ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2010

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Un nou gen de turism

Un nou gen de turism

Abia astept sa merg la servici... ca sa ma pot odihni! In urma cu ceva vreme, am avut 3 grupuri de francezi, elvetieni si belgieni caci uneori sunt si ghid turistic, castig si eu un ban in plus, muncit din greu. Trebuie sa te scoli dimineata primul si seara sa te culci ultimul, iar daca cineva din grup are probleme cu stmacul trebuie sa ai Furazolidonul in buzunar. Mi-am facut multi prieteni in Franta. Treaba vine cam asa: in anii fara sotz ma duc eu prin spatiul francofon in vacantza iar in anii cu sotz, vin ei, francofonii (francezi, elvetieni si belgieni) la mine. Anul asta a fost cu sotz. Vai, mie... Am avut turisti de la Ocean (Sables d'Olones, Biarritz), din Neufchateau (Belgia) din Paris (doua cupluri) iar spre sfirsitul lunii, un grup din Normandia. I-am dus pe totzi pe traseul clasic, din care cunosc deja fiecare cm2, adica - Sovata, salina Praid, Corund, muntele de sare de la Ocna de Sus, Gornesti-satul cu cele mai multe berze din tzara, Sighisoara, biserica-cetete Biertan, Medias, Hodac care s-a infratit cu comuna Bressuire din departamentul Deux-Sevres, Platoul Bucin, Cheile Bicazului, valea Muresului, complexul nautic Week End din Tg. Mures, Palatul Culturii si Biblioteca Teleki, . Apoi i-am dus si la Campul Cetatzii la un pastrav proaspat prajit... Se repara si drumul intre Eremitu si Sovata. Soselele Sovata -Tg. Mures si Praid - Bucin, arata ca-n Germania pe timp de pace. Daca pui cafeaua pe bordul masinii, nu sare din ea nici un strop 100 de km. Ministrul Borbely a avut grije si de judetul Mures. Am avut parte de turisti "linistiti da multzi" (vorba cuiva), vreo 80 in total, fermieri mai ales, care preferau "turismul de latrina" (scuzati-mi expresia) care mai nou se vinde foarte bine la noi. Ce e asta? O parte din cetatenii tzarilor civilizate s-au cam saturat de otzel, sticla, marmura, catifea si zimbetul comercial al angajatzilor din turismul modern ce asteapta numai bacsis si prefera mai nou sa doarma in casoaie vechi de la tzara, sa-i pishte purecii, sa se spele cu apa rece din riu, sa vada cum se face mamaliga, branza, sa stinga seara opaitzul, sa dea si ei cu coasa la camp, sa mearga mult pe jos. La Bagaciu, vestit pentru cramele sale, acest gen de turism face ca danezii sa se inscrie pe o lista de asteptare pentru a vedea cum se mulge vaca sau oile manual si cum e nevoie sa te duci in fundul curtzii daca ai baut prea multa bere!!!

Acum vine iarna, vacanta s-a dus... ah! , de ce dupa luna septembrie nu incepe luna martie?

Dorgo

Trimis de dorgo in 03.07.10 18:32:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #EXCURSII și CĂLĂTORII. A mai fost în/la: aproape peste tot

VIZUALIZĂRI: 1391 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 bine ati venit!
[1 PMA]
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

Michi [03.07.10 22:31:54] »

Imi place ideea. Mai cunosc pe cineva, un profesor care si-a cumparat un microbuz cu care ducea nemti la vanatoare. Vara mergea el in Germania. Din banii castigati in ani de zile de soferie si vanat si-a deschis o pensiune pe la Magura Bran, a renuntat la serviciu (anticipase probabil cei -25%) si traieste linistit in mijlocul naturii. Un amanunt: a prins ani de prosperitate. Un vot pentru idee.

Michi
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Ardeal: