii ca și cei care au platit mult mai puțin.

[03.06.21 19:39:46]

@Mihai56:

Greu de înţeles ceva din postările tale total contradictorii .

De ce nu te-ai reprogramat pentru toamna anului 2020?

429 euro de persoană cu avion inclus înseamnă cam 25 euro de persoană pe noapte strict pentru cazare şi masă, după ce am scăzut costul avionului şi al transferului lung până în Alanya. Pentru sfârşit de mai eu aş avea aşteptări MINIME de la un hotel la acest preţ.

Pentru informarea ta, nu există "preţuri ieftine" , ci doar produse sau servicii ieftine sau nu, dar astea sunt deja subtilităţi .

Eu m-am referit la "hoteluri ieftine" şi îmi menţin opinia că Paradisul ăsta este un low cost şi atât.

Nu am urmărit preţurile din 2021 la hoteluri de acest nivel, dar, cel mai probabil, cei care au plătit doar 250 euro de persoană au beneficiat de vreo ofertă last minute. Norocul lor! Chiar dacă eu nici gratis nu m-aş fi cazat aici

Alegeri mai inspirate pe viitor!

nrs †
[03.06.21 20:18:41]

pana la urma cred ca asta a fost problema principala: in 2019 a costat 429euro si acum a fost 250 euro prin urmare autorul s-a simtit furat

Mihai56PHONEAUTOR REVIEW
[03.06.21 21:48:01]

@nicole33: Se pare ca nu a fost cel mai inspirat moment când am început sa scriu acest reviw pentru ca"buna ziua am dat, belea am capatat". Încep sa regret ca am încercat sa completez informatiile despre acesta destinație și în concluzie nu voi mai continua acest dialog steril.

SUFLETELPHONE
[04.06.21 19:13:21]

@Mihai56:

Mi se pare prea multă înverșunare în postarea ta și nu face deloc bine.

Nu ești singurul care a pierdut bani din cauza pandemiei și a vacanțelor amânate sau anulate. Alții au pierdut mult mai mulți bani alegând siguranța.

Poate că te vei supăra și pe mine pentru că îți spun să nu renunți la a împărtăși pe AFA impresiile din vacanțe, dar și pe cele pozitive nu doar atunci când ești dezamăgit.

k-lator, Mihai56, SUFLETEL