ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.11.2020
AUG-2020
Familie
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Muzeul Astra sau redescoperirea de a fi

Deja s-au scris multe despre Muzeul Astra. Nu sunt in masura sa ofer prea multe detalii in plus. Personal, am fost fermecata de exponate si de maniera in care sunt risipite prin natura.

A fost o incursiune fantastica in propria-mi tara, o redescoperire a unor traditii vechi, de o frumusete si un pragmatism demn de invidiat. O inclinatie deosebita pentru frumos: de la felul in care se imbina barnele, culoarea tencuielii, lemnul cioplit, covoarele, perdelele pana la cuiele batute in grinda si manunchiurile de plante aromate, fain atarnate.

M-am pierdut ore in sir printre case, pe aleea din stufaris. Am sarit parleazuri, m-am uitat in grajduri, pe geamuri mai mici sau mai mari, la odaite frumoase si intime. Mi-am imaginat viata lor si parca mi-am iubit mai mult bunicii si strabunicii.

Am stat pe o bancuta si mi-am amintit de verile petrecute la mamaia, de noptile inmiresmate de Regina Noptii, am revazut capitele de fan si am urmarit un card de gaste.

A fost o experienta senzoriala unica si memorabila, o bucurie nespusa pentru copilul din mine si o lectie despre respectul fata de strabuni.

Am vizitat muzeul vara, cand soarele era sus pe cer si vantul adia domol. Era inca pandemie iar incursiunea in natura mi-a aratat ca fericirea sta in lucruri atat de simple dar esentiale.

Nu stiu cum sa va spun sa-l vizitati... dar pentru cineva care a avut bunici, s-a trezit dimineata in zgomotul turmei de gaini, s-a dus la fan, a mancat o rosie din curte sau a stat tolanit pe o patura, in gradina, cuvintele nu-si au sens. Acolo, la Astra simti ca ESTI.

Trimis de AudreyJ in 23.11.20 22:44:14
Validat / Publicat: 24.11.20 07:57:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIBIU. A mai fost în/la: Ramada

VIZUALIZĂRI: 701 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AudreyJ); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Detaliu. Textura. Cromatica

mihaelavoicu [24.11.20 09:39:48] »

Am servit cafeaua de dimineașă în aromele de fân proaspăt, de fân cosit și întins la uscat aici, pe saitul de călătorii și amintiri.

Excepțional ai prezentat revenirea la copilărie! Eu am vizitat muzeul Astra cu ceva ani în urmă, dar era în luna martie și natura nu se desmorțise, căsuțele erau închise, eram doar noi și un câine care ne-a condus prietenește. ​

Felicitări pentru deschiderea sufletească cu care ai prezentat ce este frumos, dar și pentru poze, deși puține...

Toate bune! ​

​​

AudreyJscris / TELEFON [24.11.20 12:50:52] »

@mihaelavoicu: Va multumesc. Putine cat sa va faca sa revedeti locurile ???? sanatate

Carmen Ionscris / TELEFON [24.11.20 21:29:18] »

@AudreyJ:  Frumoasă și sensibilă această rememorare a momentelor copilăriei desteptata de vizitarea unuia dintre cele mai bune muzee ale satului românesc.

AudreyJscris / TELEFON [24.11.20 21:45:42] »

Va multumesc mult@Carmen Ion:

Rodel [25.11.20 14:53:56] »

Ai dreptate! Plimbarea pe ulițele satului din muzeu te face să te întorci spre copilărie, spre satul arhaic, tradițional, aflat„departe de lumea dezlănțuită” . Mă simt întotdeuna bine la Muzeul Satului din Sibiu, pe care, în condiții normale, îl vizitez de câteva ori pe an, în fiecare anotimp. Din păcate, în anul acesta încă nu am ajuns acolo...

adrianaglogoscris / TELEFON [26.11.20 09:28:43] »

@AudreyJ:  Vai ce frumos ai scris! Cred ca nici nu ai atins tastele, ai scris cu sufletul, nu cu degetele!

Eu m-am nascut si crescut la tara, ma trezeau bibilicile din creierii noptii, ma alerga cate un cocos sau curcan un pic nebuni sau un berbec violent de-a adevarat! Dar ce frumos a fost.

Minunat artocolul tau. Felicitari!

AudreyJscris / TELEFON [26.11.20 19:00:31] »

☺️va multumesc@adrianaglogo:

mishu [26.11.20 20:29:52] »

@AudreyJ

Am sarit parleazuri

... bine ca inca poti, mi-ar mai placea si mie, dar mai greu, poate doar daca ma arunca cineva peste parleaz . Muzeul Astra imi este foarte drag chiar daca l-am vazut o singura data, acum 27 de ani, insa mi-a ramas la suflet. Cat despre bunici, ai mei erau in Bucuresti, insa la curte la periferie, asa ca mai aproape de viata la tara. In schimb (desi tot in Bucuresti) am avut parte de strabunica vreo 14 ani, insa amintirile legate de zilele petrecute la ea imi sunt vii si acum in minte. O curte micuta, genul de casa din chirpici, mica, cu o magazie in care avea un razboi de tesut la care ne facea presuri, zmeura pe peretee casei vecinilor si un par batran in curte, cu niste pere mici insa foarte zemoase.

Felicitari, votat cu mare drag. ​

AudreyJscris / TELEFON [26.11.20 20:35:18] »

Ce faina copilarie. acum mi-am amintit ca mamaia torcea lana. Mai am de la un fus. Si 2 lampi pe gaz. Si un covor tesut.  ​​E frumos sa-ti amintesti.  Va multumesc mult.  PS: aveati si maci in curte?

​​

@mishu:

mishu [26.11.20 20:58:07] »

@AudreyJ:  Nu imi aduc aminte de maci, insa tot ce este posibil

adrianaglogo, AudreyJ, mihaelavoicu, mishu, Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Dumbrava Sibiului - Complex Muzeal Astra, Zoo Sibiu: