ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.05.2021
ÎNSCRIS: 09.05.21
MAY-2021
Prieteni
EXCELENT

O vacanță tihnită într-un peisaj foarte aproape de cer

Am căutat cazare la Durău și ne-am oprit la această pensiune datorită celor patru stele, a facilităților de agrement și panoramei din imagini.

Am călătorit din Sibiu, deci un drum de 300 km. Drumul minunat ca peisaje și destul de bun calitativ. Atenție însă la benzinării - între Reghin și localitatea Ceahlău (unde este este pensiunea), am întâlnit una sau două.

Prima impresie a fost: „Bună alegere!” Evident, și din păcate, nu am putut beneficia de piscină, din cauza restricțiilor. Ne-am propus să revenim în vremuri de normalitate.

despre SERVICII

Am citit celelalte review-uri și sunt de acord cu „miresmele” gastronomice din recepție, motiv pentru care nu dau procentaj maxim. În afară de acest aspect, experiența noatră cu personalul și serviciile a fost una foarte bună.

Doamna de la recepție nu servea și la masă și nici nu ne făcea curățenie în cameră, deci probabil s-a schimbat câte ceva (în bine). Extrem de amabili și prompți. De exemplu, am avut o problemă cu clanța de la ușa camerei, am anunțat și în câteva minute a apărut un „meșter” care a rezolvat.

Prosoape schimbate la timp, consumabile la discreție, lenjerie imaculată. Am solicitat un fierbător pentru apă în cameră, care ne-a fost imediat pus la dispoziție pe toată durata șederii (7 nopți). Cărți de împrumutat la discreție în recepție, la fel rachete și mingi de tenis.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Am avut cameră triplă (un pat dublu și unul single) cu vedere la lac. La intrarea în cameră, panorama mi-a tăiat respirația. Peretele dinspre est (spre lac) complet din sticlă și încă două ferestre uriașe spre muntele Ceahlău. A fost un spectacol grandios în fiecare zi (cât timp stăteam în cameră). După această cazare, am un alt termen de comparație pentru view-ul camerei de acum încolo.

Camera foarte generoasă (probabil în jur de 28-30mp), baia puțin cam mică, dar nu ne-a deranjat. M-a deranjat însă starea cabinei de duș, care ar cam trebui schimbată (conform celor 4 stele). Poate și salteaua patului dublu ar merita o schimbare, asta așa, pentru a încânta chiar toate simțurile.

Am fost în perioada 1-8 Mai, deci am avut nevoie de căldură în calorifere, și a fost la discreție (chiar am putut aerisi în voie și la orice oră, fără să simțim că se face frig).

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mâncarea excepțională! Porții de Moldova, adică uriașe.

Raportul preț-calitate foarte bun și destulă varietate încât am mâncat altceva în fiecare zi din cele 7 (câte 2-3 mese/zi). Personal mi-au lipsit pastele, dar să fim rezonabili - Moldova nu prea are treabă cu pastele :)

Există însă două sortimente de pizza delicioasă. Poate cafeaua ar mai merita puțină atenție, dar asta numai pentru că suntem consumatori de cafea de înaltă calitate.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Domeniul pe care este așezată pensiunea este foarte mare, astfel încât ai posibilitatea să stai la distanță bună (în vremuri de pandemie) de ceilalți oaspeți. Cadrul natural este mirific. Magazine sunt cam la 1,5Km, la fel și farmacie. Am făcut patru excursii (cu mașinile personale):

- un „tur” al lacului Bicaz (Waze-ul nu ne-a lăsat să parcurgem drumul între Izvorul Muntelui și Ceahlău pe drumul 155F, așa că ne-am întors tot pe DN 15)

- Tg. Neamț - în care am vizitat mănăstirea Petru Vodă și cetatea Neamțului (foarte frumos recondiționată)

- cascada Duruitoarea - cu traseu de 2 ore din Durău (doar doi dintre noi s-au încumetat :)

- stațiunea Durău - mănăstirea Durău și parcul de distracții, cu atracția principală - săniile pe șină.

Nu am mers pe Cheile Bicazului pentru că le-am mai parcurs, dar merită văzute dacă nu ați fost.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Nu pot face aprecieri despre facilitățile acvatice, având în vedere inutilizarea lor în vreme de pandemie.

Terenul de tenis a fost principala noastră atracție sportivă (deși nimeni nu era vreun Federer sau Halep :) Masa de tenis însă nu se poate folosi pentru un ping-pong serios.

Există două seturi de Darts pe terasă. Nu am avut copii în grup, însă există leagăne, tobogan, și alte câteva echipamente de joacă.

La vreo 200m de pensiune este un foișor cu facilități de grătar și foc de tabără gata pregătit.

Trimis de Cibele in 09.05.21 09:09:11
Validat / Publicat: 09.05.21 10:30:09
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BICAZ & IZVORU MUNTELUI

VIZUALIZĂRI: 1181 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cibele); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Vadere din cameră

[09.05.21 10:28:53]

Foarte bun review de debut, merită remarcat

@ux119533: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

​​

„Numele utilizator” alocat automat de către program (la primul review încărcat) - ux119533 - este, pare-se, confuzant, derutant pentru unii utilizatori. Când ai timp, îl poți schimba într-o formă mai „umană” (de ex „popescu2020”) - folosind butonul schimbă username de aici

[09.05.21 19:44:50]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[16.05.21 21:03:31]

@Cibele: Mulțumiri pentru schimbarea username.

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Ecotur Resort [Ceahlău, NT]: