ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.04.2021
Familie
2 AD. + 2 COPII -- v: 16 si 9
BUN

Inspiratie pentru Egipt

Am ales acest hotel inainte cu 14 zile de plecare, am decis rapid ca vrem sa plecam, si am ales dintr-un grup de 6 oferte (4 la 4 stele si 2 la 5 stele) si pot sa expun ca a fost o alegere inspirata.

Rezervarea din Romania si contactul cu agentia din Egipt a functionat STAS (un acronim vechi, nu prea mai este folosita acum), am plecat cu un charter din Bucuresti (alaturi de alte 2 avioane la acea ora, plus 2 din Cluj si 1 din Timisoara, deci la ora 08.00 plecau spre Hurghada in jur de 1200 oameni la data de 03 aprilie).

Am gasit foarte usor ghidul egiptean, cel mai tanar si frumos (dupa spusele nevestei) si alaturi de alta familie am plecat cu un microbuz spre hotel, noi la Cleopatra ei la alt hotel.

Intrarea in hotel te face sa te simiti in siguranta, se controleaza totul, chiar si cu oglinda sub microbuz, toti respecta oprirea si anunta scopul vizitei. Idem la iesire unde se restituie documentul lasat gaj la intrare, astfel incat la orice transfer te simti in siguranta.

despre SERVICII

Daca hotelul este de 5 stele, familia noastra a notat cu 10 stele toata echipa care este orientata in orice moment sa satisfaca dorintele clientilor.

Am plecat in excursii si am solicitat masa la pachet, totul impecabil, am acordat vestitul bacsis pentru efortul celor care faceau treaba impecabil in camere, la piscina, la bar si chiar daca uneori nu vedeai un zambet pe fata lor, totusi daca scoteai o gluma sau spunei o vorba de multumire mai deosebita vedeai cum apare zambetul (cu totii avem si momente mai dificile, daca reusim sa aducem si noi ca si clienti zambetul pe fata lor cred ca este important).

despre CAMERE & COND. CAZARE

Transferul de la receptie la camera se face cu masina electrica, bagajul este adus de sofer si recompensat aferent.

Camera spatioasa, am fost 4 persoane (2 adulti, 1 adolescent de 16 ani si 1 copil de 9 ani), paturile sunt senzatie, aprovizionarea cu apa zilnic, la solicitarea noastra am primit o tura suplimentara de suc (luand in considerare ca am investit anterior in relatie) vedere spre piscina si spre mare, balcon unde prindeam wi-fi de la receptie si ascultam in fiecare dimineata Matinal Efervescent cu Oana Paraschiv si Mihai Gainusa, le povesteam prin mesaje aventurile zilei anterioare.

Climatizare eficienta, apa calda fara probleme, curatenie zilnica si extra curatenie in urma unei eveniment nefericit unde reactia lui a fost "no problem, leave you problem here, I clean all".

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Nu cred si chiar vreau sa vad vreo reactie negativa la aspectul culinar, daca exista vreo recenzie negativa la acest aspect chiar vreau sa aflu ce nu a fost pe gustul cuiva.

Fara repros, diversitate zilnica dar si intre zile, la capitolul supe sunt conform cu zona in care ne aflam, nu o sa gasesti ciorbe traditionale romanesti ca la mama acasa, dar daca nu mananci supa, cu siguranta antre si felul 2 este suficient alaturi de desertul divers ca mergeam cu mana la ochi sa nu vad.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja privata, extrem de curata, cu protectie de vant in sensul curentului, ponton pentru snorkeling, nisip fin si functie de ora la care te duceai aveai ori flux ori reflux, de aceea in perioada in care noi am fost nu era populata.

Am facut snorkeling de 2 ori, apa rece la intrare dar Ok dupa, un recif in care te minunezi de culori, de diversitatea pestilor, de culoarea apei, de culorile coralilor si nu in ultimul rand de conditiile de pastrare bagaj, prosoape, papuci etc.

S-au gandit la toate, inclusiv la cei care achizitioneaza pachete din hotel au transport cu masina electrica (pontonul are vreo 1-200 m)

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Fiind la inceput de sezon (03 aprilie) animatia era de inceput, cateva persoane la yoga, la dance, dar cele mai mari show-uri le facea un animator la zumba in apa, la piscina incalzita, pe cei care nu faceau corect ii numea "catastrofa". Pe langa miscarea facuta in apa, timp de 30 de minute, ramneai cu o senzatie de bucurie de minim 4 ore, pe care o completai cu bere/cocktail de la pool bar. Ulterior, la masa de seara erai intampinat pe covor rosu de echipa, de-o parte si de alta, te simteai un "star" iar incepand cu ora 20.00 incepea show-ul pt copii, ulterior cel pentru adulti si pana dupa miezul noptii se mai dansa in club (acolo erau si darts, biliard, ping-pong).

Nu erau deschise amfiteatrul si sala de conferinte unde se organizau alte evenimente, probabil in sezon. Am ales un pachet de infrumsetare bazat pe ata de cusut, contra cost undeva la 80 euro 4 persoane (epilare pe fata si sprancene cu ata de cusut si tuns la baieti, iar pentru fete un pachet de exfoliere faciala), de la rezervare am avut inclus un masaj de relaxare de 20 de minute, am fost doar 3 (copilul nu s-a calificat) iar masajul a fost de top, nu am simtit ca sunt "gratis" dar am alocat 5 euro pt fiecare maseur. Exista zona de shopping unde preturile nu sunt extreme fata de alte zone (gen Cairo, unde am vazut preturi similare, depinde ce-ti doresti ca amintiri/suveniruri).

Suplimentar am achizitionat excursia la Cairo cu autocarul (daca eram 2 luam avionul), excursie in desert cu experiente de plimbare cu ATV-ul, buggy, jeep si camila, am facut scuba si plimbare cu submarinul in Hurghada, am renuntat la acvariu si la Luxor, poate data viitoare.

Trimis de gabiwilhelm in 28.04.21 20:38:00
Validat / Publicat: 28.04.21 21:09:05
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 3517 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabiwilhelm); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 piscina incalzita
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 65.00 USD pe cameră

[28.04.21 20:52:00]

Bun review de debut, merită remarcat

@gabiwilhelm: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

-​​

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 02872&hid=18012.

Sau... poate ceva video de pe acolo? Dacă ai filmat pe acolo, ar fi zuper-util — link încărcare video.​​​

webmasterPHONE
    [28.04.21 21:16:50]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

gabiwilhelmAUTOR REVIEW
    [29.04.21 11:54:13]

@webmasterX:  sunt OK coordonatele pe harta, am revenit si cu poze (am 2000 de poze, mi-a fost greu sa aleg). Caut si un filmulet reprezentativ, multumesc de aprecieri, recunosc ca voi mi-ati oferit sprijin de multe ori in alegerea unor locuri/destianatii si acum e randul meu sa revin cu date utile pentru colegi. Succes!

[29.04.21 12:42:04]

elenaadina
    [03.05.21 19:04:20]

Felicitari pentru sejur si pentru articol.

As dori sa intreb daca de pe plaja se poate ajunge prin mare la reciful de corali sau trebuie doar de pe ponton? ​ Multumesc.

gabiwilhelmAUTOR REVIEW
    [05.05.21 11:48:27]

@elenaadina:  Buna, se poate ajunge prin mare dar recomand cu cipici de apa ca sunt unele pietre dar distanta este destul de mare vreo 1-150 m, am mers si prin apa dar senzatia maxima este acolo unde apa este mai mare.

elenaadina, gabiwilhelm
    Alte impresii din această RUBRICĂCleopatra Luxury Resort Makadi Bay (ex Club Aldiana):