ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.12.2020
ÎNSCRIS: 19.08.10
SEP-2020
Prieteni
REZONABIL

Road trip pe Coasta Dalmata (in pandemie)

In acest context pandemic in care ne aflam, am stiut de la inceput ca vara asta singurele vacante pe care le vom face vor fi cu masina, pentru a nu ne expune prea mult. Dupa sute de cautari si de ganduri, ne-am decis si razgandit de 100 de ori si pana la urma ne-am facut curaj si am plecat spre Croatia.

Ne-am facut bagajele si ne-am suit in masina, cu prima oprire la Arad. A doua zi am strabatut Ungaria (fara nici o problema la granita, nu ne-au cerut info suplimentare, nici test COVID) si am intrat in Croatia (a fost necesara doar completarea unei declaratii/formular pe care vamesii nici nu l-au citit).

Prima oprire a fost la Plitvice, la parcul natural. Am ajus pe la pranz, si am petrecut vreo 5 ore pentru ca am vrut sa ne bucuram de peisajele superbe si de natura. Exista foarte multe trasee pentru a putea vedea toate cascadele, parcul este impartit pe 3 "etaje", te poti plimba si cu autobuzul intre zone dar noi am preferat sa mergem cat mai mult pe jos. Seara ne-am cazat in Zadar, intr-un apartament inchiriat - insa nu am apucat decat sa iesim in centrul vechi sa mancam la o terasa si apoi ne-am bagat la somn (drumul este unul destul de obositor chiar daca il imparti in 2 zile, noi ne-am bazat pe 2 soferi).

A doua zi am plecat spre Split, locul unde am petrecut 3 nopti. Din Zadar in Split am facut cam 2 ore pe drumul de coasta cu oprire la plaja in Biogradna Moru. Tin sa mentionez ca in toata vacanta nu am stat in niciun loc aglomerat - peste tot a fost fooooarte liber (multe terase goale, unele inchise, plaja pustie) deci a fost ideal. O sa fac un review separat despre Split pentru ca mi-a placut cel mai mult din toata coasta Croatiei.

In urmatoarele zile am luat ferry si am vizitat insulele Brac si Zvar - atentie, calatoria cu masina este destul de costisitoare (cam 20 euro taxa pentru masina in Brac si 40 pt Zvar); dar intr-adevar iti ofera multa flexibilitate pentru ca insulele sunt foarte mari si ai nevoie de masina daca vrei sa vizitezi mai multe locuri.

Am rezervat si o zi la plaja in zona Makarska - o zona foarte pitoreasca, cu plaja si marea si in spate muntii (nici nu stiam ca au Croatii munti asa faini, cu trasee si view-pointuri misto). Neaparat o oprire pentru snorkel la Brela, Punta Rata - este unul dintre cele mai faine locuri, cu apa incredibil de frumoasa.

Ultimele zile le-am petrecut in "perla" Croatiei, Dubrovnik. Drumul l-am efectuat trecand prin Bosnia (vreo 20km prin coridorul Neum) - singurul inconvenient este ca trebuie sa prezinti pasapoartele, dar "controlul" a durat 2 minute, nu am avut probleme. Sincer, aveam niste asteptari foarte mari de la Dubrovnik insa cumva a lasat de dorit. Intr-adevar cetatea este foarte frumoasa, ca din filme (si am avut un mare noroc ca a fost efectiv pustie si am putut sa ne bucuram de peisaje) insa odata iesiti din cetate, nu este nimic spectaculos. Portul nu ni s-a parut wow, nu erau foarte multe barci/iahturi - mult mai frumos ni s-a parut in Hvar. In Dubrovnik nu am folosit masina, am mers pe jos intrucat am luat o cazare relativ aprope de centru, parcarile sunt destul de scumpe cu cat te apropii de cetate.

La intoarcere ne-am intors tot pe drumul de coasta, intrucat nu stiam exact care sunt conditiile de tranzitare prin Serbia (fiind contextul COVID; citisem destul de multe stiri cu aglomeratie in vama si controale), insa oprirea in tara am facut-o la Timisoara.

Tragand linie, am facut cam 4.000km, cam pe fuga - cred ca iti trebuie minim 2 saptamani pentru a te bucura de toata Coasta Dalmata (cu toate insulele ei) dar a fost o experienta minunata, cumva am avut noroc cu pandemia pentru ca am putut sa ne bucuram de tot ce ne ofera Croatia fara sa stam in aglomeratie. Drumul ne-a costat cam 200 EUR (cu taxe de autostrada, combustibil) insa a fost foarte spectaculos pe alocuri. Soselele sunt bune, inclusiv cele de coasta si in cazul nostru nu au fost foarte aglomerate. Overall Croatia este o destinatie destul de scumpa, aici ma refer la preturi obiective turistice, mancarea la restaurant, dar si la cazari (cred totusi ca aici gasesti si variante mai ok la pret fiind si multe apartamente disponibile) insa trebuie bifata macar odata in viata.

Trimis de ailynuka in 20.12.20 20:48:50
Validat / Publicat: 20.12.20 21:56:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CROAȚIA.

VIZUALIZĂRI: 4405 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ailynuka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 zidurile cetatii

webmasterX [20.12.20 21:55:25] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Vacanța în Croația, diverse # - # CĂLĂTORII CROAŢIA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Drumul spre Croaţia]

Dana2008scris / TELEFON [21.12.20 11:02:57] »

@ailynuka:  Frumos! Felicitări pentru articol dar mai ales pentru destinație!

Cam trist fără turiști în locurile care până nu demult erau aglomerate și pline de viață.

Fotografiile sunt minunate!

Sper să ajungem și noi pe acolo cândva, pentru că ne dorim de mult timp.

Călătorii plăcute! Sănătate!

Numai bine! Sărbători fericite!

krisstinnascris / TELEFON [21.12.20 16:45:57] »

@ailynuka:  Felicitări pentru vacanță și articol, aștept cu interes următoarele povesti despre plimbarea voastră prin Croatia, eu nu m-aș sătura de ea nici după o lună, e mare, frumoasa și interesantă, are o mulțime de atracții turistice.  Nu e mai scumpa decât Grecia, am făcut calculul la fiecare eurocent și am constatat că in unele locuri, Grecia e mult mai scumpă. De ex am făcut o excursie de-o zi din Makarska, all inclusiv pe vas, am plătit doar 50 euro/2 persoane. Și exemplele pot continua, inclusiv cu muzeele care sunt mult mai costisitoare (biletele) in Grecia ca in Croatia.  Bine, e doar părerea mea și  a soțului meu, fiecare își cunoaște bugetul pentru o vacanță

Sper să mai ajung de câteva ori pe litoralul croat, mi-a plăcut foarte mult.

In schimb, in Split și Rovinj prețurile erau ușor mai ridicate, eram mai aproape de Italia.

Fiecare loc de pe pământ are frumusetea lui, important e sa fim liberi să călătorim

Toate cele bune îți doresc, sărbători linistite alături de cei dragi!

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Croația: