ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2010
ÎNSCRIS: 03.04.09
JUN-2010
2 AD. + 1 COPII

Mult peste asteptari!!

Am ales aceasta locatie datorita pretului cat si impresiilor de pe forum.

Nu am ce reprosa hotelului. Personal amabil, curatenie, liniste, aproape de mare, foarte multa verdeata.

Citind impresiile celor care au mai fost, am plecat putin indoit in ideea ca poate fura din camera, poate mancarea nu este buna, poate nu se comporta bine cu romanii, poate ne fac alti romani de ras sau ca o sa mor de plictiseala. Insa nu a fost asa.

Am facut 12 ore pana acolo cu destule opriri. Ne-am cazat imediat ce am ajuns in corpul C (3 camere), toate cu pat suplimentar pt copii. Camerele sunt curate si balconul generos. Despre masa nu o sa spun decat ca mi se pare normal sa nu te lase cu bautura ta. Puteai cumpara de la ei (cam scump ce-i drept) sau puteai sa te abtii. In principiu asta e politica in Grecia ref la bauturi in restaurante.

Plaja era aproape, plin de sezlonguri cu oferte diferite. Fiecare terasa de pe faleza are bucata ei de plaja iar unele iti ofereau gratuit sezlong daca luai ceva de la ei, altii iti dadeau o bautura in costul inchirierii de 3 euro. Daca vrei sa bei mai ieftin poti merge de pe plaja la cele 2 mini-supermaketuri de vis a vis unde preturile sunt ca la Lidl.

La terase poti manca cam cu 10 euro de pers. cu tot cu ceva de baut.

In fiecare zi (daca te plictisesti) poti vizita alte plaje din apropiere. Merita vazute. Eu am fost in Neo Marmaras si Vourvourou. Am vizitat si Nea Moudania

Nu am stat decat 3 zile la plaja din dreptul hotelului deoarece in 15-45 minute poti ajunge in locuri mult mai frumoase.

Nu stiu ce as mai putea adauga dar daca are cineva intrebari va raspund cu placere.

In principiu recomand aceasta locatie din toate punctele de vedere.

Inca ceva: motorina era cam la acelasi pret ca in Bulgaria 1, 2-1, 4 euro/l iar in Bulgaria este 2, 46 leva insa la OMV unde am oprit noi cursul pt o leva este de 0, 8 euro. Poti face cumparaturi din benzinarie cu euro.

Cam atat!

Trimis de adip1975 in 01.07.10 22:50:36
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 5149 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adip1975); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[26.10.10 11:45:46]

adip1975, ti-am dat un vot, si pt. tine, si pt. mine a fost prima intalnire cu Grecia, si de aceea ma bucur ca v-ati simtit bine, ca si noi... Philoxenia este o locatie ieftina, curata si linistita, unde ne-am simtit foarte bine... daca mai ajungi in Halkidiki iti recomand si hotel Lagomandra, care este la 6 km de Neos Marmaras. , ... nu vei regreta... o iarna frumoasa sa ai!

cornelia
    [15.02.11 13:48:05]

Este adevarat ca in Grecia nu sunt supe sau ciorbe?

Este pentru prima data cand mergem in Grecia si va fi o mare problema pranzul fara ciorba pentru copilul meu (4 ani)

lalita21
    [15.02.11 13:59:15]

depinde unde alegi sa iei masa... daca vei avea un pachet cu all inclusive la prinz tot timpul se servesc asa-zisele ciorbe care sint de fapt supe-creme din tot felul de legume. Mie, personal mi-au placut mai ales ca am avut si crutoane dar am cunoscut multe persoane care au fost dezamagite de aceste ciorbe care nu seamana cu ceea ce intelegem noi prin" ciorba"...

michirec
    [15.02.11 14:37:11]

La Philoxenia se asigura zilnic supe: supa crema de brocoli, de mazare, supa de pui, supa ABC (niste paste micute in forma de litere), supa crema de ciuperci, de departe preferata mea... supe de zarzavat, supa de vita, in fiecare zi alta.

[15.02.11 15:15:17]

pentru cine inca nu stie, la Philoxenia plaja si marea sunt cu mult mai bune din toate punctele de vedere fata de Gerakina: este mai lata, mai larga, nu sunt arici si stanci in apa, plaja e curata nu ca dincolo, si e atata liniste si pe plaja, ca doar musca se auzea, lume putina, pentru noi asta a fost o adevarata placere, vorbeam cu mama aflata in apa la mare distanta, lejer, fara sa urlam, asa liniste era, si e mai ieftin la Philoxenia, in plus aici am avut fructe zilnic... acolo am avut doar 2 zile, atat.

cornelia
    [16.02.11 17:06:29]

Va multumesc mult pentru raspuns.

[11.03.11 09:51:56]

Buna! Am si eu cateva intrebari referitoare la Philoxenia: cat e de lung drumul pana la plaja, vrem sa mergem cu baietelul nostru de 3 ani, se poate folosi o tricicleta sau caruciorul pe acest drum; cum e cu parcarea (ceva probleme cu locurile de parcare); apoi ma ingrijoreaza mancarea, atatea pareri, avem de unde alege pentru copil?

Va multumesc anticipat!

[11.03.11 10:26:21]

@ginalove20, nu pot sa iti trimit mesaj privat deoarece nu ti-ai activat optiunea, nu stiu cui ai adresat intrebarea, si de aceea sper ca nu te vei supara daca sunt una dintre persoanele care iti raspunde.

Complexul Philoxenia e format din 12 cladiri gen bungalow, notate cu litere A, B, etc, corpul F e chiar langa receptie, de la ele pana la plaja sunt cca 150 m, ai 2 cai de a ajunge la mare: ori cobori niste trepte, ori o iei printr-o padure, pe la umbra, cum am mers noi. Aici am lasat si masina intre pini, undeva pe dreapta, chiar daca complexul are si parcare amenajata. Nu va faceti probleme in privinta parcarii, aveti unde sa lasati masina.

Drumul prin padure nu e asfaltat, e pamant pe jos si e in panta, practic cobori spre plaja, traversezi o sosea si apoi ajungi la plaja. Cu trotineta cred ca va fi mai greu, dar cu caruciorul nu cred sa fie o problema.

La receptie evitati daca puteti cheile care sunt numerotate cu 0 (zero) in fata adica 012,023-aceste camere sunt ok dar sunt la subsol, adica daca stai in balcon la o tigara vezi doar picioarele celor care trec pe langa tine. Au stat asa parintii mei, si noua ne-au dat asa dar am schimbat camera. Cheia cu numar 101,104, adica cu 0 (zero) la mijloc sunt la parter, poti ajunge la camera doar sarind garduletul verde din curte, iar camerele cu 0 la sfarsit, ex 110,120 sunt la etajul 1. Etajul 2 nu exista.

In privinta mancarii, nu poti multumi pe toata lumea, la fel si la cazare, dar masa e ok, aveti de unde alege, sunt si fructe zilnic, noua ne-a placut.

[11.03.11 14:34:51]

iti multumesc adryana pentru lamuriri, sunt de mare folos!

[11.03.11 14:39:46]

inca o intrebare, adryana, daca stii ceva de hotelul philoppion beach, dintr-o poza se vede ca ar fi langa philoxenia dar situat chiar pe plaja, multumesc

[11.03.11 16:52:11]

nu stiu, nu am fost in recunoastere pe la acesta, deci daca nu l-am vazut nu pot sa iti spun mai multe. Sunt cateva locatii frumoase in zona care merita macar sa le vizitezi. Vezi daca gasesti impresii de la acesta, de aceea exista A. F. A... numai bine.

adryana, cornelia, ginalove20, lalita21, michirec
    Alte impresii din această RUBRICĂPhiloxenia Hotel: