ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.05.2021
APR-2021
Cuplu
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Vacanța completa - șoc, uimire, relaxare, lux, informații noi, distracție

Am ajuns in Hurghada in data de 25Aprilie după aproximativ 3h40 de zbor cu Tarom din Iași, excursia fiind achiziționata prin [... ] - aprox 1200€ Pt 2 persoane.

La aeroport ne-au așteptat agențiile și ne-au redirecționat in autocare pentru a ajunge la hotel (atenție la cei care ajuta cu bagajele și care striga ca sunt de la agenții. Nu sunt, vor doar bacșis).

Resortul Jaz Aquamarine a fost superb, multe piscine, tobogane, mancare și băutura, camere frumoase, programe artistice, activități diverse, etc. Cateva zile a fost foarte liber, după care s-a mai aglomerat dar tot iti puteai face spațiul tau. Când ajungi la check in, poți pune 10euro in pașaport și vei primi o camera cu vedere la piscina principala. ???? Și băiatului care face curat in camere, dacă ii lași câte un bacșis, vei avea parte de curățenie luna, apa in camera și fel de fel de “jucării” făcute din prosoape.

Primele doua zile le-am lăsat pentru relaxare, balaceala, plaja, restaurante, plimbare in mare (apa fiind extrem de mică cu flux/ reflux), in general am cercetat zona.

Încă din tara l-am contactat pe Amir Gemy pentru excursii și ne-a oferit prețuri aproape la jumate fata de Agenția din România. Am fost puțin temători pentru ca ne-am întâlnit cu el in fata resortului, i-am dat banii pentru cele 3 excursii achiziționate sj in schimb am primit 3 chitanțe fără nicio valoare dar s-a dovedit a fi foarte serios.

A treia zi am plecat la ora 5am către Luxor (55€) (cereți cu o zi înainte de la Recepție sa va pregătească micul dejun și dimineața veți primi un pachețel de la hotel Și va va fi de folos). La Luxor am avut un ghid care vorbea românește și era foarte amuzant, spunându-ne fel de fel de povesti despre viețile actuale ale egiptenilor dar bineînțeles ne povestea și despre obiectivele turistice. Autocarul era decent, cu aer condiționat, am primit și apa de la Agentie, a fost ok.

Va recomand sa nu cumpărați nimic de la fabricile unde va duc agențiile, prețurile sunt de 10ori Mai mari decât la cei de pe strada sau mai ales din aeroport (am dat pe 2statuiete mici 15euro și din aeroport le luam cu 1,2euro) - cu papirusul este la fel.

Recomand sa acceptați și excursia pe Nil la Insula Banana, a fost foarte relaxanta (10euro). La mijlocul zilei, agenția ne-a dus la restaurant pentru prânz, acesta fiind inclus in costul biletului. Am mers la 3,4 obiective (a fost groaznic de cald) și la 9:30am ajuns la hotel. A fost obositor, foarte cald (imbracati-va comod) dar ff interesant, de neratat.

De reținut: toți cei care vând pe strada sunt îngrozitor de insistenți, dacă vreti sa cumpărați, negociați mult dar nu dați banii din mana, nu mai primiți restul. Sau mai bine, nu cumpărați pentru ca in aeroport sunt muuult mai ieftine.

A patra zi am stat in resort iar in a 5-a zi la ora 1am am plecat către Cairo (55€/pers), un oraș al contrastelor și foarte socant cultural. Am ajuns la 8 in Cairo, am avut ghidul din Cairo și pe motiv ca am ajuns prea devreme pentru muzeu, am mai dat 10euro/persoana Pt a merge in vechiul Oraș și la biserica creștina - n-a fost cine știe ce dar nu prea am avut de ales.

Muzeul a fost interesant pentru ca ghidul ne-a povestit foarte multe lucruri, apoi am mers pentru o excursie pe NiL de 30min (5euro) pe care am refuzat-o pentru ca fusesem pe Nil in Luxor după care am mers la restaurant lângă piramide. Când am ajuns la piramide am dat peste alți negustori, de aceasta data cu cămile, foarte insistenți. Nu cumpărați excursia cu cămila de la ghid (10euro), puteți negocia cu cei de acolo și la 5€ pentru o cămila.

Când am plecat de la piramide, ne-au dus la fabrica de parfum și papirus unde a fost aceeași poveste, povesti multe și prețuri exagerate. Combinații cu ghidul, recomand sa nu va lăsați pacăliți de povesti. Am plecat la 5pm și am ajuns la 11pm la resort. App. La Cairo am avut un băiat cu noi cu arma iar controalele in Egipt sunt foarte multe și usor înfricoșătoare dar te simți in siguranța. Excursia in Cairo- se merita dacă nu ai Mai fost, chiar dacă a fost foarte obositoare dar a doua oară nu m-as mai duce. Neaparat este de mers dacă ajungi in Egipt pentru prima oară.

A șasea zi am stat in resort iar a șaptea zi la 8:30 am plecat spre Orange Bay. A fost minunata aceasta excursie, apa superba, insula de vis, totul minunat. Am avut inclus in costul biletului (25€/persoana) 1 plimbare cu banana, 1 cu salteaua dar și 2 ședințe de snorkelling + prânz pe barca. De neratat aceasta excursie, este de vis... am văzut și 3 delfini in mare????. La 4:30 ne-am întors in resort. Nu recomand sa cumpărați foto-video de pe vapor (ne-a cerut 40€, am dat 15€la final) calitatea foto și mai ales video este groaznica. Am primit câteva poze cu noi, restul cu alți oameni. :))

A șaptea zi a fost de pregătire pentru plecare, am făcut check Out la 12, am lăsat bagajele la usa iar la 5pm am plecat, asta după ce am avut prânzul.

Câteva sfaturi:

1. nu cumpărați nimic din fabricile vizitate, sunt suveniruri mult mai ieftine la negustori (nu mi-a plăcut sa cumpăr de la ei, sunt prea agresivi), la magazinul din resort sau din afara resortului (aveam câteva magazine exact lângă resort la 2min- nu am riscat sa ne depărtăm prea mult de resort) sau cele mai ieftine le-am găsit la aeroport.

2. Sa aveți dolari schimbați pentru bacșis sau scoateți din bancomatul de la resort lire egiptene din revolut (conversia a fost buna). Toată lumea așteaptă sa le dai bani.

3. Luați legătura cu Amir Gemy. A fost foarte prompt, mi-a oferit siguranța, încredere și a avut prețuri foarte bune.

4. Neaparat sa aveți asigurare.

5. Recomand resortul, este minunat și imens. 18 piscine suna bine + marea????

In concluzie, se merita 100% aceasta experiența: relaxare in resort - uiti de toate grijile, șoc cultural, istorie, peisaje superbe, adrenalina, bucurie... minunat.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Petreceri in fiecare seara, muzica live, petreceri pe plaja, show cu foc, petreceri pentru copii... etc

Trimis de Alina07 in 06.05.21 22:35:47
Validat / Publicat: 07.05.21 08:52:39
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 1332 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina07); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [07.05.21 08:51:49] »

@Alina07: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Alina07
Alte impresii din această RUBRICĂOpționale cu plecare din regiunea Hurghada: