ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2010
ÎNSCRIS: 25.04.10
JUN-2010

ARTICOL ARHIVAT

Un resort frumos si primitor

Ne-a placut foarte mult la Porto Galini.

Suntem destul de pretentiosi in ceea ce priveste locul unde ne cazam si confortul pe care il ofera. Porto Galini ne-a oferit tot confortul.

Am fost foarte multumiti ca am ales aceasta locatie desi am inceput cu stangul sejurul la acest hotel si in Lefkada din cauza ca am incercat sa gasim resortul cu ajutorul coordonatelor postate pe site-ul pe care am facut rezervarea si am fost nevoiti sa ne intoarcem pana in Lefkada (orasul de resedinta al insulei) caci ni s-a parut ca ar fi putut sa fie acolo hotelul. Noi ajunsesem deja in Nikiana si am facut cale intoarsa in Lefkada, unde ne-am gandit in sfarsit sa sunam la hotel sa intrebam si sa aflam ca era bine unde ajunsesem prima data.

Hotelul este de fapt dupa Nikiana (unul din satele pitoresti ale insulei) la cateva sute de metri de la iesirea din localitate fiind un indicator pe stanga si imediat poarta de intrare in curtea resortului.

Ce mi s-a parut interesant era ca puteai sa mergi cu masina pana la usa propriei camere (noi am fost cu autoturismul personal in vacanta), lucru care conteaza enorm daca ai bagaje mari si grele. Majoritatea camerelor ofereau aceasta facilitate.

De fapt, resortul consta intr-o multime de case pe maxim doua nivele, fiecare cu gazon sau o mica gradinita in fata. Un drum serpuia printre aceste case, oferindu-ti posibilitatea sa mergi cu masina pana foarte aproape.

Camera este imensa cu un pat imens; noi am avut de fapt doua paturi unite deja, ca si cum ar fi fost un twin, dar nu am fost deranjati de acest aspect. Totul era foarte curat in camera si in baie. Baia imensa si ea, avea o cabina de dus plus o cada, lucru de care am fost extrem de incantata. Nu am mai fost in nici un hotel care sa aiba asa ceva. Acum imi doresc si acasa o astfel de baie.

Din camera ieseai pe o terasa de unde se vedea marea.

La restaurantul hotelului se ajungea coborand spre mare. Resortul este pe un teren terasat si erau construite scari pentru coborare/urcare spre alte nivele ale resortului, desi poti sa nu folosesti scarile, drumul fiind insa putin mai lung.

Personalul hotelului (in principiu cei de la restaurante si de la barul "de pe plaja") este foarte amabil. Nu am nimic sa le reprosez. In general oamenii in Grecia mi s-au parut foarte ospitalieri.

Plaja hotelului este destul de generoasa, desi ingusta, este totusi lunga. Exista si un ponton unde sunt barcute, ceea ce ii da un aer mai pitoresc.

Plaja este cu pietris. In mare nu poti intra fara incaltari corespunzatoare. Ma rog, noi nu am putut intra dar erau persoane care nu pareau sa fie deranjate de pietris. In orice caz, cam toate plajele in Lefkada sunt cu pietris, fie el si fin.

La plaja hotelului am stat doar in prima dupa-amiaza, cum am sosit in Lefkada. In rest am mers in fiecare zi la alta plaja, caci de aceea venisem in Lefkada - sa o vizitam pe toata.

Resortul are oricum si piscine - doua destul de mari. La piscine nu era deloc aglomerat.

Marea pe partea estica a Lefkadei, unde se afla si Porto Galini Resort, nu are acelasi farmec ca in vestul insulei, in sensul ca nu este culoarea aceea de poveste (turcoaz cu albastru) si totusi este limpede si curata.

Atasez poze pentru mai multa relevanta.

La punctul D (Plaja si marea) am pus grad de satisfactie 100% pentru ca nu vreau sa influentez nota finala data hotelului. Daca nu compari cu cele mai frumoase plaje din Lefkada, locul era chiar frumos. Oricum era frumos amenajat, deci reprezentantii hotelului au facut tot ce le statea in putinta.

Trimis de miha_t in 02.07.10 23:28:57

VIZUALIZĂRI: 4712 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (miha_t); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Usa da direct afara. La un metru de usa e masina :)

georgiana
    [03.07.10 00:32:39]

Nici eu nu am auzit de Porto Galini si mi-am petrecut o vacanta frumoasa si lunga anul trecut in aceasta insula. Si... as mai repata-o!

Astept pozele si pana atunci, un vot pentru tine, care ne-ai luminat cu... Porto Galini!

Asteptam si alte impreii despre insula in alt review, cand mai ai timp, daca vrei!

[03.07.10 08:48:22]

Multumesc pentru vot.

Am sa scriu un review si despre insula Lefkada curand.

Am atasat si pozele

[03.07.10 09:11:45]

Am uitat sa precizez ca pretul sejurului a inclus si micul dejun care era destul de bogat, cel putin pentru gusturile noastre. Eu am avut tot ce imi trebuia pentru micul dejun (ceaiuri, cafea, suc natural de portocale, mezeluri, branzeturi, placintele fff bune cu branza, friganele, gemuri, oua in diferite forme de preparare, fructe, etc).

[22.08.11 00:33:01]

Acest hotel si mie mi s-a parut deosebit, pe siteuri. Pretul este cam 115 EURO/noapte (in luna septembrie) camera si include mcul dejun.

Din cate am observat hotelul nu are plaja, decat un ponton, insa are o vedere panoramica.

Spuneti-mi, va rog, cum este Lefkada, cum sunt plajele? Am inteles ca sunt plaje frumoase, dar cam greu accesibile.

Eu am mai fot in Grecia, cu avionul in Rodos, Santorini, Zakynthos si Corfu. Cum este drumul pana in Lefkada? Ce recomandati ca si activitati pe insula? Multumesc.

[22.08.11 08:11:35]

Hotelul are plaja care se intinde pe cel putin 20 de metri. Nu e foarte lata - cca 4-5 metri. Are si ponton si am impresia ca se pot inchiria si barci de acolo. Are de asemenea 2 piscine destul de mari. Plaja insa e cu pietris. Ai nevoie de incaltari speciale in principiu, dar daca nu ai talpile f sensibile, se poate foarte bine intra in apa si fara incaltari.

Plajele din Lefkada nu sunt mai putin accesibile decat in alte locuri. Sunt plaje cum e Egremni sau Porto Katsiki la care ajungi mergand de la soseaua principala pe o portiune de drum gen forestier, apoi trebuie sa cobori cu piciorul cateva zeci sau sute de trepte pana la plaja. Dar cand ajungi la plajele respective iti dai seama ca merita sa faci drumul. Ideea e ca plajele respective au fost create de natura chiar la baza muntelui si de aceea este acea diferenta mare de nivel intre sosea si mare. Sunt insa si plaje la care se ajunge foarte usor cu masina, fara nici un alt efort. Trebuie sa citesti review-urile despre Lefkada si plajele sale. Sunt destule informatii aici pe site.

[24.08.11 13:57:40]

Ma interesa si pe mine acest hotel.

Serviciile sunt bune? Micul dejun? Sunt restaurante prin zona?

Eu am gasit o oferta in Septembrie cu 115 Euro/noapte.

Cam ce este de facut prin Lefkada in afara de plaja? Am inteles ca mare lucru nu prea este de vizitat pe acolo.

Eu ma gandeam sa merg in Lefkada ptr ca nu am voie sa merg cu avionul din cauza unor probl de sanatate.

Drumurile cum sunt pe acolo?

Insula este linistita sau este galagioasa? Voi ce traseu ati ales Bucuresti-Lefkada, l-ati parcurs intr-o zi?

[25.08.11 18:04:01]

Cum este zona NIKIANA unde se afla hotelul?

este foarte aglomerata?

[25.08.11 23:13:50]

Hotelul este putin izolat. Adica am mai vazut case in zona. Trebuie sa te deplasezi cu masina daca vrei sa ajungi la taverne si magazine de suveniruri de exemplu. Pana in Nidri unde poti sa gasesti toate astea nu e mult de mers, in principiu cu masina. La hotel oricum se mananca foarte bine dar daca mergi in Lefkada musai sa mergi si in alte zone decat cea in care te cazezi, altfel nu are nici un farmec.

[26.08.11 11:12:56]

Spre Lefkada am ajuns pe traseul clasic spre Salonic. Ne-am oprit in Salonic 2 nopti pentru ca voiam sa vizitam si acest oras. Apoi am mers spre Lefkada pe cel mai scurt drum ales de gps (Salonic- Ioannina - Lefkada). La intoarcere am luat-o spre Olimp.

Ce e de facut in Lefkada? Depinde ce cauti. Daca esti iubitor de natura, de peisaje frumoase, ai ce sa vezi si ce sa faci. Noi am stat 4 zile si nu ne-a ajuns timpul sa vedem toate plajele. Plajele in sine sunt un spectacol si drumul pana la ele o aventura frumoasa.

Poti sa faci croaziera de o zi cu vaporul din Nidri. Costa in jur de 30 eur/pers si te duce la alte insule din jurul Lefkadei. In afara de faptul ca iti deschide apetitul de vacanta si pentru celelalte insule, vezi niste porturi pitoresti, faci baie in mare la diferite plaje.

Eu zic ca ai ce face in Lefkada. Acum depinde de afinitatile fiecaruia pentru diverse tipuri de distractie.

[28.08.11 10:26:41]

ok, mersi ptr informatii. este f. interesanta decrierea ta si hotelul pare bun, o sa ma gandesc.

singura problema este drumul pana in grecia cu masina. am mers numai cu avionul pana acum si mi se pare cam departe.

georgiana
    [28.08.11 10:43:33]

Poti merge cu avionul pana la Preveza, iar de acolo in cateva minute esti pe insula, daca vei inchiria masina.

[29.08.11 17:14:06]

Tocmai am rezervat la acest hotel o camera superior. Sper sa fie ok. Ce ma sperie este insa drumul cu masina pana acolo. Mi se pare ca este foarte lung. Eu am mers numai cu avionul pana acum la distante asa de mari.

Cu masina nu am fost, doar cu avionul.

Sunt cam ingrozita putin de drum ca ma gandesc ca imi ia prea mult, mai ales ca din cate am vazut in Bulgaria nu prea sunt autostrazi iar politistii cam pandesc masinile romanesti prin spatele tufisurilor.

Cu avionul in Lefkada costa in jur de 1000 euro, deci cu banii astia mergi cu avionul in Thailanda!!!

Oricum, nici hotelul nu este unul ieftin, sper sa fie bine.

Georgiana tu ai facut drumul intr-o zi?

Cum este drumul prin Bulgaria??

[29.08.11 22:44:22]

eu te-as sfatui sa faci drumul in doua parti. E foarte obositor sa te duci direct. Noi tocmai ne-am intors din Grecia (Halkidiki). Si anul trecut si anul acesta am facut la dus 8 ore pana in Salonic, in conditiile in care restrictiile de viteza pentru sotul meu nu reprezinta o chestiune de care sa tina cont. Cand ne-am intors, am facut 13 ore in conditiile in care am stat 3 ore pe sosea pur si simplu in Bulgaria pentru ca se lucra la un pod si alte 2 ore am stat sa facem o pana si apoi sa cumparam 2 cauciucuri noi si sa le montam din cauza ca roata de rezerva era groaznica. Si am ajuns fff obositi cu toate ca de condus tot vreo 8-9 ore s-a condus efectiv. Poti sa te opresti in Sofia pentru o noapte. Iar daca ai rezervat deja pentru tot concediul, macar ca pleci seara spre Sofia unde te si opresti sa dormi la un hotel si apoi a doua zi pleci spre Lefkada si tot e ceva.

Alb, georgiana, miha_t
    Alte impresii din această RUBRICĂPorto Galini Seaside Resort & Spa: