ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.04.2021
REZONABIL

Către satisfăcător

O cazare modestă

O cazare modestă

Următoarea noastră cazare a fost în satul Turmi, foarte aproape de următorul trib pe care urma să-l vizităm, tribul Hamer.

Am ajuns seara târziu în Turmi, la Emerald Lodge. Afară era întuneric, iluminat public stradal nu prea există în Etiopia. Ne-am recuperat bagajele de pe mașină și am mers la recepție să ne cazăm.

Am dat de o recepție exotică situată în aer liber. Rapid am primit repartizarea pe camere și cheile aferente, doar că aici se năștea o nouă problemă. Prin resort era întuneric beznă, iar colac peste pupăză căsuțele erau numerotate total alandala. Fără ajutorul celor de la recepție, probabil și acum aș fi căutat camera repartizată. =))

Fiecare cameră era situată într- căsuță tradițională și era răspândită prin imensul complex. Principalul punct de atracție al acestui complex era grădina verde frumos întreținută și amenajată, dar asta urma să vedem abia ziua următoare, pe lumină.

În fine ne-am găsit camera-căsuță repartizată. Deja aveam ceva probleme cu ușa, aceasta nu stătea deloc închisă decât dacă o încuiam cu cheia. Ei bine și încuiată părea că tot deschisă e, băgai două degete între toc și ușă. Colac peste pupăză prin zonă era plin de țânțari, fiind foarte cald afară.

Camera era mare, iar pe jos era gresie. Aveam două paturi gen baldachin destul de inconfortabile acoperite cu nelipsita plasă de țânțari. Evident iar n-am folosit-o, iar țânțarii și-au făcut din nou de cap cu colegul meu de dormitor, care peste tot a stat înfășurat în plasă de țânțari si tot el a fost atacat! =))

Ca și mobilier prin cameră mai aveam doi tabureți de lemn, o băncuță și o masă. Punctul maxim de atracție era un ventilator, care ne-a ajutat cât de cât să dormim în una din cele mai călduroase nopți trăite și simțite în Etiopia.

Baia deasemenea era mare, dar era foarte modest aranjată și dotată. M-am bucurat că avea săpun, dar si apă caldă. Pentru mine era destul dat fiind condițiile date. De internet nu am mai întrebat, netul meu de date mobile mergea bine și eram mulțumit de el. În schimb iar am avut mari probleme cu prizele, care arătau ca după război. Norocul meu a fost un triplu ștecher, căruia i-am găsit poziția corectă și ne-a ajutat să ne încărcăm telefoanele, în același timp în care mergea și ventilatorul.

După ce ne-am făcut frumoși, am ieșit la restaurant pentru cină. Acesta este situat în capatul grădinii într-un spațiu exotic fără pereți. Din nefericire meniul nu era foarte stufos, dar am reușit să ciugulim câte ceva de acolo.

Micul dejun l-am servit tot la restaurant și era inclus în preț. Evident ouăle omletă au făcut furori. Aveau și gem pri miere, dar doar cu unt de arahide, așa că am zis pas. În schimb m-am desfătat cu un suc natural de papaya și cu incredibila cafea etiopiană.

Una peste alta a fost o cazare ok! Modestă, dar nu aveam ceva mari pretenții.

Și totuși si aici am avut un eveneiment neplăcut. Doar eu firește. Dimineață ne-am lăsat bagajele în cameră și am făcut mai multe ture de vizitat. De câte ori mă întorceam în cameră găseam cameristele întinse pe patul meu. Nu aveau nicio treabă cu curățenia. Probabil ma așteptau! =)) Acum nu vreau să dau vina, dar chiar nu știu ce s-a întâmplat, că am rămas fără trusa de igienă. Poate am uitat-o eu, chiar nu știu. Cert e că în afară de parfum, deodorant, pastă și periuță de dinți am rămas și fără o lanternă performantă de care aveam mare nevoie și fără frontală. Să-mi fie învățătura de minte, să mai pun toate ouăle în același coș.

Mi-am dat seama de această pierdere doar în seara următoare, la următoarea pensiune. L-am pus pe ghid să sune la Emerald Lodge să întrebe dacă au găsit ceva. Știam că nu mai pot recupera nimic, dar eram curios ce o să spună. Evident nu au găsit nimic. Asta e. E o vorba acolo, am lăsat pentru comunitate!

despre SERVICII

Persoanalul a fost destul de amabil. Acum nu stiu care a fost treaba cu trusa mea de cosmetice. ÎMi fac mea culpa!

despre CAMERE & COND. CAZARE

Cam asta e nota corectă!

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Cam subtire meniul, dar înțeleg lipsa de clienți. Eram singuri în tot complexul și nu stiu dacă după ce plecam noi, dacă mai venea cineva așa de curând!

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

pensiunea era foarte bine situată în apropierea obiectivelor ce ne interesau!

Trimis de robert in 23.04.21 11:06:17
Validat / Publicat: 23.04.21 11:44:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AFRICA [alte locuri].

VIZUALIZĂRI: 521 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P17 zona arată într-un mare fel

[23.04.21 11:23:25]

rog https://www.youtube.com/watch?v=3LrsQGUFfUM

mersi frumos! ​​

[23.04.21 11:42:53]

Mutat în rubrica "Emerald Resort & Lodge [Turmi], [ALTE ZONE]" (nou-creată pe sait)

​​​

[23.04.21 11:43:29]

[23.04.21 11:46:53]

@webmasterX:  e perfect! Mersi!

diana2015PHONE
[23.04.21 12:02:05]

@robert:  ha, foarte fain acolo, mie mi se pare chiar ok și asta pentru a intra în spiritul acelor locuri.

Îmi place mult cum arată , cu stuf pe post de acoperiș

Referitor la pierderea borsetei cu cosmetice chiar este o pierdere , măcar ai avut de unde să-ți cumperi strictul necesar (periuța de dinti si deo)?

Felicitari, votat cu drag și aștept continuarea

[23.04.21 12:11:48]

@diana2015:  dada este foarte exotic totul! Și mie îmi plac căsuțele cu acoperiș cu stuff, ca la noi în deltă.

Evident că imediat nu am avut de unde să-mi cumpăr strictul necesar, dar în momentul când m-am întors în capitală, asta a fost primul lucru pe care l-am făcut.

Mai greu cu lanterna, dar m-a ajutat aici un amic și a fost ok!

Mulțumesc ​frumos pentru vizita si pentru comentariu! ​​

webmasterPHONE
[23.04.21 12:13:13]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[23.04.21 15:14:35]

@webmaster:  mersi frumos!

crismisPHONE
[23.04.21 19:24:17]

Citesc foiletonul tău cu Etiopia, se cheamă că trăiesc în prezent... Acum 2 zile a murit diriginta noastră din liceu și s-a reactivat grupul de WhatsApp cu colegii, ocazie cu care am plonjat din nou în trecut... Nu pot să nu pun cap la cap lucrurile, să nu fac comparații. Uite, Etiopia! Nu-mi doresc (cel puțin deocamdată) să ajung acolo, dar dacă mi-aș dori, aș putea. (Citesc ce povestești tu și e ca și cum aș fi fost și eu, dar asta-i altă discuție! ????) Îmi doresc însă să merg în multe alte locuri și chiar merg. Acum 30 de ani nici de visat nu putea fi vorba! Și nu pot să nu mă întreb, retoric, încă o dată: Îți dai seama ce norocoasă ești?!!!

[23.04.21 20:21:04]

@crismis:  ai mare dreptate! Mulțumesc mult că mă urmărești.   O să fie din ce in ce mai interesant. Spun asta pentru că observ că incet, incet scade interesul. Stiu că multă lume nici măcar nu visează la asa ceva.

crismisPHONE
[23.04.21 20:25:48]

@robert:  Scade interesul pe multe subiecte, nu doar turistice... Oamenii sunt obosiți, blazați, chiar depresivi pe alocuri... Să sperăm că vom trece cu bine aceste timpuri tulburi. Și încă o dată: suntem foarte, foarte, foarte norocoși!

[23.04.21 20:58:55]

@crismis:  chiar ai mare dreptate! Suntem norocoși!

krisstinnaPHONE
[24.04.21 06:17:23]

@robert:  Mi-am cumpărat cafea din Etiopia, știam că e super de când am cumpărat din Belgrad. Acum savurez licoarea minunată, are un gust desăvârșit.  Ce puteau face oamenii ăia cu periuța și pasta de dinti? Nu de alta, dar nu cred să aibă prea mulți dinti in gură​​

​​Acum am un pic de răgaz sa îți scriu câteva vorbe, sunt foarte aglomerata in perioada asta, in afara de munca nu știu altceva​​

​​In plus, sunt obosita, plictisita și sătulă de monotonie, asta că tot pomeneai de "interesul oamenilor"​​

Eu nu am ieșit din țara din 2019 iar anul trecut am avut un fabulos concediu de 15 zile tot anul, zile petrecute prin țara noastră dragă.  Nu tu petreceri, prieteni, ieșiri, vacanțe, doar munca, spitale, doctori, medicamente și fuga de oameni.

Crezi că-i ușor? Am zile proaste, bunicele și zile îngrozitoare. Uneori nici să citesc nu pot, asta mă doare cel mai tare, e o activitate care-mi place maxim. ​​

De scris poezioare nu mi-a mai ars, parcă s-a virusat și inspirația. ​​

​​Nu am avut putere să scriu nici despre ultimul restaurat la care m-a scos domnul soț, e a doua primăvară tristă din viața mea, a doua confiscata de virusul ăsta. ​​

Încercam să rezistam psihic, așteptam vara, toamna, iarna și iar primăvara, poate vom scăpa la anul de războiul ăsta îngrozitor. ​​

Așa că, ești un fericit, ai călătorit și ai ce povesti, noi doar citim și ne minunăm, uneori fără a avea timp sau inspirație de a scrie un ecou. ​​

Am văzut filmulețul, iar m-am întrebat ce foloseau femeile in perioada aia, sunt tare curioasă ​​

​​Mâncarica ta arată îngrozitor, bine că nu te-ai îmbolnăvit! ​​

​​

[24.04.21 08:42:44]

@krisstinna:  știu ce zici și eu am avut un an tare greu, cu boli, probleme de tot felul plus că si io am avut mai bine de un an, de când nu am ieșit din țară și mă stii cât de des plecam.

Este o perioadă grea și încă mai durează pentru toată lumea. De asta m-am și hotărât să plec! Cu orice risc trebuia să ies din starea asta de amorțeală.

Acum ce să zic? Bine ca suntem sănătoși și hai să încercăm să ne vedem de viață, în orice alte condiții și încercări ne va da aceasta!

Mulțumesc mult că mă urmărești. Aceste ecouri îmi dau puterea să continui să scriu. De multe ori mă întreb ce rost are, doar 20 -30 de persoane mă urmăresc în mod constant! ?

krisstinnaPHONE
[24.04.21 09:15:56]

@robert:  Nu te lua după voturi, nici după vizualizări. Contează că ne povestești despre experiența ta, despre viața celor mai puțin norocoși. ​​

Sunt putini cei care doresc o asemenea vacanță, mai ales in vremurile astea nesigure. Dacă poți ajuta/încuraja un singur om să ajungă acolo, scrierile tale, efortul tău nu a/au fost in zadar.

Sunt destinații neinteresante pentru mulți turiști. Marea majoritate sunt înnebuniți după Turcia, Grecia, Bulgaria, după leneveala la soare și răsfăț culinar. De-aia sunt mai citite articolele despre anumite destinații.

Apoi, contează mult și câți urmăritori au acei useri, interesul turiștilor e mare când vorbim despre exact ceea ce nu îți place tie: marea

Contează și cât de mulți “prieteni” ți-ai făcut atunci când ai răspuns la “ce-mi recomandați” , când și dacă ai ajutat lumea cu sfaturi de vacanță răspunzând la solicitări.

Eu cred că vă număr pe degetele de la o mână pe cei care iubiți aventura și destinatiile...” negre” .

Știi ca eu nu citisem/votasem aproape nimic despre Croatia, Muntenegru, Serbia, Malta, destinații in care nu fusesem? Când am fost interesată, le-am luat pe toate la “puricat” , indiferent de vechimea lor, toate mi-au fost utile, le-am multumit in gând tuturor celor care și-au scris impresiile de vacanță pe AFA.

Ce faci cu voturile? Îți schimbă viața? Nu!

Cei care te cunosc și te apreciază te vor urmari, nu contează numărul lor, ei te susțin.

Apoi, sa nu uiți că-s și oameni care nu au cont pe AFA, ei cauta info despre ceea ce îi interesează, le poți fi și lor de ajutor.

Mie îmi place sa ajut fără sa primesc ceva in schimb. Plăcerea e maximă, e mult mai dulce

Așa că, nu te mai alinta și pune mâna de scrie poveștile tale, că doar nu speli geamuri, perdele și pereți, nu ai altă treabă

Și, o glumă draguță (de la prietena mea @Alina53):

[24.04.21 09:31:31]

@krisstinna:  “Să nu faci rău, că răul se întoarce la tine. Să faci bine, că ăla nu se întoarce niciodată”   - mi-a plăcut maxim asta. Să știi că dacă te gândești bine are un sâmbure de adevăr.

Stiu foarte bine mulți citesc si votează doar locuri unde ajung si ei, în special Grecia, Turcia, Bulgaria și mai noi Egipt.

Evident că nu am ce face cu voturile, dar e un semn că ești citit și poate și apreciat. De altfel asta este marea diferență într AFA și un blog personal.

Să știi că la recomandari stau bine, am ajutat de câte ori a fost cazul. La votat stau mai prost. Am perioade când nu intru si nu citesc nimic. De altfel am useri și destinații preferate. Destinatii în special noi, în care nu am mai fost, astea îmi place să le citesc!

Ai dreptate dacă ajuți cel puțin un om înseamnă că ți-ai atins scopul! Doar să=l ajut!

P.S. Iubesc marea, dar nu-mi place leneveala!​​

Nasshu
[25.04.21 20:13:24]

@robert

Spun asta pentru că observ că incet, incet scade interesul.

Eu unul mai ma uit si prin destinatii din astea, fara a ma abona la niciun user/destintie, e drept uneori uit sa apas si vot pentru ca de cele mai multe ori intervine ceva si uit! Noroc ca nu intervine des cite ceva!

Dar... de cand ai inceput urmaresc cu mare atentie, pe linga altele, cand apare poza de final (cea de pe spate) !

[25.04.21 20:33:34]

@Nasshu: ; -) mersi frumos pentru interes si pentru sinceritate!

Mika
[27.04.21 14:48:19]

@robert:  Am citit cu interes si acest nou review despre peripețiile tale prin Etiopia. Chiar așa de solicitat ai fost, să te aștepte cameristele intinse pe pat Păcat de ce ai pierdut/uitat sau... altceva, dar până la urmă sunt lucruri care pot fi inlocuite.   Pe mine m-ar tenta o astfel de experiență, dacă aș putea aș merge prin toate coclaurile.

[27.04.21 18:14:38]

@Mika:  mi s-a părut mie ciudat că stăteau numai pe patul meu, dar eram pe grabă! Csf, ncsf!!!

crismis, diana2015, Mika, robert