ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.03.2021
STATUS: CONSUL
MAR-2021
Cuplu
BUN

Un loc plăcut, lângă casa nemuritorului Zamolxis

Într-una din serile petrecute la Vila Ana (vezi impresii), ne gândeam dacă mai există posibilitatea cazării pentru o noapte în altă zonă, în apropiere de Govora, timp aveam berechet, bani... mai aveam ceva prin portofel, de ce nu? În Baia de Fier am tot stat, dar în Polovragi nu am avut cazare niciodată, pensiunea Casa din Salcâmi fiind în cele din urmă alegerea noastră. Am sunat cu oarecare strângere de inimă, mulți proprietari nu acceptă cazare pentru o noapte în această perioadă, motivând că nu e rentabil să încălzească toată pensiunea doar pentru o cameră, dar la Casa din Salcâmi am găsit înțelegere, nu mai aveau alți turiști dar au acceptat să mergem la ei.

A doua zi, după nelipsita cafeluță, ne-am facut bagajul, și însoțiți de o enervantă ploaie mocănească ne-am îndreptat către Polovragi, cei 45 de kilometri fiind parcurși rapid, în jurul orelor 12.30 deja eram la pensiune, iar ploaia, din fericire, se oprise. Nu a fost o problemă că am ajuns mai devreme, ne-am luat în primire camera și am coborât la restaurant pentru prânz, tocmai ce terminaseră de pregătit mâncarea.

despre SERVICII

La sosirea noastră la pensiune, am fost întâmpinați de soacra proprietarei, aceasta fiind plecată să livreze mâncare în localitate, există și această variantă, în vremurile astea tulburi faci orice ca să supraviețuiești. Comunicarea cu gazdele a fost excelentă, nu i-a deranjat că eram doar noi, ne-au tratat foarte bine, au fost amabili și comunicativi.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Pensiunea Casa din Salcâmi își primește oaspeții în 8 camere duble matrimoniale și o suită, cu o capacitate totală de 20 de locuri. Noi am stat în camera 3, la etajul 1, cu vedere către pădurea de salcâmi, de unde vine și numele pensiunii. Camera este spațioasă, cu pat matrimonial mare, mobilierul este de generație mai veche dar este foarte bine întreținut, are în dotare un șifonier cu multe spații de depozitare, tv lcd cu imagine destul de bună, oglindă și 2 scaune. Baia este suficient de mare și curată. Pe balcon sunt 2 scaune și o măsuță, unde poți savura liniștit o cafea și admira frumoasele peisaje din jur.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

La Casa din Salcâmi se pot lua toate mesele, la prețuri bune, și credeți-mă, se gătește foarte bine. La prânz am mâncat ciorbă rădăuțeană, ostropel de pui cu mămăliguță, și carne de la garniță, cu brânză, ou și mămăliguță. Pentru ostropelul de pui Ninoașca mea zice că e în stare să mai facă un drum până acolo, atât de gustos a fost, cu carne de pui de curte, crescut natural.

Seara am luat piept de pui, bine pregătit, suculent, cu cartofi prăjiți, la desert având tort cu nucă, excelent!

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Pensiunea Casa din Salcâmi este o unitate de cazare renumită în zonă, fiind amplasată în partea dreaptă a drumului care duce către Cheile Oltețului. Se poate ajunge ușor aici, trecându-se de pensiunile Castania și Cheile Oltețului, toate sunt grupate destul de aproape una de cealaltă. Pensiunea dispune de parcare cu maxim 4 locuri, cam strâmtă, dacă sunt 4 mașini și vrei să pleci trebuie să ai ceva abilități în arta condusului. De asemenea, la parter are restaurant, la exterior terasă, iar în spate spațiu de joacă și foișor cu loc de grătar.

În apropiere se poate vizita Mănăstirea Polovragi, sau se pot face plimbări pe Cheile Oltețului și se poate vizita Peștera Polovragi, despre care legenda spune că a fost adăpostul zeului suprem al dacilor, Zamolxis. La numai câțiva kilometri, în Baia de Fier, se poate vizita Peștera Muierilor, turiștii având posibilitatea să meargă și la Rânca pentru practicarea sporturilor de iarnă.

Noi ne-am simțit bine la pensiunea Casa din Salcâmi, o locație plăcută, cu proprietari primitori, zona este frumoasă, sunt multe obiective de vizitat, recomand cu plăcere.

Vacanțe frumoase vă doresc!

Trimis de Safta Radu in 22.03.21 12:20:39
Validat / Publicat: 22.03.21 12:54:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POLOVRAGI / NOVACI.

VIZUALIZĂRI: 1070 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Safta Radu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 Tort cu nucă.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 26.00 EUR pe cameră

micutzuscris / TELEFON [22.03.21 14:22:19] »

Salut. Cunosc foarte bine zona Polovragi și ma bucur ca ati făcut o alegere inspirata pentru un popas în aceste locuri. Si pensiunea arata foarte bine iar despre ce poti face în zona ati spus și dvs în articol. O plimbare prin cheile Oltetului, manastirea Polovragi și parcul cu tematica geto dacica din fata ei nu în ultimul rand pestera cu același nume. Cazare foarte bună, mancare pe masura cazării și o zona de vis. Toate cele bune.

Safta Radu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [22.03.21 14:39:10] »

@micutzu:  Salutare! Și eu cunosc foarte bine zona Polovragi - Baia de Fier, cam de 11 ani tot merg acolo, sunt locuri frumoase, cu multe obiective de vizitat. Am mai scris și prin alte review-uri că 2-3 zile nu sunt de ajuns, pe o rază de 30-40 km. amatorii de drumeții pot vizita mănăstiri renumite, peșteri, chei, Transalpina și altele, timp să fie!   Despre pensiunea Casa din Salcâmi, numai de bine.

Mulțumesc pentru ecou. Numai bine !

doinafil [23.03.21 09:44:23] »

Totul arată foarte bine, atât camera cu mobilierul ei din lemn și „îmbrăcată” în culori calde, odihnitoare, cât și mâncarea preparată acolo!

Mi-a rămas gândul la felia de tort cu nucă, din P18, care - sunt sigură - că a fost „excelent” , după cum spui în articol.

Este bine că oamenii cu pensiuni, ca aceasta, își adaptează serviciile după circumstanțele timpurilor pe care le trăim: nu-și mai așteaptă clienții „la ușă” , se deplasează ei la clienți cu mâncarea gătită în pensiune! Sigur că pentru ei este un efort mai mare, daaaaaar, cine nu se pliază pe cerințele momentului, nu supraviețuiește, nu-i așa?!

Felicitări pentru alegerea făcută și pentru informațiile primite!

Safta Radu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [23.03.21 10:20:23] »

@doinafil:     Felia de tort cu nucă a fost a soției, eu nu am acces la dulciuri din cauza glicemiei mari, dacă ea mi-a spus că a fost excelent o cred, oricum nu am altă opțiune...

Vremurile în care trăim ne obligă uneori să facem schimbări din mers, să ne adaptăm cerințelor, cum e și cazul pensiunilor și restaurantelor, pentru a ține afacerea pe linia de plutire livrezi și mâncare la domiciliu.

Mulțumesc pentru ecou și pentru vot. ​​

mprofeanu [23.03.21 10:53:13] »

@Safta Radu:  O cazare foarte bună la un preț decent! Arată bine totul... la interior dar și la exterior, despre cadru natural ce să mai spun, te deconectezi total...

Mâncare bună, ciorba rădăuțeană îmi trezește amintiri de acum doi ani când am fost iar în nordul Moldovei, ce vremuri!!!

Safta Radu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [23.03.21 12:37:33] »

@mprofeanu:  Așa este, cazare foarte bună la preț rezonabil, și nu mă refer numai la pensiunea Casa din Salcâmi.   În ultimii ani, în zona Baia de Fier-Polovragi au fost deschise pensiuni cu condiții de cazare foarte bune, iar cele mai vechi, pentru a putea ține pasul cu cele noi, au fost nevoite să se adapteze și ele, prin renovări atât la interior cât și la exterior, cel mai bun exemplu pe care pot să-l dau fiind pensiunea Tobo, renumită pentru condițiile de cazare și masă oferite.

Revenind la Casa din Salcâmi, unul din factorii care ne-au convins să venim aici a fost mâncarea, pe orice sait sunt apreciați pentru calitatea preparatelor pe care le servesc turiștilor.

Mulțumesc pentru ecou și pentru vot.

Zoazore [24.03.21 14:55:30] »

@Safta Radu:  Si fuserati si-n salcam! E tare frumos in salcami acolo! Eu as mai veni sa stau mai mult! Da' stiu ca esti plin de surprize!

Peisajele sunt fabuloase, iar camera cu vedere la padure... de vis frumos.

Portiile par destul de mari si cred ca si gustoase​. Daca Nina ar fi in stare sa mai mearga pana acolo pentru ostropel, asta spune multe. Despre tort... mai bine ma abtin, ca nu-i frumos sa inund tastatura.

Parcul tematic l-ati vizitat? ​​

Safta Radu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [24.03.21 15:44:42] »

@Zoazore:      Fuserăm și-n salcâm, Zozo! Cum să nu fie frumos la poalele muntelui?   Polovragiul e o zonă aparte, un loc cu multă energie pozitivă, cel puțin așa spun specialiștii.

Despre mâncare nu am decât cuvinte de laudă, cum să nu fie bun ostropelul cu pui de țară, carne curată de ți se topește-n gură! De tort ce să zic, era făcut în casă, ce nu e bun cu nucă?   ​Treaba ta, dacă inunzi tastatura, vei fi obligată să cumperi alta.

Mulțumesc pentru ecou și pentru vot. ​

doinafil, micutzu, mprofeanu, Safta Radu, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Casa din Salcâmi [Polovragi]: