ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.01.2021
ÎNSCRIS: 05.06.17
DEC-2020
Cuplu
BUN

Luxorul - într-o singură zi!

Vizitând Egiptul în 2018 (vezi impresii) și bifând Marile Piramide de la Giza, ne-am zis că sigur ne vom intoarce ca să vedem și minunățiile Luxorului, și așa a fost.

Cum am fost mulțumiți de agenția locală cu care am fost în 2018 la Cairo cu avionul și am scris și impresii de atunci (nu e celebrul Amir :)) ), i-am contactat din nou pe Whatsapp cu câteva zile înainte de a ajunge în Hurghada pentru a le cere o ofertă de preț. Ținând cont de contextul actual, am optat pentru o excursie privată la Luxor, pentru a nu fi înghesuiți într-un microbus cele 7 ore, cât durează drumul dus-întors Hurghada – Luxor.

Ne-am întâlnit în prima zi cu proprietarul agenției care ne-a luat cu mașina și ne-a dus la o cafenea în apropiere, unde ne-a făcut cinste cu o cafea gustoasă, ne-am simțit ca la o reîntâlnire cu un vechi prieten. Am bătut palma asupra prețului, i-am dat copie după pașaport și după testul PCR care este obligatoriu pentru vizita în Luxor, și i-am spus în principiu ce dorim, să ne concentrăm pe obiectivele turistice, fără clasicele “tourist trap-uri” .

Ora de preluare de la hotel a fost la 5.00, am trecut pe la recepție unde ne-am luat mâncarea la pachet, am făcut cunoștință cu șoferul pe nume Zen, ne-am urcat într-un Hyundai Elantra curat și nou și a început călătoria. Drumul merge pe lângă coastă până la Port Safaga, și apoi o ia prin deșert. Sunt destul de multe check point-uri pe drum, în care mașina se oprește, șoferul trebuie să declare numărul de telefon și naționalitatea pasagerilor. Din discuția cu șoferul, mi-a spus că aceste check point-uri comunică între ele, și dacă mașina nu ajunge la următorul într-un timp rezonabil, se dă alarma.

După aproximativ 1 oră 45, când soarele deja era răsărit, am făcut un prim popas în deșert. Acolo era o toaletă la care am plătit 5 lire (1.25 RON) ca să o folosim, precum și un mic magazine cu cafea și mici suveniruri. De acolo am fost “escortați” de o mașină de poliție care a mers tot drumul în fața noastră până în Luxor. Traseul traversează orașul Quena precum și mici așezări cu culturi de o parte și alta a canalelor de irigații care însoțesc Nilul. Peisajul este dezolant, cu “case” dărăpănate, căruțe trase de măgari și vânzători ambulanți de fructe pe marginea drumului, dar acest drum este o experiență în sine, despre această parte mai puțin văzută a Egiptului.

Ajunși în Luxor, prima oprire a fost la Templul din Karnak, unde ne-am întâlnit cu ghidul nostru care avea să ne însoțească toată ziua. Aici am petrecut aproximativ o oră jumate, în care ghidul a încercat să ne dea cât mai multe detalii despre istoria și construcția locului. Sunt multe review-uri care deja conțin toate aceste date istorice, deci nu o să insist și eu pe ele, dar pot să zic că e un monument impresionat și cred că trebuie dedicată o întreagă zi acestui loc pentru a putea să te bucuri pe deplin de tot ce vezi și să înțelegi în detaliu toate informațiile furnizate.

Datorită situației actuale, am profitat prin faptul că era foarte puțină lume la toate aceste obiective turistice, mi s-a părut chiar pustiu, însă a fost perfect întrucât nu agreez aglomerația și așa am putut să și facem niște cadre foto reușite.

De aici, la propunerea ghidului am plecat spre malul Nilului, de unde am luat o felucca intermediată de către ghid (15 euro de persoană- am fi putut și noi să închiriem și să negociem și ieșeam mai ieftin dar știm data viitoare). Am început să traversăm încet Nilul și am făcut un ocol până spre Banana Island unde am văzut banierii. Călătoria pe Nil a fost foarte plăcută, se vedea o priveliște frumoasă spre cele trei monumente ale “religilor” din Luxor: Templul din Luxor, Biserica Coptică și Moschea Abou al-Haggag și de asemeni în depărtare se vedea imensul și impresionantul Munte Sacru. Felucca ne-a lăsat pe malul vestic al Nilului și de acolo am luat-o la pas câteva sute de metri până am ajuns la locul în care am luat masa, Crocodile Restaurant.

Masa a fost inclusă în prețul excursiei, mâncare și deserturi bune, am făcut un popas de aproximativ 30 de minute aici. Doar băuturile le-am plătit, un suc proaspăt stors de mango a fost 50 lire (12.5 lei) și o cafea tradițională 20 de lire (5 lei).

De la restaurant am luat-o spre Muntele Sacru pentru restul obiectivelor rămase de vizitat. Prima oprire a fost la Coloșii lui Memnon, două statui imense înfățișând-l pe faraonul Amenhotep al III-lea. De acolo traseul a luat-o spre Templul lui Hatshepsut, cel mai impresionat obiectiv al zilei, după părerea mea. Faptul că era extrem de puțină lume, iar vremea era foarte plăcută, căldura nu era deloc mare, ne-a făcut să petrecem mai mult timp aici. Am ascultat explicațiile ghidului, ne-am plimbat de jur împrejur, am făcut poze. De aici ghidul ne-a sugerat să mergem la un atelier local de alabastru, în prima fază nu am dorit deoarece știam că e un alt “tourist trap” , dar până la urmă am acceptat căci era în drum și am dorit să luam un suvenir, măcar să fie ceva făcut handmade, nu Made în China :) După câteva minute petrecute acolo, am luat-o spre Valea Regilor, ultimul obiectiv al zilei.

Valea Regilor, pe care am vazut-o în atâtea și atâtea documentare la televizor, e impresionantă în realitate. Ghidul ne-a dat biletele care ne permiteau acces în 3 morminte la alegere, excepție făcând mormântul lui Tutankhamon, pentru care se plătea separat. Am decis să îl lăsăm pe acesta pentru urmatoarea vizită, motiv să revenim în Egipt.

Mormintele impresionate, lumea foarte puțină, am putut să petrecem timp în voie, să facem poze, doar câțiva paznici la intrare care erau “binevoitori” să te lase să mergi și în zonele în care e interzis accesul în schimbul unui mic tips.

Cum acesta a fost ultimul obiectiv, ne-am urcat în mașină, am traversat din nou Nilul, de această dată pe singurul pod rutier din Luxor și împrejurimi, ne-am luat rămas bun de la ghid căruia i-am dat un mic tips pentru bunăvoința si interesul arătat și ne-a așteptat un drum de 3.5 H spre Hurghada.

Am mai făcut doar un mic popas la o benzinărie, unde șoferul ne-a făcut cinste cu un suc și în jur de ora 21.00 am ajuns la hotel, după o zi plină, care ne-a arătat doar o mică bucățică din istoria Egiptului antic.

Călătoria cu Zen a fost foarte plăcută, era un bun șofer, ne-a pus muzică bună, ba chiar ne-am "îndrăgostit" de muzica arabească. Am făcut o alegere bună alegând excursia privată în 2 cu mașina.

Cam aceasta a fost excursia noastră la Luxor, și am plecat cu gândul că dacă o să mai vizităm o dată Egiptul, va fi un alt tip de vacanță, în care vom lua obiectivele turistice la pas, fără presiunea timpului și cu mai multe zile petrecute în acest oraș.

Trimis de cata2106 in 11.01.21 15:12:00
Validat / Publicat: 11.01.21 18:01:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT.

VIZUALIZĂRI: 2168 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cata2106); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Drumurile din Luxor

ManuelaManuPHONE