ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.12.2020
ÎNSCRIS: 27.08.17
SEP-2020
Cuplu
BUN

Cascada Cailor, de la legenda la realitate

Nu puteam parasi Maramuresul fara sa a jungem si la Cascada Cailor, una dintre cele mai spectaculoase din Romania.

Din statiunea turistica Borsa se ajunge la Cascada Cailor, pe drumul forestier prin padure sau folosind telescaunul. Chiar si in aceasta ultima varianta, dupa ce ajungi in varful partiei cu telescaunul, cobori apoi prin padure circa jumatate de ora.

Am urcat cu masina pana in punctul final, telescaunul Cascada Cailor Borsa. Fiind duminica, vreme frumoasa si vacanta, era destul de aglomerat, chiar daca nu am stat la coada la bilete. Pretul este de 20 lei/persoana-urcare sau 30 lei dus-intors. Despre telescaun pot spune ca instalatia este destul de veche, cu scaune din lemn, iar trepidatiile la fiecare stalp le-am simtit pe deplin. Distanta pana la capatul traseului este destul de mare, avand in vedere ca urcarea dureaza 20 minute. Atat la urcare cat si la coborare trebuie atentie sporita deoarece viteza acestuia este adaptata la cei cu reflexe foarte bune, iar scaunul de lemn loveste picioarele, la spate (eu m-am capatat cu vanatai).

Sus exista amenajat un spatiu cu mese din lemn unde te poti odihni si admira peisajul. Poteca duce pe langa o stana si coboara pana la o bifurcatie de unde la dreapta se intra pe traseul spre Cascada Cailor, iar la stanga incepe traseul spre Lacul Stiol.

Am trecut pe sub o poarta si am urmat drumul spre cascada, prin padure. Traseul pana la cascada este de o frumusete deosebita si nu este un traseu foarte dificil, la dus mai mult coboara, fiind putin mai solicitant la intoarcere. Pe traseu exista cateva zone unde te poti odihni sau adaposti de ploaie.

La un moment dat, cararea iese din padure si coboara pe coama muntelui, unde se deschide in fata Cascada Cailor in toata splendoarea ei. Aceasta este o cadere de apa pe versantul abrupt al Rezervatiei Piatra Rea revarsandu-se peste Podul Cailor de la o inaltime de circa 90 de metri in mai multe trepte cu caderi succesive. Este foarte spectaculoasa primavara, datorita topirii zapezii, avand un debit mai mare, insa este frumoasa in orice anotimp.

Cascada se afla la altitudinea de 1300 m si se formeaza din apa care se aduna de pe muntele Cailor intr-o depresiune circulara glaciara.

Exista o legenda care a dat numele cascadei. Pasunile din aceasta zona erau bogate, prin urmare aici se adunau oile si caii la pascut. Se spune ca o herghelie de cai a fost incoltita de ursi si adusa pe marginea prapastiei. De aici, nu exista alta posibilitate de a scapa, decat aruncandu-se in hau, insa, astfel si-au gasit sfarsitul. Dupa aceasta intamplare pastorii ar fi varsat lacrimile care au dat nastere Cascadei Cailor. Atat muntele cat si paraul care coboara la vale au capatat acelasi nume.

Am coborat pana la baza cascadei, am zabovit, dupa care ne-am intors pe acelasi traseu, fericiti ca vremea a fost minunata pentru un astfel de traseu.

Se poate urca prin Canionul Cailor, insa drumul este abrupt, pentru a admira celelalte 9 cascade, in amonte, formate de acelasi curs de apa, canion care se termina cu aceasta minune, cea mai inalta cascada din tara, Cascada Cailor.

Trimis de geani anto in 13.12.20 12:06:01
Validat / Publicat: 13.12.20 12:39:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BORŞA.

VIZUALIZĂRI: 3570 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

[13.12.20 12:38:50]

geani antoPHONEAUTOR REVIEW
[13.12.20 12:43:22]

@webmasterX:  Da, acolo e.

geani anto
Alte impresii din această RUBRICĂMusai de văzut: Cascada Cailor: