ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.03.2021
Familie
EXCELENT

Matei Takeaway - Mâncare și servicii de nota 10

CONTEXT

Pescăria lui Matei (varianta 2021, covid, restaurante inchise (TAKEAWAY)...

Prin căutările mele despre noi destinații turistice, am mai tot "dat" de această pescărie. Mă refer aici la circuite sau sejururi prin Constanța/ Dobrogea unde în final ca și loc pentru a mânca, era recomandată Pescăria lui Matei.

Fiind într-un circuit de o zi prin CT (vezi review aici) deși aveam la noi mâncare la pachet (majoritatea restaurantelor sunt închise din cauza Covid sau au oricum capacitate mică și mai bine evităm mâncatul prin ele), ni se făcuse iar poftă de hamsii, trecuseră deja câteva săptămâni de la ultima ieșire la "apă" (vezi review aici)

Din câteva discuții cu prieteni pe internet, cărora le spusesem că merg la mare, cam toți au zis să merg să mănanc la Pescaria lui Matei... cam mare coincidenta prin toate partile.

ANALIZĂ

Am cercetat puțin situația și am constatat că "Pescăria lui Matei" are 2 puncte de lucru:

-restaurantul propriu-zis aflat în AGIGEA pe Stradă Meduzei nr 4, lângă plaja Agigea

-Matei Takeaway, destinat celor ce vor să ridice singuri comandă "la pachet" sau pentru firme care livrează mâncare, situată în CONSTANȚA pe Strada Barbu Ștefănescu Delavrancea nr 2.

LOCAȚIE

Fiind "pe fugă" și nedorind să pierdem timpul la resturant, am ales varianta "la pachet" așa că fiind încă în Eforie Nord, am sunat "la matei" și am făcut o mică comandă.

Din capul locului am rămas surprins de faptul că aveau și un robot telefonic, similar cu call centerele de la bănci, magazine mari, etc (deci clar treaba era destul de profi). După 30-40 secunde răspunde o doamna foarte amabilă și întreabă ce dorim. Îi spun ce și cum... mă întreabă dacă vreau să fie separați cartofii prăjiți de hamsii, printre altele ceea ce mi s-a părut foarte tare. Apoi eu spun că vreau și o porție de usturoi dar îmi spune că avem deja una inclusă în meniul de la hamsii. Apoi că este gata în doar 10 minute și ne așteaptă!!! Așa repede? Wow...

_________

COMANDĂ

-Bună ziua, cu ce va pot ajută?

-Bună ziua... o porție de hamsii și o porție de cartofi, și venim noi să le ridicăm.

-Doriți cartofii separați sau împreună?

-Separat dacă se poate... și o porție de usturoi

-Aveți deja una inclusă!

-Ah super, în regulă atunci.

-Va așteptăm în 10 minute!

-Ah nu... suntem în Eforie, mai durează 20-30 minute.

-În regulă atunci, îi rog pe colegi să le pregătească mai târziu, ca să fie calde când veniți.

_________

RIDICAREA COMENZII

Foarte amabili, foarte profi oamenii, mi-a plăcut deja și nici nu gustasem din preparate. Fiind prima dată, nu ne-am aruncat la chestii mai complexe, sau mai multe. După 20-30 minute ajungem din Eforie în Constanța. Comandă era deja pregătită.

Mi-a plăcut la nebunie cum aveau aranjat acolo chiar dacă nu era de stat, ci doar de ridicat. Mirosea a peste de inebuneai. Totul modern, angajații super amabili și serviabili. În spate o bucătărie mare, cu 8-10 oameni, în față 3 din care 1 doamna răspundea la telefon și 2 puneau comenzile în plase de hârtie personalizate.

DEGUSTAREA

Ne oprim într-o parcare și scoateam cele 2 cutii... prima dată în viață mea când comand ceva de undeva... și văd cutiile SIGILATE cu un sticker personalizat (pescaria lui Matei) plus un sticker imens alb ce conținea toate informațiile despre produs. WOW... profi profi profi. Nu știu cine administrează acest business dar face o treabă pe cinste și se vede că are o cultură foarte bogată în business, restaurante, horeca, etc.

După prima mușcătura, am regretat amarnic că am comandat doar hamsiile și cartofii. Însă am promis că vom reveni să degustăm și alte preparate.

Dacă aș spune că au fost cele mai bune hamsii degustate, nu cred că aș exagera, sau cu siguranță în top 2! Au fost fenomenele iar cartofii dementiali. În cutie era și o hârtie cerată, astfel încât să nu se umple cutia de grăsime. Totul era gândit până la ultimul detaliu.

NOTĂ FINALĂ

Totul de la comandă telefonică până la degustare, a fost de nota 10. Oamenii sunt foarte profesioniști, amabili, locația foarte curată, mâncarea foarte bună. Dacă ajungeți prin zona Constanței, mergeți cu încredere la TAKEAWAY Matei sau chiar în Agigea la restaurantul lor.

__________

Ți-a plăcut acest review? Nu uită să mă încurajezi cu un vot! Să ai drum bun și... poftă bună calatorule!

Trimis de ⭐ValentinB_88⭐ in 22.03.21 10:29:25
Validat / Publicat: 22.03.21 12:36:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CONSTANȚA.

VIZUALIZĂRI: 1677 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 La pachet va rog....

webmaster [22.03.21 14:25:58] »

Înțeleg c-ați comandat de la” Matei takeaway” CONSTANȚA (habar nu aveam că există) -- e o situațție mai ciudată, astfel că am mutat textul, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în Constanța și împrejurimi, CONSTANȚA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Unde mâncăm în zona Agigea? ]

⭐ValentinB_88⭐ [22.03.21 14:39:38] »

@webmaster:  Da corect! Am ridicat mancarea de la Matei TAKEAWAY care se afla in orasul Constanta. Am cautat Matei Takeaway pe site dar nu am gasit rubrica speciala asa ca am scris textul initial, pe Pescaria Matei care ce-i drept se afla in Agigea...

Multumesc pentru ajutor. ​

⭐ValentinB_88⭐