ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.12.2020
ÎNSCRIS: 23.07.12
DEC-2020
Cuplu
EXCELENT

Locatie pet friendly de luat in seama

De aproape un an am intrat intr o noua categorie de turisti, una pentru care pregatirea unei excursii este mult mai minutioasa decat era inainte. Nu, nu am devenit parinti, inca. Dar avem un membru nou in familie. O cheama Mucca si acum cateva zile a facut un an de zile de viata, sau cel putin asa am aproximat noi.

Asa ca, daca pana acum, primul filtru pe care il puneam cand cautam o cazare era micul dejun (deh, trebuie sa mi intretin cumva tesutul adipos) acum primul filtru pe care il punem este “pet friendly” . Vorba vine ca, din cauza distractiei asteia de virus, nu prea am fost plecati anul acesta. In afara de binemeritatul concediu, unde am fost singuri, ne am saturat de o zi la mare, una la munte, bis, bis. Cred ca si Mucca isi cam pune semne de intrebare si crede ca a nimerit 2 parinti cam saraci de nu si permit decat zile si nici macar o noapte pe undeva.

Chiar si acum ne propusesem sa mergem si noi o zi la munte, tot o zi! Dar in timp ce faceam bagajele ne am zis sa facem o aroganta si sa ramanem de data si o noapte, cu Mucca. Si cum de cand o avem pe sclifosita asta am intrat in diferite grupuri ce au legatura cu caini, o locatie de pe un asemenea grup mi a ramas in minte. Pe langa faptul ca arata interesant bifa si filtrul despre care pomeneam mai sus, ba mai mult scrisesera mai multi posesori de patrupede incantati de ce au gasit acolo.

Asa ca am rugat o pe jumatatea mea mai buna sa i sune in timp ce eram pe drum si sa I intrebe daca ne pot caza pentru o seara cu tot cu mandra noastra la pachet. Cum raspunsul a fot afirmativ nu ne a mai ramas necat sa ne bucuram de opririle din Sinaia, Predeal si nu in ultimul rand, Piata Sfatului, unde aflandu ne in plina iarna calendaristica, nu puteam decat sa asezonam un vin fiert cu un gyros traditional grecesc si un saganaki la pachet ca nu area ne dada mana sa le savuram la terasa.

Din Piata Sfatului si pana in Sacele unde era locatia nu cred ca faceti mai multi de 25 minute, locatia este pe Waze si va lasa fix in fata intrarii.

O intrare cam camuflata ce i drept pentru ca noi am ajuns acolo si cum nu era nimic ce sa ne sugereze ca exista spatii de cazare am mers un pic mai in fata pe strada si ne am intors in speranta ca vom gasi vreun semn ca am ajuns la Silver Bungalows. Nu l am gasit asa ca l am suntan pe proprietar care ne a confirma ca am ajuns bine si sa ne facem curaj sa urcam scarile care erau un pic cam intunecate.

Odata ajunsi sus am observat 4 bungalowuri dispuse intr o curte de cateva sute de metri patrati, destul de noi ca an de constructie.

Noaptea nu prea am vazut multe, nici faptul ca sunt cam chior nu prea m a ajutat dar a doua zi am observat ca privelistea este foarte frumoasa pentru Sacele, bungalowurile fiind pe un deal de unde se vedea o panorama destul de frumoasa a orasului, accesibila chiar din pat prin geamurile imense, de sus pana jos, in partea din fata. Dar piesa de rezistenta este chiar bungalowul in sine care mi a placut foarte mult prin simplitatea dar si functionalitatea lui.

Camera in sine avea un pat, o canapea, televizor, 2 noptiere dar si un mic frigider. Incalzirea se facea cu un calorifer electric care isi facea treaba cu brio, semn ca izolatia era buna si ca geamurile alea de aminteam mai sus de ele nu tineau atat de rece in camera. Baia, chiar daca era un mica, era mai friguroasa si gresia tinea mai rece decat parchetul din camera. Dar pentru un spalat pe dinti si un dus te descurcai.

Ce am putut observa si mi a placut este ca boiler din camera era Ariston semn ca nu s au facut reduceri de costuri la aceste constructii. Peste noapte temperatura in camera a fost foarte buna, lucru ce a facut o pe domnisoara cea mai tanara din familie sa alterneze reprizele de somn din pat cu cele petrecute pe covor, langa geam.

Unul dintre cele mai urate momente a unui stapan de caine este dimineata, iarna mai ales, cand trebuie sa se imbrace si sa si conduca patrupedul afara ca sa isi faca si el nevoile zilnice. Eh, alta a fost situatia aici cand doar am deschis usa si a zbughit o fericita afara. Aici intervine o bila neagra, atat a locatiei, cat si a oaspetilor pe care i a avut de a lungul timpului. De fapt, ca paranteza, tot Bucurestiul e plin de “bile” din astea negre si am tot calcat in ele de multe ori.

Dar revenind la locatie, numai in fata usii noastre erau vreo 3 “bile” din astea mirositoare. Sincer, daca de la multi turisti nu am prea multe asteptari parca de la un posesor de caine as avea mai multe, iar principala este sa si strange urmele cainelui, dar se pare ca nu s a intamplat aici. Si cum lucrul asta era la vedere ma asteptam ca personalul pensiunii sa faca lucrul asta, un lucru normal ca si facutul curat intr o camera, dupa un oaspete. Dar se pare ca nu s a intamplat nici asta. Dar asta a fost doar o paranteza, nu a stricat cu nimic buna impresie cu care am ramas pentru acest loc si mai mult ca sigur vom cauta sa ne intoarcem aici, poate chiar in aceasta iarna.

Trimis de gotty in 05.12.20 23:45:48
Validat / Publicat: 06.12.20 09:32:02

VIZUALIZĂRI: 511 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gotty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.12.20 09:31:10]

Mutat în rubrica "Silver Bungalows, SĂCELE [BV]" (nou-creată pe sait)

​​

[06.12.20 09:50:28]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

gottyAUTOR REVIEW
[06.12.20 23:34:53]

@webmasterX:  Intrarea locatiei este mai in fata pe strada Vulcan, in dreptul casei cu acoperi rosu, perpendiculara pe strada.

Daisy Petal
[07.12.20 10:34:04]

Felicitări pentru articol. Bungalow-urile arată foarte bine, iar Mucca este fotogenică

Și interiorul arată bine, așa că voi recomanda, la rândul meu, locația avân în vedere că avem prieteni cu animăluțe, iar găsirea unui loc de cazare este dificil pentru ei. Mi-au plăcut și pozele, așa că am votat ca atare. ​

gottyPHONEAUTOR REVIEW
[07.12.20 12:51:00]

@Daisy Petal:  va multumesc pentru vot si apreciere. Mucca va multumeste si ea pentru compliment. ????

Daisy Petal, gotty

• pagină generată în 0.046941041946411 sec