ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.12.2020
Familie
2 AD. + 1 COPII -- v: 10 ani
EXCELENT

Biserica mănăstirii Colț, un obiectiv interesant din Țara Hațegului

Cetatea Colț a fost principalul nostru obiectiv pentru ziua petrecută în Țara Hațegului. Am urcat la cetate înainte de prânz (vezi impresii) și pentru că mai aveam ceva timp la dispoziție ne-am hotărât să vizităm Mănăstirea Colț din apropiere. Cele două obiective se află de o parte și de alta a văii Râușorului, doar că fortificația este cocoțată pe un pinten stâncos, în vreme ce biserica se află aproape de stradă (prin dreptul lăcașului de cult trece DJ 686 care urcă pe valea Râușorului).

Peste drum de biserică se află câteva locuri de parcare, dar noi am mers ceva mai departe pentru a lăsa mașina la umbră, chiar la intrarea în defileul Râușorului. Acolo este amenajat un foișor pe malul pârâului, un loc numai bun pentru a mânca niște sandvișuri din rucsac. După câteva minute de relaxare, am pornit la pas către biserica din apropiere.

Biserica mănăstirii Colț are o istorie interesantă. A fost ridicată la începutul secolului al XIV-lea, având aceiași ctitori ca cetatea din apropiere, respectiv familia cnezilor Cândea. Construită din piatră, cu ziduri având grosimea de 120 cm., biserica îndeplinea rolul unei cetăți de apărare. În acest scop, deasupra altarului a fost ridicat un turn înalt, prevăzut cu solide contraforturi și cu acoperișul în formă de piramidă. În turnul bisericii locuiau călugării în trecut, fortificația fiind amenajată asemenea chiliilor. Lăcașul de cult a fost ortodox încă de la început, dar în prima jumătate a secolului al XVII-lea calvinii i-au izgonit pe călugări din mănăstire. Din acel moment, lăcașul de cult s-a degradat treptat, iar viața monahală a fost reluată abia în ultimul deceniu al secolului trecut.

Ca să ajungem în curte, am urcat treptele de beton realizate în zig-zag, întrucât biserica se află mai sus de șosea. Pentru că nimeni altcineva nu mai era prezent, ne-am plimbat agale pe alee și am admirat simplitatea construcțiilor. Există și câteva bănci amplasate la marginea aleii pietruite, așa încât vizitatorii obosiți se pot odihni la umbra copacilor falnici din jur.

În apropierea bisericii există o zonă de unde am putut admira cetatea cocoțată pe munte, obiectiv pe care îl vizitasem mai devreme. Văzând că ușa bisericii era deschisă, am aruncat o scurtă privire în interior. Am observat că se intră direct în naos, iar catapeteasma, stranele și podeaua sunt realizate recent. În ceea ce privește pereții, zidurile interioare au fost tencuite, nefiind salvate decât fragmente neclare din pictura veche (am citit că pictura originală ar fi fost realizată în perioada 1350 - 1450, probabil tot de către meșterul Ștefan - pictorul bisericilor din Ostrov și din Densuș).

Hramul acestui lăcaș de cult este” Duminica Tuturor Sfinților” .

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Biserica și Cetatea Colț reprezintă două obiective turistice importante din Țara Hațegului, aflate într-un cadru natural dominat de impunătorul masiv Retezat. Iar dacă vei continua să urci pe acea vale, vei ajunge în micuța stațiune Râușor, localizată la aproximativ 1250 de metri altitudine, pe versanții nordici ai Retezatului.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Am petrecut câteva ore interesante în Țara Hațegului și ne-ar plăcea să revenim acolo!

Toate cele bune!

Trimis de Floryn81 in 22.12.20 15:12:52
Validat / Publicat: 22.12.20 15:44:31

VIZUALIZĂRI: 920 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P17 Un mic locatar din acea frumoasă zonă.

Dan&EmaPHONE
[22.12.20 16:11:56]

Aici a facut Emi una din primele lui drumetii, poate chiar prima. Eu am ramas jos sa aflu cine poate deschide​​ biserica, iar el a urcat poteca lutoasa cu bunicii. Cred ca avea 5-6 ani. ​​

Felicitari pentru excursie! M-a bucurat sa citesc despre meleagurile din Tara Hategului, una din zonele turistice cele mai ofertante din tara. ​​

​​Numai bine! ????????????????

mprofeanu
[22.12.20 16:29:54]

@Crazy_Mouse:  Citind cele două articole ale tale despre Cetatea Colț și acum despre Mănăstire mi-am adus aminte cu plăcere despre acele frumoase locuri de lângă Râușor mica stațiune aflată la o altitudine de 1250 de metri unde am fost de trei ori. Mănăstirea este aproape de șosea ușor de văzut dar am urcat și la cetate, Castelul din Carpați, merită urcat pentru priveliștile deosebite văzute de acolo... La Râușor este și teleschi acolo se poate aborda vârful Retezat dar se ajunge și la Cabana Pietrele, excursie de o zi...

Ce trece timpul, sunt 10 ani de atunci, am văzut că panoul indicator cu explicații este încă acolo sus la cetate... ​

Floryn81AUTOR REVIEW
[22.12.20 16:41:55]

@Dan&Ema:  Înseamnă că Emi a început plimbările pe munte cu o drumeție interesantă, mai ales că de sus de lângă cetate se deschid priveliști foarte frumoase către înălțimile Retezatului și către valea pârâului Râușor. Noi am avut norocul să vizităm amândouă obiectivele, iar dacă biserica era încuiată probabil că nu am fi aflat atunci unde era cheia (nu am văzut pe nimeni la mănăstire).

Într-adevăr, Țara Hațegului este un areal extrem de ofertant, sperăm să petrecem acolo mai multe zile în următorii ani!

Vă salutăm cu drag!

Floryn81AUTOR REVIEW
[22.12.20 16:49:45]

@mprofeanu:  În acea zi nu am avut timp să mai mergem și în stațiunea Râușor, iar acest lucru mi-a provocat ulterior anumite regrete și mi-a amplificat totodată dorința de a reveni cândva în zonă. Am citit că Râușor ar fi singura stațiune de schi din masivul Retezat (nu știu sigur dacă este așa) și că s-a dezvoltat destul de mult în ultimii ani. Rămâne să ne convingem cândva la fața locului!

Oricum, trebuie să recunosc faptul că am citit, în ultimii ani, multe articole despre drumețiile pe potecile Retezatului și într-o bună zi vom urca și noi acolo, sănătoși să fim în primul rând!

Mulțumesc pentru lectură și pentru ecou! Numai bine!

Dan&Ema, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂCetatea și Mănăstirea Colț [Râu de Mori]: