ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2010
DE rlg
ÎNSCRIS: 01.07.10
JUN-2010

Incantat

Incep prin a spuneca nu doresc sa le fac reclama, demersul meu este de a informa romanii despre conditiile pe care le-am intalnit la Hotel Anadolu Istanbul.

Am cautat pe internet inainte de a pleca cca. 2 saptamani sa-mi gasesc un loc de cazare in aglomeratul Istanbul, cum este romanul, daca se poate sa fie si ieftin si bun si mai ales aproape de principalele obiective turistice ale orasului (avand 2 copii (gemeni) de 4, 5 ani, nu-mi permit sa tai orasul in doua pentru a vizita un obiectiv turistic) ……de…... presupun ca asa gandim toti…

Am incercat sa aleg hoteluri situate in cartierul Sultanahmet (unde sunt locate principalele obiective turistice) si uite asa din tasta in tasta am ajuns sa selectez Anadolu Hotel Istanbul…. sincer la inceput nu mi-a facut o prea buna impresie, situatia cu parcarea era ambigua “asiguram parcare intr-o locatie apropiata” …. nu imi era clar cum sta treaba, dar citind referintele celor care au mai fost (romani si straini) …m-am hotarat…. Hotel Anadolu.

Ajuns acolo, spre surprinderea mea, am intalnit oameni extrem de amabili……. romani angajati la acest hotel…Nea Costel din Husi, un om maruntel la trup, dar vioi cum ii sta bine unui moldoveam autentic, ospatar si d-na Vali din Suceava, bucatar sef (asociata cu patronul turc al hotelului pe parte de restaurant), extrem de primitori, oamenii s-au atasat de noi si copii foarte repede.

Doresc sa subliniez ca un kebab mai bun si mai „bogat” decat cel preparat de tanti Vali nu am mai mancat in Istanbul (nici macar la podul Galata – vestit ptr. bistrourile sale cu mancare traditionala), preturile pentru o masa de 2 adulti si 2 copii variaza intre 15 E si 25 E, functie de ce si cat comanzi (supa, kebab, un soi de tocanita cu carne de pui pentru copii, desert (o farfurie imensa plina cu fructe de sezon), 1-3 beri si apa plata, cafeaua turceasca este din partea casei)... iar asta nu este decat un exemplu.

Camera pe care am ocupat-o era cu trei paturi (gratie lui tanti Vali, noi rezervasem pe booking. com un twin, pretul platit a fost acela de pe siteul de rezervari turistice (45 E), patul suplimentar... din partea casei), curata dar simplu mobilata, cu tv. (... numa turcisme), baia impecabila, dotata ok.

Referitor la parcare – mi-au asigurat parcarea in fata hotelului (au cca. 5 locuri), daca sunt ocupate poti parca in Otoparc (este lipit de hotel). Putinul timp pe care l-am petrecut in acest hotel (restul timpului am „bantuit” pe la obiectivele turistice) a fost superb... acesti romani plecati prin tari straine sa isi castige painea s-au comportat cu noi ireprosabil, am tot respectul pentru ei.

In rest va pot spune distantele de la Hotel Anadolu, pana la cele mai apropiate obiective turistice:

-Bazilica Cisterna – Dupa coltul strazii, cca. 200 m

-Hagia Sofia - 350 m

-Moscheia Albastra – 500 m

-Palatul Topkapi – 400 m

-Marele Bazar – 750 m

-Bazarul cu mirodenii – 600 m

-Patriarhia Ortodoxa (pe malul Bosforului – am mers cu auto propriu) – cca. 3 Km (poti merge cu tramvaiul)

-Platul Dolmabachce – cca. 3 Km

-Turnul Galata – cca. 2 Km

Familia mea va recomanda cu placere Hotel Anadolu din Istanbul.

Trimis de rlg in 02.07.10 10:07:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istanbul, Kusadasi, Antalya

VIZUALIZĂRI: 3251 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rlg); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 17.85 EUR pe cameră

presario
    [02.07.10 10:24:43]

Foarte bun - multumim de informatii.

Cum este micul dejun ?

rlgAUTOR REVIEW
    [02.07.10 11:32:42]

Micul dejun este gen bufet suedez... destul de imbelsugat -- mezeluri mai putin (3-4 tipuri), acestea nu sunt punctul forte al turcilor... cafea turceasca, ceai turcesc, etc.

alinutzza140*
    [02.07.10 12:40:25]

Un vot cu SB pentru un review util si foarte bun. Felicitari.

marcy74
    [02.07.10 18:31:11]

Un hotel de tranzit demn de retinut... Cred ca stiu unde este situat, foarte aproape de cisternele subterane si relativ aproape (~400 m) de Turvan Hotel (locul unde am poposit noi pt o noapte in drumul spre Antalya).

Bine scris, detalii utile, puncte maxime!

lucian.radu
    [07.02.11 10:40:55]

Confirm, simplu dar ireprosabil locul, legat de Hotel Anadolu Istanbul, cine doreste sa se cazeze aici, poate apela la tanti Vali, din timp insa... pana dau iama la cazare alte natii invadatoare ale bosforului. Daca veti suna la receptia hotelului, nu va sfiiti sa cereti cu nea Costel sau cu tanti Vali, ei va vor facilita rezervarea camerei fara probleme. Telefonul receptiei este: 0090 212 512 10 35, Coordonatele geografice ale hotelului sunt (ptr. setarea GPS-ului): 41*00'35.41 N / 28*58'39.19 E

cosminp
    [09.02.11 12:31:36]

cat a costat cazarea cu mic dejun pt 2 nopti?

lucian.radu
    [10.02.11 08:34:27]

am rezervat pe booking.com, 45 E / noapte / twin + mic dejun (bufet suedez), mi s-a parut un pret ok in comparatie cu alte unitati de cazare din zona, anul asta, cand vom pleca in concediu, in antalya, voi apela direct la tanti Vali. daca mai ai alte intrebari iti stau la dispozitie.

alinutzza140*, cosminp, lucian.radu, marcy74, rlg
    Alte impresii din această RUBRICĂAnadolu Hotel: