ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.05.2021
REZONABIL

la PMM* = 82 USD

încărcat de pe telefon!

Per ansamblu, relaxant

Salut, voi încărca mâine poze și un video când ajung acasă, de aici se încarcă greu, dar acasă nu voi mai avea timp să scriu review :) Mersi de intelegere.).

Vacanța a fost cumpărată printr-o agenție de turism care ne oferă sejururile de câțiva ani buni. Mai fusesem la hoteluri din lanțul Sentido și știm că sunt ok. Ne-am informat pe AFA, desigur, am găsit review uri pertinente și de dată recentă.

Drumul a fost cu surprize neplăcute, adică schimbarea orelor de zbor și la dus și la întors, schimbare în rău, așa încât 3 după masa s-a transformat în 20.50 seara la dus, iar 3 p. m. în... 9 dimineața! La hotel am ajuns la ora 03.20, în avion ne-a ținut peste jumătate de oră până au venit "autoritățile medicale", adică un tip care ne întreba "where is the original" referitor la testele pcr printate de pe mail. În aeroport, destul de neclar ce ai de făcut, se stă la diverse cozi pentru viză, care costă 25 de dolari de persoană la un ghișeu oficial, dar pentru 2 euro în plus de persoană, îți aplică ștampila cei de la agenția de turism care te așteaptă cu pancarta firmei. N-am înțeles acest biznis, nu am vrut să le dăm 2 euro de persoană, așa că am stat la coada oficială.

Nu am avut ghid român să ne aștepte, doar egiptenii cu care ne-am înțeles la minim.

Trebuie să completezi în aeroport până stai pe la cozi un card cu informațiile personale și referitoare la sejur, pe lângă acel trip locator form pe care îl primești în avion. Luați-vă pixuri cu dv. Și înarmați-vă cu răbdare...

Iar la întoarcere, e obligatorie înfolierea bagajelor. Fie te descurci singur - am înțeles de ce umblau de la o cameră la alta turiști cu suluri de folie... fie la aeroport, 5 euro sau 5 dolari/bagaj. Sfat: să aveți bani potriviți.

despre SERVICII

Complexul e foarte mare, la cazare ne-a dus cu o mașinuță electrică. Ne-a adus în cameră câte o farfurie cu brânzeturi, salam, alta cu fructe, le-am cerut, doar eram pe drum de 7 ore și evident că în avion, charter Tarom, primești doar un pahar cu apă.

Foarte parcimonioși cu șampoanele în cameră, noi am fost 3 persoane, tot timpul terminam aceste consumabile, dar nu puneau mai mult de două bucăți.

Curățenia așa și așa, cum spunea cineva într-un alt review.

Restaurantele à la carte- la unul singur am reușit să rezervăm la borna de lângă recepție (italian). Pentru egiptean și asiatic, am insistat la recepție și ne-au trimis la acele customer service sau ceva de genul, două domnișoare dintr-o țară slavă, care au rezervat adică ne-au trecut în caiet, urmând ca noi să confirmăm telefonic din cameră, dimineața. Nici aici n-am prea înțeles de ce așa.

Aveți grijă ca la ora 18 sa strângeți lucrurile, atât de la piscină cât și de la mare. În prima seară am am ajuns la ora 18.20 de pe plajă la șezlongul nostru de lângă piscină, surpriză- toate lucrurile dispăruseră, inclusiv geanta cu cheile... am mers în costume de baie la recepție, ne-au dat o cheie să putem intra în cameră să ne schimbăm... apoi ne-am întors să ne recuperăm lucrurile. Au dat niște tefoane de la recepție, ni le-au adus într-un sac, nu erau doar ale noastre, ne întrebau ce conține geanta... cheile nu mai erau în geantă... niște ochelari de snorkeling nu i-am mai recuperat. Personalul părea că se amuză sau că nu înțeleg. Morala: strângeți tot până la ora 18.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Resortul e foarte frumos, clădirea cu recepția somptuoasă, noi îi ziceam Taj Mahal. Așa acum spunea cineva aici, aer condiționat zgomotos dar eficient. Camera mare, baia mare. Internet ok, copilul a putut intra online la ore.

Distanțele nu ni s-au părut chiar așa de mari între hotel și plajă sau restaurant (am fost cazați într-o clădire dinspre restaurant).

Undeva la ultimele corpuri de clădire sunt hamace, inițial am crezut că sunt ale turiștilor, apoi ne-am prins că sunt de la hotel.

Spații largi, grădini, nu e înghesuit... erau ore când eram doar noi într-o anumită parte din uriașa piscină.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mâncarea bună, dar nu am găsit baclavale decât sporadic, nici miere la fagure, nici bucățelele acelea de rahat sau biscuiți la mic dejun... au alte dulciuri, e drept, mai mult foietaje... și foarte bun falafel ul. Cafeaua, sucurile, cocktail urile cu alcool sunt tasteless. Berea și vinul ok.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja și marea frumoase, nisip, nu chiar ca făina. Apa mică, destul de limpede. Este un ponton de unde vezi corali, câțiva corali, și munții la orizont. Nu am găsit șezlonguri la ora 9 în prima zi, dar am înțeles de ce: de la 5 dimineața, lumea e pe plajă. Așa am făcut și noi zilele următoare. La ora 11 se face foarte cald, greu mai reziști... iar la ora 18 salvamarul fluieră să iasă lumea din apă (oricum se face noapte la 18.30).

Veți putea merge și pe plaja de la hotelul vecin, unde e un golf și apă mai mică.

Crema de protecție solară e ok dacă are factor 50 -cu 30 ne-am ars (în prima săptămână din mai).

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Animatorii propun tot felul de activități, sunt foarte buni, dar tot ei fac și partea de entertainment seara, atât cât se poate. Mai era muzică live, discoteca pentru copii. Nu sunt trupe profesioniste cu spectacole tematice.

La hotelul alăturat, unde ai acces, sunt toboganele și centrul spa. Ceva magazine în resort, dar e mall ul cam la 800 m, traversezi soseaua, mergi prin deșert până la acel Senzo Mall, de unde se poate cumpăra doar cu lire egiptene sau card. Este si o parte de souk, slăbuț, acolo iau euro și dolari.

Trimis de Eric s mom in 07.05.21 16:49:29
Validat / Publicat: 07.05.21 17:24:06
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 2955 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Eric s mom); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 "Taj Mahal", clădirea cu recepția și restaurantul principal
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 82.45 USD pe cameră

CIOMBE [08.05.21 19:08:14] »

Buna ziua,

Spuneti-mi va rog cum s-a rezolvat cu testele tiparite de pe e-mail. Avem rezervare peste cateva zile pentru Hurghada, iar in Brasov rezultatul testului PCR se trimite doar pe e-mail, cu parafa medicului (fara alta stampila), noi fiind programati la maternitete unde se fac si testele pentru DSP. ​

Credeti ca putem avea probleme?

Multumesc

Va doresc cat mai multe vacante de vis​​​

Eric s momscris / TELEFON [08.05.21 19:29:19] »

@CIOMBE:  Nu veți avea probleme cu testele printate, dar vă poate întreba ca pe noi unde e originalul și le spuneți că e în mail sau pe site-ul laboratorului. Nu se vor apuca să caute prin emailuri, asta e sigur, că n au timp... în grupul nostru am avut două tipuri de teste, de la laborator privat și de la DSP. S-

au legat de cel de la DSP, probabil pt că e foarte simplu dpdv grafic, față de cele de la privat

webmasterX [08.05.21 20:03:19] »

@Eric s mom:  Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

Mulțumiri deasemenea și pentru video -- chiar dacă algoritmii youtube, au decis, din motive cu totul necunoscute, că video respectiv „este  restricționat în funcție de vârstă” și că poate fi vizionat doar pe youtube (această restricționare am observat că apare în cazul unor cadre cu nuditate, dar aici nu este cazul!)

Eric s momscris / TELEFON [08.05.21 20:23:24] »

@webmasterX:  Am observat... nu-mi bat capul să înțeleg, că nu găsesc nicio logică... însă oricum pozele și filmulețul sunt făcute de noi.

CIOMBE, Eric s mom
    Alte impresii din această RUBRICĂSentido Mamlouk Palace (ex Sunrise) Hotel: