ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.02.2021
4 AD. + 1 COPII -- v: 9 ani
EXCELENT

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Traseu de întoarcere San Marco- Stazione Centrale „Santa Lucia” pe Canal Grande, Veneția (VIII)

Ultima porțiune din ... la plus belle rue que je croy qui soit en tout le monde... (așa vedea ambasadorul Regelui Carol al VIII-lea, Phillippe de Commynes, marele S albastru inversat al Veneției), o străbatem lăsând în urmă Rialto, pe lângă

Palazzo dei Camerlenghi fostul sediu al Magistraților Financiari ai Serenissimei, cei care, fără alte menajamente, fără hotărâri judecătorești sau intervenții de la suspuși, rețineau datornicii la primul nivelul, amenajat drept închisoare. Acum, aici, se află sediul regional al Curții de Conturi. Este o clădire impozantă, cu trei nuvele, un renascentist ridicat pe o structură mai veche. Potrivit tradiției, la plecarea din post, magistrul șef lăsa un tablou, strângându-se adevărate comori pentru Galleria dell Accademia de azi. Alunecăm spre

Campo Erberia și Campo della Pescaria, două piețe acoperite, fiecare cu câte o logie cât toată lungimea clădirii, logii cu ieșire, una la terasă, alta la apă. Aici se comercializează tot felul fructe și legume, dar în special pește și toate formele de orătănii marine comestibile.

Vaporetto ia viteză și abia reușesc să prind în cadru Palazzi Morosini, Iona, Feroni și Favretta, toate în stilul specific venețian, case ale marilor comercianți de pește.

Palazzo Corner della Regina se impune prin măreție. Alb, impunător, să zicem un P+4 cu coloane corintice la etaje și mascaroane deasupra intrării principale și a ferestrelor ce dau la Canal.

Altă clădire la fel de impozantă, este

Ca' Pesaro în stil baroc, opera arh. Baldassare Longhena, gazdă a Museo d' Arte Orientali. Muzeul expune arme, armuri de samurai și alte „orientalisme” primite în dar de la Austria, drept recompensă la bombardamentele din primul Război Mondial.

Un mic canal desparte Muzeul de Chiesa di San Stae, biserică de o eleganță aparte, cu coloane subțiri și multe ornamente, cu statui și o frumoasă esplanadă cu trepte din piatră ce coboară la Canal. Alături de biserică o clădite mică, roșie, este fostul sediu al Scuola del ' Arte dei tiraoro. Această școală aflată sub protecția Sf. Eustache era sediu al breslei producătorilor de fire din aur, pentru uz bisericesc.

Ne îndreptăm spre punctul final al călătoriei pe Canal Grande și privirea îmi este atrasă de două mari clădiri de culoare albă. Prima,

Ca' Tron, un renascentist impunător cu două etaje înalte, sediu al Universității din oraș. Clădirea găzduiește unul din pavilioanele celei de a 57-a ediții a Bienalei de Artă. Alături,

Palazzo Belloni la fel de impunător ca primul, de o eleganță aparte, cu o fațadă tipic barocă și cu bogate decorațiuni. Deasupra celor șapte ferestre de la primul etaj se află frumoase ornamente cu capete de femei.

Fondaco del Megio și Fondaco dei Turchi sunt două clădiri învecinate, fiecare cu câte o mare deschidere la apă. Primul, construit din cărămidă, a fost depozit de cereale, în special de mei, de unde și numele, al doilea construit în sec. al XVIII-lea, servea drept han pentru comercianții turci veniți în oraș. Aici, acum, se află Muzeul de Istorie Naturală.

Palazzo Giovannelli atrage privirea prin culoarea specifică grena- cărămiziu închis și stilul gotic venețian. Peste un Rio apare un spațiu verde și numeroase alte clădiri dintre care se remarcă

Palazzo Corner cu stația de vaporetto la scară. Mai încolo Hotel Canal Grande cu două etaje și un frumos balcon din fier forjat. După un alt spațiu verde (Campo San Simone Grande) cu o fântână și un zid gotic crenelat, se remarcă Palazzo Foscari Contarini de culoare roșu-cărămiziu, urmat de Ponte Santa Lucia și am ajuns la Stazione Centrale Santa Lucia punctul finish al călătoriei pe Canal Grande.

A fost un traseu pe care l-am făcut la fiecare din călătoriile mele la Veneția, dar cele peste 200 case/palate m-au încântat la fel de mult, de fiecare dată.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Pentru a lua masa pa Marele Canal, cel mai nierit loc este lângă Erberia și Pescaria, unde sunt spații la apă, rezervate în acest scop.

Trimis de mihaelavoicu in 26.02.21 12:09:19
    Validat / Publicat: 26.02.21 13:44:57
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Diferite orașe

VIZUALIZĂRI: 561 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P15 Pe Canal Grande, Veneția. Palazzo Giovannelli și Campiello delle Comore.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 21 voturi)

doinafil
    [26.02.21 20:29:25]

(Re)văzând Palazzo Morosini în P04, deoarece și eu am fost la Veneția de două ori, mi-am amintit că am mai văzitat o celebră vilă „Morosini” în Polesella, (localitate ce aparține regiunii Veneto, în nordul Italiei). Acea vilă a aparținut familiei Morosini, cu  rădăcini îndepărtate (sec. IX), care a dat mulți dogi, oameni de stat, generali, amirali și cardinali Bisericii din Republica Veneția. Face parte - ca și toată Veneția - din patrimoniul umanițății. Acum acea vilă închiriază spațiul pentru evenimente private - nunți, botezuri, etc., cu prețuri foarte mari.

Îți mulțumesc că mi-ai reamintit de Veneția, citind și văzând pozele ultimelor tale articole postate aici! .

mihaelavoicuAUTOR REVIEW
    [26.02.21 20:47:47]

@doinafil:  A fost un serial de 8 episoade. Prea multe așa- zise „palate” la Canal Grande și nu se putea mai restrâns. Abia așteptam să termin, mă plictisisem și eu de ele, dar odată începută o trebă, trebuia și terminată.

Cu bine și mulțumesc pentru ecou și vot! ​

doinafil, mihaelavoicu
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Veneţia: