ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.06.2021
MAY-2021
Prieteni
BUN

încărcat de pe telefon!

El Gouna — Altceva! ???? Egiptul Altfel!

El Gouna - Altceva! El Gouna - Alta Ligă!

Acest orășel privat aflat la 18-20km de Hurghada merita măcar vizitat, ideal ar fi sa poți sta macar 5-7 zile in aceasta locație. Orasul este străbătut de canale pe care te poti plimba cu yachtul, barca, bicicleta. Datorita canalelor care îl străbat.

Noi am făcut această excursie de 1 zi pe cont propriu la recomandarea ghidului cu care am fost prin Ag. la Luxor. El ne a spus că a avut șansa să lucreze 3 ani în El Gouna, și pt egipteni locali chiar este o șansă să aibe acces în El Gouna care este o proprietate privata cu Poliție și pază proprie, cu Guvernator, cu Universitate, Spital, școlii private, pot spune că este "un stat în stat".

Am ajuns în El Gouna cu Uberul care a costat f putin ceva gen 15-20 Lei pt 18 km. La intrare este bariera și pază, ne a fotografiat pașapoartele, ne a controlat posetele si portbagajul precum și sub masina a fost control cu oglinda și cîine specializat.

In interiorul orașului se circulă doar cu mașinuțe electrice tip mașinuță de golf (anti poluare) se numesc Tuk Tuk. Din centru pînă în port am plătit 2€ cu această mașinuță.

Orasul este impecabil, creionat de un arhitect italian, casele și hotelurile majoritatea tip hotel boutique fiind cu 2 et, sunt multe terenuri de golf și centre de hipism, arhitectura este specifica locului, terenurile se concesioneaza și proiectul pt ce vrei sa construiești este avizat de o comisie care impune stilul construcției.

Este minunat acest loc care oferă plaje, canale, port, echitate, golf, relax, restaurante și magazine cochete, pază pe toate străduțele, chiar te simți Safe aici, prețurile pe masura, normal.

El Gouna este o oaza de lux, verdeață, liniște, civilizație. Va recomand sa vizitati măcar acest loc, merită.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Noi am mîncat prînzul la un restaurant cu specific pescaresc care avea în meniu"captura zilei"un platou de 2 persoane f mare pot mînca chiar 3 persoane, suc natural și apă și ne a costat cam cît o masă la un restaurant din Herăstrău 150-180lei, bacșișul este inclus în nota de plată, lucru civilizat.

Sunt multe restaurante, terase, magazine unde poti sa te uiti să ceri detalii fără să tragă nimeni de tine ori să insiste să cumperi.

In portul plin de yachturii luxoase de diverse dimensiuni sunt alte terase, restaurante, cafenele, unele branduri cunoscute, f frumoase, amenajate cu gust și atenție la detalii. Am băut cafeaua la o terasă în port a costat 8€ pt 2 cafele și am lăsat 10€ că eram pe lux????. Am mîncat înghețată la o Gelaterie în port, 12€ pt 2 înghețate cu cîte 2 cupe de înghețată ????Însă locul, locațiile, priveliștea merita banii. Totul elegant, civilizat, curat.

Regretul este că nu am putut face plimbarea pe canale pt ca nefiind cu grup costă minim 200€ echipajul și vasul, însă înscriși din timp și programați puteți face această croazieră pe canalele Venetiei Egiptului, noi nu am stiut cum e treaba și nu ne am organizat pt asta.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

In afara de plaje, çroaziera pe canale ori pe mare, golf, tenis, echitate, ori doar relax nu știu ce altceva se poate face dar locul este Perfect, Altceva! ????

Seară ne am intors la hotelul nostru tot cu Uberul cu care venisem pt ca am vb să vină să ne si ea.

Consider că am avut 1 zi Superbă și Altfel decît văzusem în Egiot pînă a da de El Gouna.

Sper că v am făcut măcar curioși să vizitați acest loc minunat dacă nu să vă și luati cazare aici. El Gouna Merită.

Trimis de ManuelaManu in 01.06.21 20:53:33
Validat / Publicat: 01.06.21 21:23:57
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 1269 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ManuelaManu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Strada în El Gouna
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 20 voturi)

• Alte impresii din această RUBRICĂOpționale cu plecare din regiunea Hurghada: