ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2010
DIN: ARAD
ÎNSCRIS: 30.06.10
JUN-2010

O vacanta excelenta... un hotel frumos si primitor

Am fost in Turcia la Presa di Finica la sfarsitul lui Iunie 2010, mai exact, cand scriu randurile astea suntem veniti doar de cateva ore:).

Pot sa spun ca a fost peste asteptari, totul... de la conditii de cazare, camera, curatenie, prosoape schimbate, etc... pana la mancare, bautura, plaja... si inclusiv partea cu entertainment-ul... dupa care, inainte de a merge acolo, nu eram eu prea incantat, dar dupa ce am vazut cum e, mi-a placut tare mult, sunt super echipa care se ocupa de asta.

Imi place mult si amplasarea hotelului, plina de verdeata.

Mancarea foarte diversa, proaspata si specialitati in fiecare zi, bautura cat incape, bere, vin, whiskey, vodca, sucuri, etc.

Personalul e foarte organizat, de fapt pare o armata bine condusa in care fiecare stie si face ce trebuie.

S-au organizat si excursii dar nu am mers pentru ca nu am vrut sa pierdem nici o zi de relaxare si plaja. Apa marii e placuta, nu e rece.

Ar mai fi multe de zis, noi am fost 2 cupluri si ne-am simtit excelent, nu am plecat niciunde de la hotel, pentru ca e ca o statiune, ai de toate. Deci informatiile de mai sus sunt cat se poate de proaspete si sincere.

Dupa ce am venit de acolo... dintr-o oaza de liniste si lipsa de griji, efectiv... am dat peste inundatii si coduri portocalii in tara si cresterea TVA-ului... bine te-am regasit Romania:)))

Trimis de nola1001 in 30.06.10 21:54:28
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3582 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nola1001); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Gradina de citrice din spatele toboganelor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 29.70 EUR pe cameră

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [30.06.10 22:02:28]

@nola1001 cat te-a costat sejurul? Ati fost cu avionul? Cat se face de la aeroport pana la hotel?

Multumesc anticipat.

[30.06.10 22:08:55]

Salut,

... da, am fost cu avionul, din Timisoara... a costat 345 euro de persoana + taxe aeroport. Drumul de la aeroport la hotel e cam de 2 ore. Probabil asta e motivul pentru care si pretul e ceva mai mic decat la cele mai aproape de aeroport.

[01.07.10 08:22:25]

salut te rog detali despre camere, mese, fructe, bauturi racoritoare mersi

[01.07.10 09:08:54]

Salut,

Despre camere... cele in care am stat noi, au fost "deluxe suite", dar mai sunt si standard si "junior suite" care am inteles ca sunt pentru cei cu copii (au pat si pentru copii cred... dar nu le-am vazut). Camerele noastre au fost cu pat mare, matrimonial cum se spune, sunt de fapt formate din camera unde e patul, scaune, masuta, noptiere, tv, si mai au si o camera, ca e destul de mare si aia, unde e o masa de cosmetica, cu oglinda... (chiar mare masa, biroul meu de acasa nu e atat) si dulap pentru haine si lenjerie, + un hol + baie foarte mare cu cada si dus (e mai mare baia ca la un apartament din Romania) + balcon mare cu masuta si scaune de terasa (exista si si un uscator rabatabil pe care se pot pune la uscat diverse).

Curatenia se face zilnic, noi sincer nu am lasat "ciubuc", si tot si-au facut meseria doamnele de la curatenie. Prosoapele se schimba si ele.

Usa e cu card nu cu cheie... alte detalii... apa calda, sapun lichid, parchet pe jos, gresie in baie... E super ok camera (sa nu uit ca am avut si vedere la mare).

Am uitat, exista si frigider si seif, dar am lasat si acte si bani si nu ne-a disparut nimic. Exista si aer conditionat dar l-am incercat doar sa vedem daca merge dar nu l-am folosit pentru ca seara e foarte placut indiferent cate grade sunt ziua.

Despre mese... exista mic dejun, pranz si cina care se servesc la restaurant (foarte frumos cu terasa, poti manca afara sau inauntru), snack-uri cum zic ei intre mesele principale si la piscina si la plaja (cartofi prajiti, salate, fructe, spaghete, chifle din alea de-ale lor cu branza, etc, toate facute acolo pe loc in fatza ta nu aduse de nu stiu unde). Exista si late breakfast daca te trezesti mai tarziu.

Intre 00.00 si 02.30 au midnight snack pentru cei care vin de la disco cu foamea.

Bauturile sunt vin (ti-l iei dingur ca e de 3 feluri si de la butoiase cu robinet) whiskey, vodca, bere, sucuri de fructe si acidulate (cola, fanta, etc) la bar... mergi si ceri si... primesti. Ceaiuri, apa minerala... noi nu am cautat ceva si sa nu gasim. Cirese, caise, lubenita, pepeni, dulceturi, baclavale, supe, legume, salate, branzeturi... nu stiu despre ce sa mai zic... faceau in fiecare si pe terasa restaurantului gratare, peste, aripioare, ceva carnuri de-ale lor... chifle cu diverse chestii. Noi am fost foarte multumiti.

Exista si un bar in hotel, foarte frumos, cu canapele cu fotolii comode unde tot asa poti sa mergi sa stai relaxat si sa bei ce vrei. In pretul cazarii ai si o masa la restaurant cu specific turcesc, si italienesc (doar ca trebuie sa iti faci rezervare cu o zi inainte, dar asta scrie si in pliantul din camera ce contine "all inclusive concept"). La piscina, se servesc seara si niste "punch"-uri foarte bune cu si fara alcool...

Daca mai ai nevoie cumva de alte detalii...

[01.07.10 09:19:10]

Cum este mancarea la restaurantele a la carte ?

[01.07.10 09:25:40]

N-am incercat decat cel turcesc...a fost foarte buna si servirea deosebita...si totul "free of charge".

[01.07.10 09:27:49]

All inclusiv-ul "include" doar bauturi turcesti sau mai sunt si de import ?

[01.07.10 09:30:48]

Berea si vinul sunt turcesti...celelalte nu stiu sa-ti zic ce nationalitate au avut...

[01.07.10 09:48:27]

Ok, multumesc.

alterego
    [01.07.10 19:50:36]

buna ziua, am citi descrierea scrisa de dumneavoastra si as vrea sa va intreb daca in firgiderul din camera avem ceva apa sau suc si daca se pot cumpara sucuri pt a fi consumate in camera... (de exemplu daca iti este sete noaptea), si ca o adugare si eu astept cu nerabdare plecarea care este in 4 august, cu o frima din timisoara am incheiat contractul la acelasi bani ca dvs. si sper sa nu fie vreo teapa ca vad ca au incepu sa apara si tepele... pacat ca nu pot sa verific cumva rezervarea la hotel... nu stiu daca cei de acolo imi vor confirma rezervarea daca ii sun.

[01.07.10 22:22:45]

alterego- asteptam mai multe impresii la intoarcere

[02.07.10 00:22:14]

Buna ziua,

Cand am ajuns la hotel aveam in frigider 2 sticle cu apa plata. In rest, ne-am luat pentru siguranta in fiecare zi, apa minerala (gazoasa) sa avem in camera cum ziceti... pentru orice eventualitate.

Dar le-am luat de la bar, nu le-am cumparat. N-am cheltuit decat 3 (trei) euro in cele 7 zile, avand in vedere ca n-am mers in excursii, dar nu ne-am abtinut de la nimic... voiai bere, mergeai la bar si cereai cata voiai, la fel cu celelalte bauturi... chiar si spirtoasele erau gratis (acum, ca erau turcesti sau straine asta nu mai stiu sa va zic, ideea e ca erau bune). Vinul ti-l iei singur nu intrebi pe nimeni, e la butoias.

Pe noi nu ne-au tepuit cu nimic, tot ce ni s-a spus a fost si la fatza locului, chiar mai mult.

[02.07.10 07:28:53]

transferul de la aeroport la hotel se face cu autocarele care au inscriptionat incepand cu TT daca intelegi ce vreau sa spun, ca nu avem voie sa facem reclama [scuze moderatorilor]

[02.07.10 09:29:41]

transferul se face cu mai multe tipuri de autocare, de la mai multe companii, functie de tour-operatorul de la care aveti biletul (cu care lucreaza revanzatorul, daca ati cumparat de la o agentie mai mica)

alterego
    [02.07.10 15:14:52]

Multumesc pt lamuriri, si desigur cand ma voi intoarce voi reveni cu placere cu impresii si fotografii... dar as mai avea o singura nelamurire... daca stiti cat costa inchiriatul de jetski ca abia astept sa ma dau cu asa ceva si as fi fost curois sa stiu cat din buget aloc pt acest moft: P... multumesc

[02.07.10 17:55:29]

V-as spune cat costa Jetski-ul dar sincer habar n-am... am vazut ca era si mergeau cu el, cu banana si cu parasailingul (parasuta trasa de barca cu motor) dar nu stiu care erau preturile... Imi pare rau ca nu va pot ajuta la capitolul asta.

[02.07.10 17:59:20]

transferul se face intr-adevar cu diverse tipuri de autocare, de la mici la mari... depinde. Nu exista un tip anume... si noi am folosit un tip la dus si un tip la intors, si am vazut alte cateva tipuri la alte companii. Nu exista doar un tip... cum ziceti, stiu la ce va referiti, dar sunt si altele, nu pot da nume.

handr3iutz
    [04.07.10 17:35:49]

salut nola 1001, ma bucura f mult comentariul tau pe ca s-a nimerit ca niste prieteni binevoitori sa reuseasca sa ma convinga sa mergem la Presa di Finika in 2010, din cauza bugetului... Dupa care s-au tras pe fese si au renuntat.

Eu insa voi merge, si cum sunt o mare gurmanda vroiam sa te intreb cum sta treaba cu grill-urile, gratarele si-alte cele... , branzeturile...

Au si serate speciale cumva?! , am fost acum 2 ani intr-o locatie super, unde aproape in fiecare seara faceau cu specific: italian, turcesc, asiatic, etc.

Mersi mult, astept comentariile despre gastronomie

[04.07.10 19:48:04]

Salut,

In fiecare seara au alt fel de gratare (grill-uri)... au avut cu fructe de mare, peste, pui, ceva carnuri de ale lor, nu am incercat pentru ca riscam sa vin cu mai multe kilograme decat maximul admis dar prietenii cu care am fost au apreciat mult gratarele. Branzeturi de asemenea au cu tot felul de gusturi, ierburi, etc... Sunt tot felul de legume la gratar... etc, parerea mea e ca nu ai cum sa duci lipsa de ceva. Noi, toti 4 cati am fost, doua zile am mancat mai mult dupa care vazand ca am cam sarit calul cu cantitatile, am lasat-o mai moale Daca as fi putut si greutatea mi-ar fi permis... le-as fi facut paguba serioasa la urmasii lui Baiazid.

In ce priveste chestia cu specificul... poti face rezervare la restaurantele cu specific turcesc, italian sau "fish" (cel cu fish e pe bani dar celelalte doua sunt incluse in all inclusive).

Daca mai ai nevoide al alte detalii...

Noi am fost foarte multumiti - cred ca se simte din comentariile mele

handr3iutz
    [04.07.10 19:50:57]

da da, se simte bucuria! super, mersi : )

shoryck
    [08.07.10 09:23:41]

salut nola,

in primul rand multumim pentru detaliile pe care ni-le oferi si promtitudinea raspunsurilor.

suntem 8 cupluri cu varste intre 26 si 32 de ani care vom merge la sfarsitul lui august la acest hotel.

Spune-mi te rog despre acele tobogane au un program anume de functionare sau se putem bucura de ele oricand?

Discoteca este deschisa toata noaptea?

Ai idee despre ceva excursii optionale?

La plaja se poate sta si pana seara tarziu?

Iti multumesc si sper ca nu am fost prea agasant cu intrebarile...

[08.07.10 19:14:47]

Salut si multumesc si eu...

La topogane erau deschise de la 14.30 pana la 16.30 sau 18 nu mai stiu exact, m-am dat si eu de cateva ori. Din cate am auzit mai era o repriza dimineata dar noi nu am fost pentru ca eram la plaja la mare.

La discoteca nu am fost... stiu ca s-a facut si excursie organizata la discoteca din Kemer (am inteles ca e o disco foarte mare), ne-au invitat animatorii dar nu am mers. Ce mai stiu legat de disco, cred ca am scris si mai sus, e ca exista si un midnight snack pentru cei care au probleme cu foamea -- pentru cei care se intorc de la disco sau iau o pauza intre melodii

La plaja, da, se poate sta pana cand vrei... tantari nu sunt asa ca e usor de stat, chiar placut. Exista si discoteca pe plaja si bar.

Sper ca am raspuns macar la o parte din intrebari...

Daca mai pot ajuta cu ceva...

[08.07.10 19:23:59]

Am uitat de excursii... ce pot sa spun este despre excursiile care ni s-au propus (noi am fost pe principiul sa nu pierdem nici o zi de odihna asa ca am stat la plaja).

Am primit un pliant de la reprezentanta agentiei de turism cu excursiile... asa ca erau Pamukkale, Hierapolis, chiar nu prea departe erau ceva morminte Lykiene, un amfiteatru roman unde mi-ar fi placut sa merg, biserica Sf. Nicolae, excursie in Israel de o zi, tur cu yacht-ul, cu barca, pescuit... tot felul... bani sa ai... am auzit si de jeep safari... etc.

Doar ca trebuie platite. Si nu sunt prea ieftine. Cam de la 40 euro in sus pe persoana.

shoryck
    [09.07.10 13:13:06]

Multumesct mult pentru toate informatiile imi sunt de f mare ajutor, restul sper sa-l mai descopar si eu, trebuie sa mai avem si ceva suspans, nu sa le stim pe toate inainte de plecare...

vitza
    [19.07.10 08:25:19]

salut nola

Multumim mult pentru impresiile pe care ni le-ai impartasit. As avea si eu o intrebare voi ati fost cazati imediat in camere ,,deluxe suite" pentru ca noi cand am contractat pentru luna august nu mai aveau disponibile acest tip de camere si ne-a spus de la agentie ca poate putem rezolva la fata locului. Camerele standard le-ai vazut? Cum sunt? Cand v-ati intors la ce ora ati plecat de la hotel ca am inteles ca e de dimineata zborul spre Timisoara?

Multumesc anticipat pentru rapsuns si sper sa venim si noi cu impresii la fel de frumoase.

[19.07.10 23:09:39]

Salut,

Camerele deluxe suite le-am rezervat din Martie....cu early booking.Ce-i drept,chiar cand ne-au dat cardurile de acces in camere,inaintea noastra au dat camere deluxe unora care aveau standard rezervate...nu stiu cum dar le-au dat.Nu stiu cum arata cele standard.Una din diferente care o stiu sigur e ca deluxele au sea view...vedere la mare,toate...asta mi-am dorit mult.Dar si cele standard au vedere frumoasa,la piscine,munti...si locatia e "aerisita",nu sunt hoteluri langa hoteluri...vezi pana departe,e plin de verdeata,foarte frumoasa...

In ce priveste plecarea,e cam dimineata,asta e putin nasol,pe la 3...la 7 e avionul.Noua ne-a convenit intr-un fel pentru ca am apucat sa ne odihnim dupa ce am ajuns acasa,a doua zi mergand la serviciu.La 9 eram in Timisoara.Oricum ultima zi e moarta,fie ca pleci dimineatza fie ca pleci la amiaza.

Sper ca v-am fost de ajutor...

Sa imi transmiteti impresii dupa...

laura77
    [10.08.10 14:36:18]

miine dimineata plecam si noi la presa di finica sper sa nu avem probleme , cum este cu restaurantele a la carte

alterego, danidani, handr3iutz, laura77, nola1001, shoryck, vitza
    Alte impresii din această RUBRICĂPresa di Finica Hotel & Suites: