ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2010
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 22.09.08
JUN-2010
2 AD. + 2 COPII

O experienta memorabila pentru copii si adultii amatori

Locul fericirii pentru amatorii genului, plin de adolescenti cam galagiosi si zmuciti, o multime de atractii pentru toate varstele.

Mie mi-a placut mai mult la Disney, era mai dichisit, mai cu grija la detalii, dar cred ca aici sunt senzatii mai tare, pentru cine le doreste. La indicatia unor germani, ne-am dus cu sendvisuri si apa de la supermarket, ne-a fost zis ca e cumplit de scump... si probabil nu se mananca grozav, ca prin toate locurile de genul asta. Apoi am vazut si niste exemple care nu erau chiar asa...

Am incercat sa cumparam niste prostioare pentru copii, dar a fost cam greu sa dau 10 euro pentru un brleoc nu prea reusit... un alt exemplu, parca nu asa de rau, inghetata 3 euro un cornet destul de mare...

Nu are nici un sistem de fast-pass, asa ca trebuie sa stai la cozi cateodata de aproape o ora, desi spre sfarsitul zilei am intrat lejer, si pe la atractiile cele mai populare... Ar fi bine sa incercati sa va lamuriti ce aveti de facut inainte sa va apucati si sa incercati sa mergeti in alta parte decat puhoiul... Oricum noi am stat doua zile ca sa apucam sa facem tot, mai putin vreo 3 trenuri de-alea rele...

Nu mi-a placut ca nu se explica pe programul pe care il iei de la intrare cam ce face fiecare atractie, stai la coada si nu prea stii la ce, nimeresti o distractie de copii mici sau, din contra, una mai plina de adrenalina decat ti-i propus... si nu sunt deloc oficiali care sa te indrume... de altlfel, nici cei care deservesc atractiile nu mi s-au parut prea prietenosi... E bine de cautat la intrare o carticica cu mai multe explicatii, intr-o limba cunoscuta...

Oricum, frumos, copii erau in al noualea cer...

Trimis de Rila in 01.07.10 09:23:50
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GERMANIA

VIZUALIZĂRI: 6945 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rila); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)

Diaura* [01.07.10 09:49:17] »

Spun-mi te rog, care erau cei mai multi turisti; germani sau straini.

Caci eu am fost recent in Germania si mi s-a parut, (cel putin asa era in orasul Regensburg) ca cei mai multi turisti sunt tot germani.

Si desigut lor le este usor sa intelega unde si cum este mai nostim sa se distreze.

Iar pliante in alte limbi, mai greu gasesti.

Dragoș_MD [01.07.10 10:02:00] »

O localizare mai precisa ar fi fost si mai buna... Asa ca, pasionat fiind de astfel de distractii (chiar si daca la modul teoretic, da' cine stie? ), am dat iute-iute un search la goagal si uite ce am aflat:

saitul oficial: click aici

pagina din wikipedia: click aici

saitul fanilor: click aici iar aici, o mare harta pentru atractiile din 2010: click aici

poate la anul...

PS apropo de titlu: parcul asta NU este pentru amatori!!! e doar pentru profesionisti!!!

Rila [01.07.10 13:15:51] »

Pardon, asa e, e pentru profesionistii genului.

Rectific. Parcul se afla administrativ in orasul Rust.

De departe cei mai multi germani, apoi francezi... doar e la cateva zeci de km de strasbourg... altfel de turisti... cam prost reprezentati, nu i-am observat.

Am auzit de doua ori romana in doua zile... Ca vorbitor de engleza te descurci cam greu... Nu m-am simtit in largul meu, nu inteleg boaba de germana.

De exemplu, filmul 4D era in germana, cred ca am pierdut poantele...

bitnic [25.07.10 00:11:44] »

Cat a costat sejurul, cazarea plus intrarile in park? Transportul a fost cu masina sau cu avionul si unde ati avut cazarea? Caut oferte pentru primavara 2011 si vreau sa-mi fac un buget, anul acesta am fost in Disneyland si unii spun ca EuropaPark este mai frumos. Multumesc pentru raspuns.

Rila [27.07.10 08:16:55] »

Nu mai stiu exact cat a costat sejurul total, dar zic ca am dat vreo 80 euro cazarea in Strasbourg (tripla) pur si simplu am un lapusus, nu mai stiu cum se chema, dar era bun, am scris la Strasbourg. De acolo am mers cu masina la Europa Park, max o ora pe autostrada. Intrarea am platit-o acolo, cat costa ea pe net, copilul a avut o zi gratis, ca era ziua lui. Pana la Stuttgat ne-am dus cu avionul, Bluair, rezevare facuta cu luni inainte, apoi am luat masina din aeroport (facusem rezervarea, platisem, vreo 30 euro pe zi pt o masinuta foarte ok). Apoi direct Strasbourg, 4 nopti acolo, si doar o noapte inapoi in Stuttgart. Europa Park mi-a placut parca mai putin ca Disney, e pentru copii mai mari parca, atractii similare, dar decorurile mai putin reusite, mai butaforie. Oricum e un loc ce merita vizitat, doua zile ne-au fost ok, nu ne-am dat in cateva chestii care pareau groaznice, unele chestii te cam uda (daca e cald, merge), am fost cu senvisuri de la supermarket (ne-au spus nemtii la aeroport ca e cumplit de scump, nu sunt convinsa). Cam asta.. Noua ni s-a parut o iesire frumoasa, asa, in schema cu Strasbourg care e absolut superb...

Daca mai aveti intrebari... cu placere ..

merleti [27.08.10 09:48:50] »

Foarte interesanta prezentarea ta. Vreau sa stiu daca dupa parerea ta o fetita de 11 ani ar fi incantata,ar avea destule atractii care sa o ...atraga. Precizez ca am fost la Disneyland cand avea 9 ani si a fost cazuta pe spate.

Rila [07.09.10 09:30:43] »

Scuze pentru intarziere, am fost in vacanta.

Da, cred ca i-ar place fetitei la Europa Park, va gasi destule chestii in care sa se dea si sa fie incantata. Desi, am mai zis, Europa mi s-a parut mai rudimentar prezentat, nu asa dichisit ca Disney, mai multa butaforie de calitate mai proasta sau mai veche.. Eu am fost usor dezamagita la inceput, dar au fost portiuni de parc care m-au incantat de-a dreptul, apoi am gasit si fel de fel de atractii care mi-au placut, eu care nu sunt mare amatoare de adrenalina pura..Dar sigur reprezinta o alternativa buna la Disneyland..

IaniCt* [05.11.10 08:25:25] »

Buna! Scuza-ma ca te deranjez, ma numesc Iani si impreuna cu cel mai bun prieten al meu vreau sa mergem in Germania cu masina, l-a Europa Park, din cate am citit cam 80 de euro de pers ne costa? cate nopti... daca poti sugera! si acuma te intreb avand in vedere ca avem 21 de ani, ce parere ai ne vom distra? SI daca sti cumva daca e o solutie sa venim inainte de deschiderea la program mai devreme cu o ora, ca sa nu stam la cozi infernale... Si ce alte detalii ne poti sugera avand in vedere ca mergem sa ne distram si avem 21 de ani , O zi placuta

Rila [08.11.10 13:46:22] »

Buna, nu deranjezi deloc, ai sa observi ca imi face placere sa impartasesc si altora din experientele mele... cu conditia sa imi aduc aminte detalii... ca nu mai am 21 de ani... ce varsta frumoasa... savurati-o cu placere maxima.

Va veti distra la Europa Park, sigur, sigur, daca va place ideea de parc de distractii... mie acolo mi s-a parut ca majoritatea era pe la 15-20 de ani... sau unii ca noi, parinti cu copii... Va veti distra deci... eu cred ca 2 zile sunt ok ca sa va distrati in largul vostru, sa nu va grabiti tare... daca va plac senzatiile tari, poate veti dori sa stati si mai mult... noi nu ne-am dat in toate atractiile pentru ca nu ne plac in mod deosebit cele cu multa adrenalina si mai aveam si copii mici... Nu mai tin minte pretul exact, vedeti pe net, pe site-ul lor... Nu era coada mare la intrare... dar noi am fost in iunie, pe 22, si verificasem sa fie Europa in vacanta... neaparat sa va duceti cand nu e vacanta... totdeauna la asemenea parcuri.

Ne-au spus nemtii pe la aeroport sa ne ducem cu sendvisuri ca sa nu cheltuim mult pe acolo, asa am facut, dar nu cred ca ne-am fi ruinat... Alfel, parerea mea este sa va informati dinainte asupra a ce aveti de facut prin parc, care sunt atractiile care vi se potrivesc ca sa nu pierdeti vremea pe acolo si sa nu scapati ceva nefacut... distantele sunt foarte mari si e cam greu sa revii in partea opusa a parcului ca sa te dai in ceva... desi exista un trenulet care te duce (si mai odihnesti picioarele)...

Noi ne-am cazat super bine in Stuttgart si ne-am dus cu masina zilnic (a fost cazarea mai ieftioara ca in Germania si orasul merita cu prisosinta vizitat, seara dupa Europa Park, macar la o bere pe stradute). Nu stiu cand aveti de gand sa mergeti... parca nu m-as duce iarna... daca mergeti mai la vara, mai vorbim pana atunci, sa ma mai gandesc ce sa va spun... ma mai intrebati voi... toate cele bune pana atunci

am2lei [10.01.11 16:40:16] »

Noi am fost aici in luna de miere, pe langa vizitarea Vienei si castelele Bavariei.

Am plecat intr-un fel de aventura, stiind doar unde vrem sa ajungem. Am stat si cu cortul, si la pensiuni. Daca sunt amatori de acest gen de vacante spontane, sa stiti ca noi ne-am plimbat 10 zile prin Germania si Austria cu 936 de euro, adica benzina, cazare, mancare, intrari pe la castele sau Europa-park, parcari, etc.

Parcul este fabulos, poate si ca este primul parc de acest fel in care am fost. Merita fiecare banut din cei 70 de euro/ pe 2 zile dati pentru intrare. In interiorul parcului mancarea este scumpa, cel putin pentru noi era scumpa: 2 portii de friptura cu cartofi prajiti (cel mai ieftin meniu), o cafea si un cola 21,5 euro. in schimb, deserturile pe care le gasesti la casutele din interiorul parcului sunt ieftine si bune.

Este o problema cu cazarea in Rust, mai ales in perioada vacantelor nemtilor si mai ales in week-end. Recomand sa ajungeti aici in timpul saptamanii, cand se poate si negocia camera daca stati mai mult de 2 nopti. Noi am stat la una din multele pensiuni cu 80 de euro pe noapte; mai ieftin nu am gasit si nici nu erau camere libere in tot Rust-ul, la sfarsit de august si inceput de septembrie.

Recomand sa alocati pentru Europa Park 3 zile. Noi, in 2 zile, a cate 12 ore de mers pe zi continuu prin parc, am reusit sa vedem 80% din atractii si nu am vazut deloc show-urile. Vineri a fost mai liber, dar sambata am stat si 1 ora la coada la un trenulet.

Daca mergeti cu masina, sfatul care-l dau eu celor mai stramtorati cu banii, asa cum eram noi si cum am facut noi: important este sa intrati in parc dimineata la ora deschiderii, asa ca, cu o zi inainte, puteti sa va cazati prin imprejurimile Rust-ului la unul din nenumaratele camping-uri din zona, unde puteti campa, daca aveti cort, cu 10-12 euro pe noapte, sau puteti inchiria o casuta sau un cort de-al lor mare, cu tot cu bucatarie, toate curate si frumoase, la un pret de 20 de euro pe noapte, si dimineata sa plecati spre Europa Park, unde va gasiti mai intai cazare si apoi intrati in parc. In felul acesta economisiti cam 40 de euro.

Si neaparat sa aveti incaltari comode, cate 2 perechi.

Pe langa parc este un supermarket de unde puteti sa va cumparati hrana si sa va faceti sandwich-uri si sa le aveti in parc sau sa mancati seara in camera.

Va pot ajuta cu sfaturi la 073-----955, daca sunt amatori de plimbare iefina la Europa Park

webmaster [10.01.11 17:05:36] »

Publicarea numerelelor de telefon in clar nu este recomandata de politicile site-ului; oputeti folosi in schimb mesajele personale pentru schimb contacte personale.

am2lei, bitnic, Diaura*, IaniCt*, merleti, Rila
Alte impresii din această RUBRICĂEuropa Park & Rulantica Park [Rust]: