ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.05.2021
Familie
REZONABIL

Către satisfăcător

Pandemia si-a pus amprenta

Desi am achizitionat pachetul din 2019 din pacate de abia acum am reusit sa mergem in mult asteptata vacanta.

De obicei ma super informez despre hotel, politica etc pe toate site-urile de specialitate, si am ales (dupa recenzii) Hotelul Titanic Royal, promovat ca fiind nou deschis in 2019 (deci am data lovitura :)). Dar ce sa vezi ajunsi acolo dezamagire TOTALA!! Totul arata vechi sau construit de catre un "Dorel "!

Hotelul era plin de tantari (ca atare eram toti numai puncte rosii), nu am inteles de ce pana in prima zi cand am simtit mirosul ff urat in zona piscinelor si dimineata cand porneau aspersoarele... au probleme mari cu canalizarea si de aici problemele turistilor cu enterocolita (nu am mai auzit asa multe cazuri la nici un hotel).

Experienta noastra la acest hotel a fost una dezamagitoare, si cu siguranta daca vom merge si a treia oara in Egipt vom alege cu siguranta doar un hotel f bine cotat.

despre SERVICII

Serviciile nu pot spune ca au fost grozave, cei de la receptie sunt total neabordabili (se fac ca nu te inteleg), de cum am intrat pentru check in, nici macar un salut nu au dat :((si ne-au lasat sa asteptam 1 ora in receptie obositi si nemancati cu copii mici pana sa ne dea bratarile.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Conditiile de cazare sunt de 4 stele nicidecum de 5, totul arata vechi (perdele, faianta, toaleta, dusul spui ca a fost achizitionat second :) si e si fix tip para, cand te spalai iti curgea apa numai in cap) nimic modern, faceau curat in fiecare zi dar superficial (asa ca barbatii).

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

La segmentul gastronomie, stau ff prost, ori nu au reusit sa isi revina dupa pandemie ori au vrut sa recupereze din pierderi, mancarea nu este diversificata mai deloc (au 6/7 feluri care se tot repeta la amiaza si seara orez, mancare de vita, cartofi ceva mancarica de pui si niste legume), se pune putina se da cu portia si daca mai ceri devin iritati. Daca intre timp se termina ceva nu vor sa mai aduca sau te lasa sa astepti pana te lasi pagubas (mai rau ca la 3 stele).

In prima zi aveau masa de fructe destul de diversificata, dupa 2 zile deja puneau doar mere, pere, struguri, portocale, smochine, si ceva gemuri, iar la deserturi slabut tare.

Ce m-a suprins neplacut e ca intre mese nu au amenajat nici o zona de snack sau fructe sau prajiturele ceva acolo (daca nu prindeai micul dejun pana la 12 mancai apa :)

Si ce nu am inteles si nu am vazut in nici un alt hotel (eu personal) aveau inghetata /fresh-uri, popcorn si vata contr-a cost!!! puse strategic in asa fel incat trebuia sa cumperi (copiilor cel putin).

Restaurantul mongolez (daca reusesti sa faci rezervarea, desi erau mese goale) de nota 10, iar la cel italian pizza destul de bunicica.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja este f frumoasa, putin aiurea amenajata deoarece au umbrelele de paie puse la distanta mica intre ele si nu prea patrunde soarele (la amiaza este ok dar dimineata stai tot la umbra, doar daca iti duci selzongurile in afara acestei zone, un lucru putin probabil) sau daca reusesti sa prinzi sezlongurile de pe primul rand (noi mergeam la 5 dimineata :))

Marea dimineata ff calda, apa curata iar zona de corali este superba, cu putina paine aduci pestisorii colorati aproape de tine. Dupa amiaza era murdara, plina de meduze si putin mai adanca, noi ne mutam in zona piscinelor.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Entertainment - ul slabut tare, de abia spre sfarsit se concediu (dupa multe reclamatii din cate am inteles) au bagat o gimnastica pe plaja, si ceva joculete.

Trimis de Mirabela31 in 12.05.21 12:11:15
Validat / Publicat: 12.05.21 12:53:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: Hurghada - White Beach Resort

VIZUALIZĂRI: 2909 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mirabela31); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[12.05.21 12:52:24]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 02990&hid=25013.

nrs †
[12.05.21 17:30:18]

de curiozitate la ce hotel ai avut popcorn si vata de zahar gratis?

Mirabela31PHONEAUTOR REVIEW
[12.05.21 17:34:34]

@nrs: Nicaieri, dar sincer nici nu aveam nevoie, strategia aceasta m-a enervat!

k-lator
[12.05.21 18:47:00]

@Mirabela31:

Totuși, ai enumerat nu mai puțin de 5 fructe... !

Eu am fost în Hurghada in aprilie, la alt resort și nu le-am numărat (shame on me!) însă nu cred că erau mai mult de 4-5 feluri de fructe zilnic (feluri pe care le mi roteau)...

Dar crede-mă pe cuvânt, îi spun mereu soțului meu să cumpere mai multe fructe, când merge la prietenul Lidl, dar el tot cu 2 feluri vine acasa!!! ????

nrs †
[12.05.21 19:45:50]

@Mirabela31:

atunci de ce ai scris:

in toate hotelurile turcesti unde am stat seara era popcorn si uneori vata de zahar ambele pe bani, iar tonetele erau puse in zona amfiteatrului in mijlocul drumului astfel incat sa te lovesti de ele

se pare ca ai plecat cu niste asteptari cam mari.

dawnsash
[13.05.21 16:19:58]

@nrs: am avut eu popcorn gratis la Parrotel Beach in Sharm el Sheikh (in 2 seri... la cina)

In ultima seara mi-as mai fi dorit niste popcorn cu bere (in lipsa de alte oferte) dar nu mai aveau la cina asa ca am vorbit cu chelnerul "meu" si cu 3 dolari mi-a adus o sacosa de popcorn... la propriu fierbinti, sarati si buni

Mirabela31AUTOR REVIEW
[14.05.21 12:05:23]

@k-lator: Ok, ai dreptate dar cand mergi intr-o tara calduroasa te astepti la cu totul altceva nu la merele si perele de acasa. De ce in prima zi am gasit pepene galben, kiwi, prune si niste piersici in compot f bune, si dupa nu s-au mai pus?! Pt ca toata lumea doar aia cauta. (in 10 min erau goale platourile, si nu se mai completa).

Noi (si vb in numele a 3 familii) ne-am simtit din punct de vedere culinar cu indulgenta ca la 4 stele.

dawnsash, k-lator, Mirabela31
Alte impresii din această RUBRICĂTitanic Royal Resort: