ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2010
JUN-2010
2 AD. + 1 (8 ani) COPII

Lefkada in 10 zile

Am revenit: SUPERB!!!

Plecat in 18 la ora 15, 30 din Ramnicu Valcea prin Bechet. Acolo inundatie mare. Urcat pe ferry cu tractorul cu platforma. Traseul: Bechet – Kulata – Ioanina (Egnatia Odos) – Lefkada. In total 23 ore cu total opriri si stat in Bechet 4 ore jumate. Prin Bulgaria a plouat cu galeata. Muuulte echipaje de politie, pe centura Sofiei si dupa Sofia. Oprit pe unul dintre prietenii nostri: 20 eur spaga ca cica nu avea vigneta. De fapt cred ca aveau dreptate: in vama la bulgari cand au mers cu actele le-a cerut 7 eur si le-a eliberat o chitanta care citita ulterior de catre noi toti s-a dovedit numai taxa de drum nu. La intoarcere am cascat ochii. In rest, fara incidente cu politia nici la dus nici la intors.

Deci am ajuns sambata pe 19 ora 14, in Agios Nikitas. Cazare la o pensiune micuta Green View: 30 eur /noapte / apartament. Dragut, curat, curte in care am facut gratare si stateam seara la taclale. Ne precipitam spre prima baie. Plaja destul de aglomerata fiind sfarsit de saptamana (in timpul saptamanii e foarte lejer: doar noi si alte cateva cupluri) ;

Prima impresie: oaaaaaaaauuuuuuu ce apa albastra!!! Si asta a fost inceputul pentru ca ulterior am descoperit ca apa din Agios era minciuna pe langa ce am vazut dupa aceea…. Plaja are nisip si pietris fin mai spre apa. Pietrisul nu este cum il stiam eu deranjant la talpi. Este perfect lustruit si de marimea unor boabe de fasole mai mici (foto…. )

A doua zi: ploaie! Deja ma innegrisem de nervi. Vroiam soare, plaja. Dar mi-a trecut repede pentru ca oricum trebuia facut si turul insulei si e mult mai bine pe o vreme innourata. Hai la drum pe drumeaguri de munte. Sus in varf ploua si jos pe plaje vedeam soare. Cine a fost stie senzatiile pe care le traiesti vazand acele “poteci” serpuitoare prin care cobori spre plaje. Totul e minunat. Ciudat ca vegetatia nu este foarte abundenta si mai sunt si ierburile arse de soare de sub maslinii batrani, insa asta nu te deranjeaza vizual. Pentru ca exista petele de culoare: cimbrisor, leandrii, tot felul de flori, pinii, smochinii, (cine stie cum se numesc tufele acelea galbene tare sun curioasa ……. ) marea la orizont. Hai la prima plaja din drum: si dam de plaja din Kalamitsi (Kevalikefta). Fiind dupa ploaie erau niste valuri uriase. Dar am facut o baie pe care no mai facusem in viata mea. Fiica mea nu mai voia sa plece. Daca nu a luat la trante in apa…... Plaja cu pietris fin. Nu am putut vedea daca e adanca sau lina intrarea pentru ca la valurile care erau nimeni nu a riscat o intrare mai viguroasa in apa. Dupa vreo ora jumate - doua plecam mai departe. In Athani ne oprim si mancam souvlaki si tzatziki. 7 euro portia cu patru betisoare (frigarui) si 3, 5 eur portia de tzatziki. Apa gratuita si desertul la fel: iaurt cu miere. (miam, miam) ; Ne-au dat si cateva servete de masa si servetele (souvenir) cu harta Lefkadei.

Mai departe: Porto Katsiki (vezi foto). Nu va spun mai multe. Pozele vorbesc. Plaja cu pietris fin. Intrare destul de abrupta in apa. De altfel marea majoritate a plajelor au intrarea in apa destul de adanca – vapoarele vin si acosteaza adesea in majoritatea dintre ele.

Seara am mers la Posseidon, o taverna recomandata de Ionescunic. Aici: scrumbii - 7, 5 eu/portie, musaca - 7 eu / portie, salata greceasca 4, 5 eur / portie. O sa va pun poze sa va dati seama ca te cam saturi cu o portie. Berea: 2, 5 – 3 euro, Sucuri: 1, 5 – 2 – 2, 5 eur, Ouzo: 3 eur /paharel.

Zilele urmatoare mergeam de regula dimineata pe plaja din Agios. Plecam apoi la plimbare prin insula (Lefkas – capitala insulei, Nidri, Nikiana, Ligia, Vasiliki) si ne opream la cate o plaja. Am mers si in cel mai vechi sat din insula Karya, cu traditie in arta populara locala. Va spun sincer, nu sunt subiectiva: cel mai frumos satuc este Agios Nikitas. Are acces la doua plaje: cea din Agios si plaja Milos, care noua ne-a placut in mod deosebit. In Milos chiar daca erau valuri cat casa, pe plaja nu era vant. Destul de multi nudisti pe aici. Prima data cand i-am zarit ne-am scandalizat, apoi i-am tratat cu indiferenta. Am intalnit si un cuplu de romani cazati in Lefkas si care au spus ca nu puteau face plaja acolo din cauza vantului foarte puternic. E adevarat ca am prin si o vreme mai capricioasa in toata Europa, insa nu a fost zi in care sa nu facem plaja. Poate daca nu era asa, nu am fi vazut Marea Ionica in toata splendoarea ei: si inversunata cu valuri uriase si calma, senina.

Accesul la plaja Milos este peste un deal, pe o potecuta ingusta care ofera din varf o panorama splendida atat asupra Milos-ului cat si asupra satucului Agios Nikitas.

Alte plaje vizitate: Gialos (vezi foto), Egremni (vezi foto), dar in care nu am facut baie pentru ca le-am vizitat in zile innourate si era foarte vant. Sunt foarte frumoase amandoua.

Totusi dintre toate: Porto Katsiki si Milos – ul sunt deosebite: sunt plasate intr-un semicerc de stanci care protejeaza de vant - pe plaja nu e vant, chiar daca marea e agitata.

Am vizitat si cascada din Nidri. Nu m-a impresionat pentru ca de regula ma impresioneaza in Grecia ceva ce nu pot vedea in Romania. Noi avem cascade mai spectaculoase.

Am fost si in croaziera – turul insulelor (vaporul Nidri Star I) cu popasuri in: Scorpio – Ithaka – Kefalonia. Nu trebuie ratata croaziera, insa ca o atentionare, este destul de lunga (9, 30 – 18, 30), si daca aveti copii cu rau de mare poate fi un impediment pentru ca prindeti si zone cu tangaj mare al vasului si va pierdeti pofta de croaziera. In Ithaka am mancat “mix” de peste care costa 12 eur portia de 2 persoane. Chiar te saturi: peste, inele de calamar, caracatita, pe un platou garnisit cu lamaie. Painea se plateste separat: 2 eur.

In croaziera erau foarte multe cupluri de batranei. Chiar ma gandeam la ai nostri care isi dramuiesc fiecare leuţ……

Ce sa va mai spun? La intoarcerea in tara am schimbat traseul (Lefkada – Ioanina – Kalambaka -

(Meteora) - Larissa – Kulata – Calafat – (in Bechet era inundatie mare) – Ramnicu Valcea. In total 24 ore.

Dupa cum vedeti, am vizitat Meteorele. Deosebit! Deosebit! . O sa atasez foto sa le vedeti. Nu ar trebui ratate.

Ca o concluzie, pot sa va spun ca: oraselele vazute sunt orasele tipice grecesti, cu stradute inguste si case albe cu terase generoase, tarabe cu souvenir-uri si multe, multe taverne cu terase ample. Satucele de munte cu cateva case aruncate pe coasta. Lamai plini de fructe din care am luat si noi o plasa – “ moca”. Multi leandri infloriti, smochini, maslini, lamai, portocali, soare si mare, toate armonizate cu muzica greceasca care ne insotea pretutindeni, fac parte din intregul care a constituit vacanta noastra la mare de anul acesta si din care nu m-am trezit ca am venit. (Adica m-a trezit TVA-ul la intrarea in tara). Partea din vest este net superioara ca peisaje decat cea estica. Daca iti place natura in splendoarea ei poti alege Lefkada. Cine prefera agitatia zonele mai populate, se poate plictisi. Ce sa va mai spun? Sa incercati iaurtul cu miere; daca esti grabit poti lua in drum un gyros (2 eur) si te saturi; incercati baia in valurile uriase inspumate……

Pentru cei ingrijorati: nu am vazut urme de criza in Grecia: terase pline cu localnici si turisti, stradute misunand. Oricum criza in Grecia are CU TOTUL alt nivel decat la noi care este aproape una de subzistenta.

Daca pot sa va mai ajut cu ceva, astept intrebari.

Trimis de anuszka in 01.07.10 16:20:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki

VIZUALIZĂRI: 5392 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anuszka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Gialos

presario
[01.07.10 17:01:42]

Foarte complet si util review-ul + 400 de puncte grecesti de criza

georgiana
[01.07.10 18:40:10]

Un vot din tot sufletul!

Parca mi-ai ''furat'' pozele, atat de mult se aseamana cu cele puse de mine pe site!

Si inca ceva, parca mi-ai'' furat'' si cuvintele, atat de bine ai descris ceea ce e atat de frumos acolo!

Cred ca de aici vine si... afinitatea turistica, nu? ! Am ramas fara cuvinte si... oftez, ca de fiecare data cand citesc un subiect care-mi place si care este scris atat de frumos, mai ales cu mult suflet.

Am o singura intrebare, daca la plaja de la Macri Gialos erau corturi, sau daca nu, unde anume ai vazut in insula?

In ciuda tuturor problemelor pe care le-ai avut cu drumul si vremea, sunt perfect convinsa ca ai avut un concediu placut si... mai vrem si alte review-uri!

anuszkaAUTOR REVIEW
[01.07.10 22:46:17]

Ma bucur ca iti amintesc lucruri placute.

Sa stii ca erau pe Milos cateva corturi insa putine. Erau la capetele plajei in stanca niste grote in care cred ca stateau niste baieti mai ciudatei. Tot vedeam in drumul nostru "Camping Kathisma ", insa nu am dat de el. Presupun ca aici ar fi...

Si sa stii ca vremea pana la urma a fost perfecta, doar primele doua zile a plouat dimineata. Am venit cu un bronz super.

miha_t
[02.07.10 09:00:10]

Foarte frumoasa Lefkada. Am fost si noi acum doua saptamani si a fost extraordinar. Am sa scriu si eu un review, cu toate ca sunt destule care acopera toate aspectele legate de aceasta insula.

A vazut cineva in Lefkada vreo plaja cu nisip? Noi nu am apucat sa vedem chiar toate plajele si am ramas cu aceasta curiozitate

anuszkaAUTOR REVIEW
[02.07.10 09:52:46]

Sunt plaje cu nisip. Agios Nikitas: nisip si pietris la intrarea in apa. Milos: la fel; Gialos, Egremni. Dupa cum v-am spus, nu in totalitate cu nisip, insa copiii nostri au putut construi si s-au ingropat in nisip. Nu e nisipul acela superfin insa e nisip.

ciocani elena*
[02.07.10 11:58:17]

Vai ca mor cand vad pozele, parca retraiesc concediul de anul trecut in Lefkada, frumos scris, un vot mare si de la mine.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[02.07.10 17:17:00]

Foarte frumos review, ma bucur ca v-a placut la fel de mult ca si noua si ca ati avut o vacanta placuta si deosebita, nota maxima pentru descriere!

susu
[23.08.11 22:29:51]

Un vot si de la mine. Toate review - urile despre Lefkada sunt minunate. Eu imi fac agenda pentru viitoarea vacanta

miha_t
[24.08.11 00:14:16]

eu am revazut pozele din acest review si iar mi s-a facut dor de Lefkada

lilianapolimeri
[21.11.11 16:42:15]

Sunt foarte bucuroasa cand citesc mesaje dumneavoastra despre Lefkada, mai ales despre Ag. Nikitas, va multumesc din suflet si ne revedem la vara

anuszka, ciocani elena*, georgiana, ionescunic, lilianapolimeri, miha_t, susu
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Lefkada: