ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.05.2021
BUN

la PMM* = 44 USD

încărcat de pe telefon!

Minamark — o vacanta reusita

In luna mai 2021, am planificat o vacanta de 7 zile la Minamark Resort, Hurghada.

Am ajuns aici cu avionul pe ruta Bucuresti - Hurghada, zborul a durat 2ore si 10 min, totul a decurs cum trebuie, nu am avut nici un fel de problema, a trebuit sa avem testul PCR valabil 72 de ore, o declaratie de sanate complectata plus inca o hartie tip de la ei din aeroport complectata si semnata. Viza de intrare in Egypt costa 25 de euro/, dolari si se achita la punctul de trecere unde iti lipeste pe pasaport viza. De cand iesi din aeroport poti sa uiti de toate restrictiile si sa te bucuri in totalitate de vacanta.

Resortul Minamark, este catalogat in Egypt la 4 stele, este situat pe strada principala, alaturi de magazine, restaurante, este aproape de Marina, portul in care se plimba seara foarte multa lume. Este ok, este curat, nu se poate compara cu all inclusivurile din Turcia, Grecia este cu totul altceva.

Avand in vedere ca in Egypt majoritatea personalului este de sex masculin, nu pot exista curatenia si conditiile din alta parte. Barbati la bucatarie, barbati la spalat la geamuri, la spalat la vase, la animatie, la facut curatenie in camera. Nu pot sa spun ca e murdar, dar nici ca straluceste de curatenie. E o curatenie facuta asa de suprafata, superficial. Ai unde sa pui capul jos, asternuturile curate, schimbate in fiecare zi, prosoapele la fel.

Mancarea nu foarte diversificata, dar nici nu mureai de foame, exista intotdeauna ceva care sa te multumeasca. Ca si bautura, alcool nu gaseai decat contra cost. All inclusive avea inclus doar apa, suc natural de mango sau hibiscus (sucul lor propriu) sau de la dozatoare cola, fanta, sprite, lemon si coktailuri non alcoolice, aaa... si bere fara alcool. Apa iti aducea in camera la sticla de 0,5 1 de pers in fiec zi, dar puteai umple sticla de la dozatoarele din hotel de fiecare data.

Hotelul are o piscina mare in fata lui, si mai are inca 2 pt copilasi dotate cu topogane. Are plaja proprie cu sezlonguri pt care nu trebuie sa platesti, intrare lina in apa, plaja cu nisip fin, apa este splendida si foarte curata de i se vede fundul, exista si un ponton pe care poti sa te plimbi si de unde poti lua barca pt plimbare.

In cadrul resortului este umbra, sunt bancute unde sa stai, sunt leagane pe care sa te dai, sunt floricele multe, palmieri, fantani arteziene. Exista un bar pe plaja, un bar la piscina, restaurant italian unde necesita rezervare, exista un punct de urgenta in caz ca patiti ceva. De tinut bine minte ca apa de la robinet nu este potabila, este strict pt spalat!!! Astfel evitati a va crea neplaceri!

Animatia este foarte buna, de calitate si incearca sa faca oaspetii sa se simta bine!

Resortul este pazit atat la intrare cat si in partea de catre mare, sa nu va speriati dar de atata paza nu ati avut parte in alte tari! Pe strazi o sa vedeti de asemenea multa paza, multa politie. Sa va mai spun un lucru foarte interesant, in Hurghada nu exista treceri pt pietoni, toata lumea trece strada haotic printre masini, am fost foarte uimita la inceput cand am vazut asta, insa apoi m-am invatat! Taxiuri multe fiecare a 2a sau a 3 a masina e taxi!

Excursiile facute cu ghizi care vin la hotel in general sunt mai scumpe, daca o sa cautati agentiile locale o sa le gasiti chiar la jumatate de pret, noi am gasit o agentie Sealoverstour cu preturi foarte bune si servicii de calitate. Am facut 4 excursii in 7 zile, care au fost super ok!

Deci in concluzie, e un must visit Egypt, o sa aflati lucruri interesante, resortul e ok, dar pt cei fitosi sa stea deoparte, pt cei care cauta just for fun, recomand si puteti sa stati linistiti! O sa incarc si cateva poze de la hotel si daca mai aveti intrebari va astept cu drag!

Trimis de raly in 16.05.21 17:41:20
Validat / Publicat: 16.05.21 19:00:06
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 3225 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.80 USD pe cameră

[16.05.21 18:59:36]

[16.05.21 20:04:59]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Gio1984PHONE
    [16.05.21 22:44:28]

Bună! Ati avut test PCR tradus si legalizat în limba engleza?

nicole33
    [16.05.21 23:09:56]

@Gio1984:

Ati avut test PCR tradus si legalizat în limba engleza?

Pentru a intra în Egipt nu ai nevoie de nicio legalizare.

Este suficient să soliciţi traducerea testului PCR în limba engleză laboratorului la care recoltezi şi aşa îl vei primi. Majoritatea laboratoarelor de analize, dacă nu chiar toate, oferă gratuit acest serviciu. Îl printezi din mail şi nu mai ai nevoie de nimic altceva.

Important este să te legitimezi cu paşaportul la recoltare, seria acestuia figurând pe test.

Gio1984PHONE
    [16.05.21 23:38:00]

@nicole33: Eu am testul in română, si am aflat ca trebuie in engleză. Ma gândeam sa il traduc, sa nu mai fac altul. De aceea întrebam dacă e posibil si așa.

nicole33
    [16.05.21 23:56:54]

@Gio1984:

Mai simplu mi s-ar părea să iei legătura cu laboratorul/clinica unde ai făcut testul şi să le soliciţi acestora să-ţi transmită rezultatul direct în limba engleză.

Mie mi-au trimis pe mail ambele variante şi în română şi în engleză, dar am folosit doar varianta în engleză, chiar dacă nu mi-a fost cerut şi verificat decât pe Otopeni la îmbarcarea spre Egipt.

Să nu uiţi să completezi şi declaraţia pentru Egipt, un formular care îţi va fi cerut acolo după aterizare.

[19.05.21 19:42:54]

@webmasterX: ok

[19.05.21 19:45:03]

@Gio1984: testul pcr in romana si engleza de la clinica unde l- am facut

bebedoruPHONE
    [23.06.21 12:43:37]

Pot completa că, deși plaja e cu nisip fin, în apă nu se poate intra fără încălțăminte pt. pietre. Apa mării este splendidă, așa de limpede nu am vazut niciunde, are diferite nuanțe de albastru, la mal bleo, apoi albastru, apoi iarăși bleo in apropiere de insula care se află vis a vis de hotel. Hotelul are recepția in renovare.

[23.06.21 13:16:30]

@bebedoru: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[26.06.21 07:33:47]

@bebedoru: noi am intrat si fara incaltaminte de apa si nu am patit nimic, nu e exagerat de pietroasa dar da ar fi bune niste incaltari speciale, apa, intr-adevar nici eu nu am vazut-o nicaieri atat de limpede si de curata. Receptia hotelului probabil acum in renovare, atunci era functionabila 100%

bebedoru, raly
    Alte impresii din această RUBRICĂMinaMark Resort & Spa: