ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.02.2021
APR-2019
Solo
EXCELENT

Ana Boutique, Alba Iulia

Încerc să mă achit de o datorie care, pe la Paște, împlinește doi ani. Am stat al Ana Boutique în Săptămâna Mare a anului 2019 și, deși am fost foarte mulțumit, nu am apucat să fac aprecierile cuvenite pe site-ul de rezervări. Acolo este, oricum, târziu - dar poate, în compensație, voi avea o contribuție la promovarea locației scriind aici. Ca de obicei, plec de la niște poze de care am dat de curând.

Am fost, începând cu ziua de duminică, cu treabă în Hunedoara și stabilisem cu ai mei să ne întâlnim în Cluj, în Vinerea Mare. Pe marți, am constatat că voi termina ce aveam de făcut în Hunedoara mai repede și am hotărât să umplu timpul de până la revederea cu familia rupând în două drumul până în Cluj. Am căutat pe Booking o cazare și am decis la inspirație pentru Ana Boutique (nu prea aveam conexiune bună la net pe telefon, așa că am luat hotărârea în două minute). Dar a fost, într-adevăr, o decizie inspirată.

Adresa: Str. București, nr. 1,510118 - Alba Iulia

Vila are un site propriu, unde se pot face rezervări direct: vilaanaboutique.ro

Pe Booking, are un scor fabulos, 9,8: booking.com

despre SERVICII

Există încă două recenzii pe acest site, ale unor turiști care au stat acolo tot în 2019, chiar după mine. Ambele apreciază serviciile la superlativ, mă alătur lor. Mai detaliat este review-ul de aici

Am ajuns dimineață, pe la 10 (și am eliberat la 9). Nu am fost lăsat să aștept: cineva m-a sunat pe drum pentru a confirma ora sosirii și am găsit o doamnă la recepție, fiind cazat imediat. În continuare, am interacționat puțin cu gazdele - ceea ce e de bine, însemnă că nu mi-a lipsit nimic.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camerele arată exact ca pe site, cu mobilier nou, deși cu un aer ușor vintage. În special, baia avea un aspect retro. Foarte curat, foarte liniștit, nimic de reproșat.

Are toate dotările standard. Există wifi.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Micul dejun a fost tip bufet, variat, consistent și gustos. Sala de mese, la demisol, are spațiul fragmentat, ceea ce asigură intimitatea. Cred că se putea ieși pe terasă, dar nu era chiar atât de cald.

Înțeleg că servesc și prânzul sau cina, în regim restaurant, dar nu am testat.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Cum vii dinspre sud pe Bd. Ferdinand I, în dreptul clădirii Prefecturii, unde se află monumentul lui Ionel Brătianu, se face la dreapta pe Str. București. Vila se găsește chiar pe colțul în care Str. București intersectează Str. Tribunalului. Nu cred că există prea mult loc de parcare în curte, dar e o zonă de case și e suficient spațiu la marginea trotuarelor. (Eu am venit cu taxiul din gară, nu le am cu mașinile, dar știu că pentru cei mai mulți contează acest aspect.)

Pe Bd. Ferdinand, la 100 de metri nord, găsim Pț. Alessandria, în mijlocul căreia se înalță Lupa Capitolina. Nu face parte dintre cele cinci dăruite de statul italian în perioada 1906-1926, dar nici nu e o copie oarecare: este un cadou făcut capitalei Unirii de către Alessandria, oraș din Piemont, în 1933; amănunte pe ro.wikipedia.org/wiki/Lupa_Capitolina.

Din acest loc, mergând către vest, în trei minute se ajunge la Poarta I a Cetății Alba Carolina. Mai văzusem cetatea în adolescență, când m-a impresionat, dar acum m-a impresionat și mai mult. O fi din cauză că a fost restaurată, sau pur și simplu un asemenea loc nu are cum să fie altfel decât copleșitor. Am revenit din Cluj, cu familia, după câteva zile, pentru a o vizita încă o dată, împreună.

Trimis de adso in 03.02.21 23:37:05
Validat / Publicat: 04.02.21 08:58:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ALBA IULIA.

VIZUALIZĂRI: 673 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adso); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Cetatea Alba Carolina_statui în zona pietonală

k-lator
[04.02.21 13:18:18]

@gpopa:  Am stat și eu la acest hotel boutique acum câțiva ani, când am fost la o nuntă în Alba Iulia. Da, foarte frumos locul, mi-a plăcut mult. Îmi amintesc și faptul că am spus doamnei de la recepție că nu știm la ce oră ne vom întoarce de la nuntă și ne-a dat o cheie de la intrarea în clădire ... adică eram ca acasă!

Despre micul dejun... nu știu ce să spun, dar cred că nu am avut, altfel îmi aminteam... cred că am renunțat la el în favoarea ciorbei de potroace

Felicitări pentru alegerea acestei cazări și pentru review!

Toate cele bune

adsoPHONEAUTOR REVIEW
[04.02.21 13:47:30]

@k-lator:  Fac ordine in calculator. Cand mai dau de amintiri care merita aduse si la cunostinta altora (si nu imi consuma prea mult timp), de ce nu?

micutzuPHONE
[09.02.21 16:05:08]

Salut. Citit și votat cu placere. Nu am avut niciodată cazare în Alba-Iulia , dar ma reîntorc oricand cu placere aici. Un loc încărcat de istorie , cetatea Alba Carolina este sinonima cu Marea Unire. Ma bucur ca ati avut o experienta frumoasa aici iar serviciile oferite de unitatea de cazare au fost pe masura așteptărilor dumneavoastră. Toate cele bune și vacante de neuitat va doresc

adso, k-lator, micutzu
Alte impresii din această RUBRICĂVila Ana Boutique: