ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.05.2021
Cuplu
PREȚ Puțini lei
Raport PREȚ/CALITATE: EXCELENT

Unde mâncăm în Mamaia?

Don Corleone, excelent din toate punctele de vedere

TIPĂREȘTE URM de aici

La doi pași de hotelul Del Mar, din balconul camerei noastre - vezi impresii îl zăream pe Corleone.

De fapt l-a ochit soțul meu :) de cum am pășit pe aleea care ne dirija către hotel, această cârciumioară i-a picat cu tronc și-a fost favorita lui pe toată durata șederii noastre în Mamaia. E drept că nici alte restaurante interesante nu aveam în zonă, marea lor majoritate fiind închise din cauza lui covid:(

Corleone e deschis tot timpul anului, se află în zona Perla-Select, pe Bulevardul Mamaia, la intrarea în Mamaia, cam vis-a-vis de satul de vacanță, programul e 10-24, în fiecare zi. De reținut este și faptul că fac livrări la domiciliu (mă gândeam și la camera de hotel), Doamne-fer iar de restricții, e bine de luat în seamă în caz de izolări absurde și mascate.

Prețurile au fost de bun simț, nimic exagerat, singurul „minus” era oferta lor super, super bogată, te uitai „ca curca-n lemne” , nu știai ce să alegi, erai derutat.

Sala din interior era închisă pentru turiști dar i-am tras o poză ca să vă faceți o idee și voi, terasa avea formă de U, era destul de spațioasă și frumos decorată, atmosfera era una de vacanță, mai cu seamă că soarele a fost generos și ne-a răsfățat zilnic.

Parcarea a fost ok, stațiunea nu era aglomerată, noi am găsit mereu locuri libere.

În difuzoare aveam muzică bună, în surdină, o reală încântare a fost pentru noi acest Corleone în vremuri cu restricții și distanțări.

Mobilierul era din lemn masiv, pereții din sticlă, aveau lămpi pentru încălzirea oaselor, nu lipseau nici florile ornamentale, normal că se fuma, altfel nu ne pierdeam de atâtea ori timpul pe-acolo.

Personalul era tânăr și zglobiu, fetele erau foarte amabile, respectuoase, rapide. Timpul e așteptare a fost normal, nu ni s-au lungit urechile așteptând mâncărica.

Am gustat diferite preparate, file de pui, pește sau vită, porc sau fructe de mare, absolut toate au fost excelente, aromate, savuroase, porțiile îndestulătoare.

Ciorbița din ciorapi flaușați (de burtă) =)) a fost pe placul omului meu, porția generoasă, zeama și burta erau gătite așa cum trebuie, n-aveau niciun defect. Stoceagul meu a costat 20 lei dar nu pot spune că m-a dat pe spate, a fost o porție uriașă, gust bun dar pește puțin, poate și pentru că am termen de comparație și îmi place enorm peștele pot „judeca” acest preparat. Asta nu înseamnă că nu a fost bună ciorbița, poate altor turiști li se pare excelentă, nu tot ce-mi place/displace mie rezonează cu alți oameni, e normal așa, suntem diferiți :D

Vinul casei a fost delicios, Aperolul a fost o minunăție portocalie, cafeluțele tari și gustoase, tortul a la chef era ceva dumnezeesc (și eu nu sunt fan prăjituri).

Se putea achita și cu cardul, nota de plată a variat în funcție de comanda noastră, de la 77 lei la 127 lei, mâncărica și băuturica n-au fost scumpe deloc în perioada în care am fost noi acolo, la început de mai virusat.

Toaletele erau curate, aveau consumabile.

Restaurantul deține și un spațiu pentru o mică terasă sub cerul liber, într-una din zile a fost amenajată, au fost aduse plante, inclusiv câțiva palmieri în ghivece.

Zilnic veneau constănțeni la această terasă, aveau vad din câte am văzut eu. Nu știu cum o fi în plin sezon estival, noi am fost foarte încântați de acest Don Corleone, îl recomand cu inima deschisă.

Citește și CONTINUAREA aici

Trimis de krisstinna in 26.05.21 11:21:14
Validat / Publicat: 26.05.21 11:54:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (krisstinna); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P07 Ceva bun

Alex_Macedo [30.05.21 11:23:48] »

Finalmente... sunt și eu primul în rândul ecourilor. Așa s-a nimerit.

Aia cu... flaușații... Mi-a plăcut! . De fapt, chiar așa arată, indiferent restaurantul. Noroc că nu are gust de... ehm... flaușați. Se simte că e bine pregătită. Din câte văd/citesc, o cârciumă decentă cu prețuri la fel, pentru un litoral care are obiceiul de a băga în depresie portofelul.

Totul arată apetisant și pregătit fără binecunoscut-a bătaie de joc gastronomică sau mai neortodox: mi se rupe de ce comandă, ăia!

Nici nu e de mirare că șuetele-în-doi, le-ați ținut în fieful Corleone.

krisstinnascris / TELEFON [31.05.21 14:54:46] »

@Alex_Macedo: Așa numesc eu burta, soțul nu se supără, din când in când îi și gătesc o ciorbița din ciorapi, îl chem sa o guste pentru că eu nu îmi dau seama dacă e ok, dacă mai are nevoie de vreun ingredient

Ai dreptate, prețurile-s uriașe la restaurantele, la marea majoritate a restaurantelor din Mamaia, Corleone a avut bun simt și ne-a răsfățat. Am avut parte de șuete frumoase, așa cum bine ai intuit

Mi s-a părut important să îl recomand, mai cu seamă că e deschis tot timpul anului și preparatele sunt gustoase, prețurile rezonabile.

Mulțumesc de vizită, scuze de răspunsul întârziat, am lipsit motivat de pe AFA, sănătatea nu mi-a fost un bun prieten in ultima perioada

Toate cele bune vă doresc!

Alex_Macedo [31.05.21 20:28:10] »

Aoleu!!!... Sănătate multă Cristinică!!!

Alex_Macedo

pagină generată în 0.198376893997 sec