ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.12.2020
ÎNSCRIS: 03.08.15
OCT-2020
Cuplu
EXCELENT

Seychelles pe timp de pandemie

Dupa sase luni si jumatate de cand nu am mai zburat, am luat decizia de a ne duce undeva la plaja si sa putem calatori in siguranta. Am cautat care sunt tarile cele mai sigure si unde sunt controale stricte si astfel am ajuns la concluzia ca Seychelles bifeaza toate punctele de pe lista pe care o creasem:

1 – Si-au redeschis granitele pentru turisti pe 1 August.

2 – Rezidentii unui numar limitat de tari pot calatori si Irlanda era una dintre ele.

3 – Au controale stricte si reglementari impuse operatorilor de turism, hotelurilor si cazarilor de tip self-catering.

4 – Test PCR Covid negativ care trebuie sa fi fost facut cu cel mult 72 de ore inainte de la decolare.

5 – 140 de cazuri din Martie pana in Octombrie, iar numarul de cazuri active era de 1 cand verificasem. Acum pe 3 Decembrie, totalul se ridica la 183 de cazuri, din care 21 active.

Pe 2 Octombrie am zburat cu Emirates si in afara de faptul ca au fost mai scumpe decat de obicei biletele, totul a decurs fara absolut nicio grija: nu te puteai imbarca daca nu aratai rezultatul negativ, toata lumea trebuia sa poarte masca, iar din 300 de locuri la clasa economica nu cred ca erau mai mult de 50 de locuri ocupate. Ne-au fost impartite kit-uri cu masti, servetele umede si dezinfectant, mancarea a fost okay pe toate zborurile si stewarzii atrageau atentia persoanelor care nu purtau masca in mod corespunzator, sau care nu o purtau deloc.

In cele doua saptamani petrecute acolo, cei de la Emirates au schimbat regulile cu privie la testul negativ, se interzicea accesul la bordul avionului daca veneai din anumite zone considerate cu risc ridicat, iar Seychelles nu era in acea categorie, in felul asta am economisit 125 de euro de persoana, cat costa un test efectuat acolo.

Francezii si Englezii reprezentau unele din cele mai mari ponderi de turisti pre-Covid, dar nu li s-a permis accesul in Seychelles din cauza numarului mare de cazuri, ceea ce a dus la nenumarate anulari si au fortat autoritatile sa le acorde un statut special, cu o conditie: cand ajungi in Seychelles trebuie sa stai 5 zile in carantina intr-un hotel sau unitate guvernamentala, apoi inca un test PCR.

Cazarea a fost ca de obicei, la Monte Cristo Residence si am fost primii clienti dupa ce s-au redeschis granitele, urmatorii fiind in Decembrie. Proprietara, care venea zilnic sa ne ia temperatura si nota pe unde am fost ziua anterioara pentru a se face trace-back, spunea ca daca vor intra intr-un nou lockdown, nu vor supravietui. Ne-a mentionat ca a avut cateva inspectii pentru a se asigua autoritatile ca sunt respectate normele Covid, a fost nevoita sa mai adauge o toaleta in gradina si inca un dus langa piscina pentru a nu determina oaspetii sa foloseasca doar pe cel existent sau sa mearga in camera fiecaruia.

Toate acestea au fost scrise pentru a pune in context masurile luate pentru a se redeschide, ca au fost zboruri aproape goale, iar cand am aterizat in Seychelles am avut impresia ca suntem singurii turisti in zona de mijloc-sud a insulei. Eram obisnuiti sa fie putina lume pe plaje in timpuri “normale” , dar acum de cele mai multe ori eram singuri, sau poate mai vedeam unul sau doua cupluri la cateva sute de metri departare.

Restaurantele si fast-food-urile care nu aveau toate autorizatiile si masurile anti-Covid serveau doar localnicilor, chiar ni s-a parut ciudat sa vedem panouri cu “Locals only, No tourists” . Cand cinam sau luam pranzul, eram cam singurii clienti si dupa ce ni se lua temperatura eram rugati sa completam datele de cazare. De multe ori, pe aceeasi pagina vedeam intrarile pe care le scrisesem cu cateva zile inainte si ne intrebam cum rezista cu o mana de client intr-o zi. Sa speram ca vor face in continuare si sa ii revedem la urmatoarea vizita.

Am avut una sau doua zile ploioase, dar s-a potrivit de minune pentru ca atunci a trebuit sa lucram pentru cateva ore, in rest vremea a fost spectaculara: 28 de grade constant.

Ne-am bucurat ca si la a treia vizita tot descoperim lucruri noi de explorat si de vazut si de asemenea ca anumite zone de coral din rezervatie isi revin incet, incet.

Ne-am bucurat de o vacanta inedita in timpurile astea caudate, nu prea sunt multe de spus, asa ca incarc o parte din pozele facute si va doresc sa fiti sanatosi si daca veti calatori, sa o faceti cu grija.

Trimis de ascarlat in 04.12.20 03:20:44
Validat / Publicat: 04.12.20 07:56:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SEYCHELLES.

VIZUALIZĂRI: 6929 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ascarlat); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.12.20 09:45:09]

@ascarlat:  Puțin cam greu de comentat, o destinație de vis, la care eu nu pot decât sa visez văzând prețurile, asta e, însă măcar ma bucur ca alții o fac. Foarte interesante și informațiile privind deplasarea. ​​​​

​​Cât despre vacanța propriu zisa, este minunat sa ai parte de asemenea frumusețe și pozele o dovedesc din plin, este însă și trist sa vezi cum poate fi afectată viața celor ce depind de turism. ​​

​​Una peste alta, un articol ce aduce putina culoare in viața noastră, felicitări, votat cu mare drag.

ascarlatAUTOR REVIEW
[04.12.20 17:55:39]

@mishu:  Multumesc, Mishu.

​​Mai bine de jumatate din costul acestei vacante au fost biletele, testele Covid si taxele platite pentru a intra in Seychelles. Voi detalia aici costurile:

Bilete cumparate cu o cinci zile inainte de zbor: 2200 de euro pentru doua persoane.

Cazare ​​​70, masina 30 - deci 1400 de euro pentru cele doua saptamani

Teste Covid Irlanda - 350 de euro, plus inca 100 de euro pentru a aplica pentru acces in Seychelles.

La capitolul mancare:

​​

In fiecare zi intre 16:00 si 18:00 era happy hour Coctails la un restaurant de langa noi (Kapatya), asa ca eram clienti fideli si de obicei continuam cu cina. Am zis ca este okay sa ii ajutam si nu am regretat ca a marit putin costul vacantei.

Am mers si la piata si am luat peste proaspat, pe care l-am facut pe gratar la cazare, astia fiind cei mai bine investiti 10 euro pe care ii puteam da in concediu. Dupa o excursie la snorkeling l-am ajutat pe "capitan" sa isi scoata capcanele de peste din apa si ne-a dat doi pentru deranj.

Proprietara ne-a gatit de doua ori mancare traditionala, absolut fenomenala... niste sosuri creole pe care de-abia asteptam sa le mai incercam data viitoare.

Mancare fast food super buna si costa cam 2.5 -3 euro, asa ca pranzul era asigurat pe plaja si tot de acolo mai luam fructe de la vanzatori si nuci de cocos.

Bugetul zilnic a fost intre 75 si 100 de euro, cred ca ne-am incadrat super bine​​​​.

​​

[04.12.20 19:40:16]

@ascarlat:  Multumesc frumos pentru detalii, oricum ramane o vacanta de vis exemplificata de aceste poze minunate.

michaela_1961PHONE
[04.12.20 20:14:07]

Un review frumos din locuri atât de calde în aceste vremuri reci și mohorâte. Pozele sunt minunate, plajele acelea de vis și vegetația luxurianta cred ca v au creat cea mai relaxanta evadare.   Ma bucur pentru vacanta voastră și va doresc multe asemenea!

mprofeanu
[04.12.20 20:34:39]

@ascarlat:  Felicitări pentru excursia de vis pe care ați avut-o, plaje excelente, peisaje de basm, mi-a plăcut mult totul chiar dacă nu voi ajunge acolo niciodată...

Mă mulțumesc cu Maya Beach din Insulele Phi Phi, nu o voi uita, nisipul alb se dizolva parcă în apă... Cu Emirates am zburat de la Rio la Buenos Aires, excelente servicii, locuri generoase...

Un articol ce mi-a mers la suflet și mi-a amintit de lucruri trăite mai demult...

Vacanțe tot la fel de frumoase vă doresc!

Dana2008PHONE
[05.12.20 17:41:48]

@ascarlat:  Superb totul! Felicitări!

ascarlatPHONEAUTOR REVIEW
[05.12.20 22:05:35]

Vă mulțumesc pentru aprecieri.

ascarlat, michaela_1961, mishu, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în insula Mahe: