ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.12.2020
ÎNSCRIS: 17.07.14
JUL-2019
Familie
EXCELENT

O zi în Târgoviște... 6 obiective dintr-un foc!

Stiti ca noi cautam mereu obiective aflate cat mai aproape de Bucuresti. Asta inseamna un 100-150 km maxim dus adica 1-2 ore dus si inca atat intors. Vizitam Targoviste de ani de zile si am descoperit multe locuri frumoase aici. In acest review voi incerca sa incastrez toate obiectivele vizitate si descoperite de noi in toate vizitele.

1. Muzeul de Politie. Da... asa am zis si eu prima data (acum... multi ani). Muzeul de POLIȚIE??? În România??? Da... este singurul si evident unicul. L-am vizitat de 2 sau 3 ori. Pretul biletului era ceva modic gen 4-5 lei dar exponatele de acolo... UNICE IN ROMANIA si in lume...

Muzeul Național al Poliției Române este unicul muzeu cu acest profil din țara noastră, fiind inaugurat la data de 7 iulie 2000. Este așezat langa Curtea Domneasca.

Au o colectie impresionanta de uniforme de politie, atat din Romania cat si din alte tari. Sunt donate de tot felul de colectionari din toata lumea. Sa mai zic de masca mortuara a celebrului criminal Râmaru? Motocicleta de la politia rutiera care era in dotarea lor acum 15-20 ani? Catusele, insignele, cartile, documentele... nu stiu daca pot cuprinde tot. Tot ce pot spune este sa MERGETI ACOLO! Nu veti regreta. Din pacate acest muzeu, ca multe altele, nu prea este sustinut, finantat de institutiile statului. Asa ca investitiile tind catre zero. Au si cateva masini de politie vechi in curte, sau aveau pana acum 1-2 ani cand am fost noi cel mai recent.

______________________________________________________________

2. Iesi de la Muzeul de Politie, faci dreapta, mergi 100-150 m si ajungi la... CURTEA DOMNEASCA. Reprezintă un complex de clădiri și fortificații medievale ce au avut rol de reședință a unor voievozi ai Țării Românești și, totodată, punctul relativ important în sistemul defensiv al țării.

Aici poti vizita ruinele dar si zidurile vechi, Biserica Mare Domneasca dar si celebrul turn al Chindiei de unde (daca va urcati pana sus) se vede tot orasul Targoviste.

______________________________________________________________

3. Iesim din Curtea Domneasca, mergem tot inainte si ajungem in... parcul Chindia. Un loc foarte frumos, mai ales vara, plin de copaci, flori si pasarele. Ne plimbam voiosi pe aici, ajungem si la lac unde putem face o plimbare cu barcutele puse la dispozitie. Mai sunt si biciclete care se pot inchiria. Gasim si tonete de unde putem manca sau cumpara un suc. Parcul este destul de intins, are multe banci ferite de soare datorita copacilor, si te incarca cu energie.

_______________________________________________________________

4. Gradina Zoologica din... Targoviste. Este vecina cu parcul Chindia, ca sa ajungi la gradina, trebuie sa intri in parc, iar intr-o parte este si intrarea in gradina zoologica. Este foarte frumoasa, amenajata, discreta si gazduieste multe animale simpatice. Tarifele sunt de 7 lei pentru adulti si 3 lei pentru copii, deci foarte mici.

Va invit sa vizitati gradina si sa va bucurati de cadrul natural in care se afla.

_______________________________________________________________

5. Am terminat toate obiectivele aproapiate. Ne urcam in masina si o luam spre Manastirea VIFORÂTA. Este o mănăstire ortodoxă de maici, aflata in localitatea Viforâta la doar 5 km de obiectivele anterior mentionate. Are două hramuri, unul închinat Nașterii Maicii Domnului, prăznuit pe 8 septembrie și al doilea, închinat Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, prăznuit pe data de 23 aprilie.

Este foarte frumoasa si va invit sa o vizitat, chiar daca nu sunteti bisericosi... Zona este foarte frumoasa, curata si plina de energii pozitive.

________________________________________________________________

6. Ne urcam iar in masina si mergem spre ultimul punct de interes, anume Manastirea Dealu, aflata la 10 minute de mers cu masina si 6 km de Manastirea Viforata. Ca si la Viforata, si aici peisajele sunt de vis, zona este foarte linistita, curata si plina de verdeata. Este o mănăstire de maici situată pe un deal din apropierea orașului Târgoviște. Drumul principal de acces este, pe ultimii 2 km până la mănăstire, o pantă cu înclinație mare ce șerpuiește până în vârful dealului.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Toate aceste minunate obiective se afla fie in Targoviste, fie foarte aproape de Targoviste.

Ti-a placut acest review? Nu uita sa votezi! De-asemenea nu uita sa te uiti si la pozele facute in aceste locuri. Sa ai o zi frumoasa calatorule!

Trimis de ⭐ValentinB_88⭐ in 24.12.20 13:10:16
Validat / Publicat: 24.12.20 14:07:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÂRGOVIȘTE [DB].

VIZUALIZĂRI: 7842 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Ansamblul Curtea Domneasca

Kavarnap
[24.04.21 15:45:36]

Am bătut și noi drumul Târgoviștei dar am lăsat-o mai moale cu spațiile interioare și ne-am axat pe ce le place copiilor:

1. zimbri la Rățoaia (comuna Bucșani)

2. parcul Chindiei și zoo

3. hanul Dragodana și o masă la terasă

A fost o surpriză plăcută zoo Târgoviște, din păcate turnul Chindiei în 2021 e îmbrăcat pentru renovare deci l-am sărit din schemă. Foarte multă lume în parc duminica în care am fost noi... bine, nu ne-am mirat dar nu ne așteptam...

Kavarnap
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Târgoviște și împrejurimi: